Jižní Amerika se vzpamatovává z blackoutu. Katastrofa nabrala i politický rozměr

V Argentině, kterou v neděli postihl rozsáhlý výpadek elektřiny, se po 13 hodinách podařilo obnovit dodávky na 98 procentech území. Podle deníku Clarín to oznámilo ministerstvo energetiky. Krátce předtím byly už obnoveny i dodávky ve všech postižených oblastech v Uruguayi. Příčina výpadku, který postihl na 50 milionů lidí a který místní média označují za historický, se vyšetřuje.

Podle argentinských úřadů kolaps zřejmě způsobily bouře na pobřeží, které nejprve zastavily přenos proudu dálkovým vedením Yacyretá - Salto Grande, což pak způsobilo automatické vypnutí celé přenosové soustavy. "Vypnutí nastalo automaticky, počítače to udělají, když zjistí nerovnováhu, která by mohla způsobit větší škodu," řekl na tiskové konferenci argentinský ministr energetiky Gustavo Lopetegui.

Na otázku jednoho z novinářů, zda mohlo jít o kybernetický útok, ministr odpověděl neurčitě. "Nevylučujeme žádnou z možností, ale kybernetický útok není mezi primárními příčinami, které připadají v úvahu," odpověděl Lopetegui. Dodal, že první přesnější informace by mohly být za dva dny a závěrečná zpráva bude hotova za 10 až 15 dní. Na jejím základě se pak přijmou opatření, aby už se podobná situace nemohla opakovat.

Rozsáhlý výpadek elektřiny postihl v neděli téměř celou Argentinu, část Uruguaye a některé regiony na jihu Brazílie a v Chile. Problémy nastaly mimo jiné v telekomunikacích a dopravě, přerušena byla železniční i autobusová doprava, nefungovaly semafory ani metro. Zavřeny zůstaly také obchody, přitom Argentina zrovna slavila Den otců.

Za "nebývalý" označil výpadek i argentinský prezident Mauricio Macri, který slíbil důkladné vyšetření příčin. Podle serveru BBC Mundo má situace i politický rozměr, v zemi totiž pomalu začíná kampaň před říjnovými prezidentskými volbami.

Výpadky proudu zažila Argentina v minulosti vícekrát, i když ne tak rozsáhlé. Nynější prezident Macri z nich dříve vinil předchozí vládu prezidentky Cristiny Fernándezové a jejího manžela, prezidenta Néstora Kirchnera. Macri i další opoziční politici bývalým vládám vyčítali nedostatečné investice do energetické infrastruktury.

Uruguayský ministr energetiky Guillermo Moncecchi považuje výpadek za "katastrofický". "Už čtyřicet let jsme propojeni s Argentinou a nikdo podobnou věc nepamatuje," řekl v neděli novinářům šéf uruguayské státní energetické společnosti UTE Gonzalo Casaravilla.

Související

Nemocnice Motol, ilustrační foto

REPORTÁŽ: Výpadek proudu v nemocnici: Jak vypadá a co se při něm děje? Byli jsme u toho

Pro správný chod nemocnice není potřeba pouze lékařský personál, ale i spousta dalších lidí. Nemocnice potřebuje elektřinu, plyn či skvěle fungující vzduchotechniku. Všechny tyto životně důležité zdroje zabezpečuje ve Fakultní nemocnici v Motole jejich Technický odbor. Při poruše musí jednat rychle, sehraně a bez zbytečného otálení. EuroZprávy.cz byly u toho, když nastal celkový výpadek proudu.
Energetika

Krizový plán Česka? Při blackoutu zasáhne obrovský akumulátor energie

Vodní přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně na Šumpersku, která jako obrovský akumulátor energie pomáhá stabilizovat českou elektrárenskou soustavu, nyní díky jedenáctimilionové investici sehraje důležitou roli také v případě přerušení dodávek elektrické energie na rozsáhlém území - tzv. blackoutu.

Více souvisejících

blackout argentina Uruguay Mauricio Macri

Aktuálně se děje

před 53 minutami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy