Přísnější kontrola zbraní? Trump byl pro, po telefonátu z mocné asociace ale otočil

Po útocích střelců v Texasu a Ohiu naznačovala vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa ochotu podpořit zpřísnění pravidel držení střelných zbraní, šéf Bílého domu ale nyní podle médií podobně jako v minulosti mění přístup.

Obrat v rétorice přišel po úterním dlouhém telefonátu s šéfem Národní asociace držitelů zbraní (NRA), která bojuje proti zavedení nových kontrol, píše deník The New York Times.

Novou kapitolu dlouholeté debaty o zbraních ve Spojených státech přinesly útoky střelců ze 3. a 4. srpna. V texaském El Pasu a v Daytonu ve státě Ohio kvůli nim zahynulo 31 lidí. Trump následně na twitteru vyzval republikánské i demokratické zákonodárce, aby společně usilovali o zavedení "silných prověrek" při nákupu zbraní. Ochotu prosazovat zpřísnění pravidel následně projevil i před novináři.

Prezidentova nejnovější vyjádření ale svědčí o tom, že se od podpory hlubších systémových změn odklání. Ačkoli ve středu stále hovořil o uzavírání "mezer" v zákonech, v posledních dnech opět zdůrazňuje, že časté útoky střelců souvisí spíše s duševním zdravím pachatelů.

"Aktuálně máme velmi, velmi silné bezpečnostní prověrky, ale máme určitá chybějící místa a místa, která neuzavírají celý kruh," řekl Trump novinářům v úterý. "Musím vám říct, že to je mentální problém," dodal. Agentura AP podotýká, že federální zákony v USA vyžadují prověrky pouze při nákupu zbraní ve specializovaných licencovaných prodejnách.

Podle amerických médií kopírují poslední Trumpova vyjádření argumentaci lobbistické skupiny NRA, která 30 miliony dolarů (skoro 700 milionů Kč) podpořila jeho kampaň před zvolením v roce 2016. NYT napsal, že prezident v úterý nejméně 30 minut telefonicky hovořil s šéfem NRA Waynem LaPierrem, přičemž "telefonát skončil podle představ pana LaPierra".

"Potvrzoval svůj postoj, že bezpečnostní prověrky už máme a že už nehodlá ve věci mlžit. Nechce se tomu věnovat," shrnula Trumpova slova v rozhovoru s magazínem The Atlantic nejmenovaná osoba obeznámená s obsahem rozhovoru. Podle informací NYT prezident vzkázal, že se chce místo toho zaměřit na "duševní zdraví a přístup k trestním rejstříkům mladistvých".

Deník The Guardian připomíná, že přístup amerického prezidenta k tématu kontroly zbraní se podobně vyvíjel i po loňské střelbě na střední škole ve floridském Parklandu, kde přišlo o život 17 lidí. Bezprostředně po útoku Trump rovněž hovořil o změnách systému kontrol, ale "za odporu NRA a republikánů se od záležitosti distancoval".

Průzkumy veřejného mínění přitom dlouhodobě svědčí o většinové podpoře obyvatel USA pro přísnější pravidla týkající se držení zbraní. Sněmovna reprezentantů, kterou od ledna ovládají demokraté, letos v tomto směru učinila významné kroky poprvé za 25 let. První ze dvou schválených zákonů by zavedl povinné prověrky i při nákupu zbraní na přehlídkách a na internetu, ten druhý by prodloužil čekací období v případech, kdy potenciální zákazník kontrolou neprojde okamžitě. Senát, kde mají většinu republikáni, se zatím debatě o přísnějších regulacích spíše vyhýbal.

Související

Více souvisejících

Donald Trump zbraně Národní asociaci držitelů zbraní (NRA) USA (Spojené státy americké) Prezident USA střelba v hypermarketu v El Pasu (3. 8. 2019)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy