Přísnější kontrola zbraní? Trump byl pro, po telefonátu z mocné asociace ale otočil

Po útocích střelců v Texasu a Ohiu naznačovala vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa ochotu podpořit zpřísnění pravidel držení střelných zbraní, šéf Bílého domu ale nyní podle médií podobně jako v minulosti mění přístup.

Obrat v rétorice přišel po úterním dlouhém telefonátu s šéfem Národní asociace držitelů zbraní (NRA), která bojuje proti zavedení nových kontrol, píše deník The New York Times.

Novou kapitolu dlouholeté debaty o zbraních ve Spojených státech přinesly útoky střelců ze 3. a 4. srpna. V texaském El Pasu a v Daytonu ve státě Ohio kvůli nim zahynulo 31 lidí. Trump následně na twitteru vyzval republikánské i demokratické zákonodárce, aby společně usilovali o zavedení "silných prověrek" při nákupu zbraní. Ochotu prosazovat zpřísnění pravidel následně projevil i před novináři.

Prezidentova nejnovější vyjádření ale svědčí o tom, že se od podpory hlubších systémových změn odklání. Ačkoli ve středu stále hovořil o uzavírání "mezer" v zákonech, v posledních dnech opět zdůrazňuje, že časté útoky střelců souvisí spíše s duševním zdravím pachatelů.

"Aktuálně máme velmi, velmi silné bezpečnostní prověrky, ale máme určitá chybějící místa a místa, která neuzavírají celý kruh," řekl Trump novinářům v úterý. "Musím vám říct, že to je mentální problém," dodal. Agentura AP podotýká, že federální zákony v USA vyžadují prověrky pouze při nákupu zbraní ve specializovaných licencovaných prodejnách.

Podle amerických médií kopírují poslední Trumpova vyjádření argumentaci lobbistické skupiny NRA, která 30 miliony dolarů (skoro 700 milionů Kč) podpořila jeho kampaň před zvolením v roce 2016. NYT napsal, že prezident v úterý nejméně 30 minut telefonicky hovořil s šéfem NRA Waynem LaPierrem, přičemž "telefonát skončil podle představ pana LaPierra".

"Potvrzoval svůj postoj, že bezpečnostní prověrky už máme a že už nehodlá ve věci mlžit. Nechce se tomu věnovat," shrnula Trumpova slova v rozhovoru s magazínem The Atlantic nejmenovaná osoba obeznámená s obsahem rozhovoru. Podle informací NYT prezident vzkázal, že se chce místo toho zaměřit na "duševní zdraví a přístup k trestním rejstříkům mladistvých".

Deník The Guardian připomíná, že přístup amerického prezidenta k tématu kontroly zbraní se podobně vyvíjel i po loňské střelbě na střední škole ve floridském Parklandu, kde přišlo o život 17 lidí. Bezprostředně po útoku Trump rovněž hovořil o změnách systému kontrol, ale "za odporu NRA a republikánů se od záležitosti distancoval".

Průzkumy veřejného mínění přitom dlouhodobě svědčí o většinové podpoře obyvatel USA pro přísnější pravidla týkající se držení zbraní. Sněmovna reprezentantů, kterou od ledna ovládají demokraté, letos v tomto směru učinila významné kroky poprvé za 25 let. První ze dvou schválených zákonů by zavedl povinné prověrky i při nákupu zbraní na přehlídkách a na internetu, ten druhý by prodloužil čekací období v případech, kdy potenciální zákazník kontrolou neprojde okamžitě. Senát, kde mají většinu republikáni, se zatím debatě o přísnějších regulacích spíše vyhýbal.

Související

Více souvisejících

Donald Trump zbraně Národní asociaci držitelů zbraní (NRA) USA (Spojené státy americké) Prezident USA střelba v hypermarketu v El Pasu (3. 8. 2019)

Aktuálně se děje

před 46 minutami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy