Obama uctil památku vojáků ze sestřeleného vrtulníku

Dover - Americký prezident Barack Obama v úterý uctil památku vojáků, jejichž vrtulník sestřelili v Afghánistánu bojovníci islamistického hnutí Taliban. Těla třiceti členů elitního komanda přepravily dva vojenské letouny C-17 na vojenskou základnu ve státě Delaware, informuje agentura Reuters.

Obama spolu s ministrem obrany Leonem Panettou, předsedou sboru náčelníků štábů Mikem Mullenem a velitelem amerického námořnictva Garym Rougheadem přijel na základnu ležící asi 150 kilometrů od Washingtonu neohlášeně. Na programu měl i setkání s příbuznými padlých vojáků.Reuters píše, že prezident chtěl návštěvou patrně ujistit válkou znavené Američany, že si cení životů, které vojáci v afghánské válce položili.Ceremoniál nebyl přístupný médiím. Pozůstatky vojáků vzhledem k povaze incidentu dosud nebyly identifikovány.V pondělí Obama řekl, že ztráta třicítky amerických vojáků může pro jejich kolegy svým způsobem znamenat motivaci. "Vím, že naše jednotky budou pokračovat v tvrdé práci a zajistí, že Afghánistán nebude pro teroristy bezpečným útočištěm. Vytrváme a uspějeme," konstatoval.Šéf Bílého domu naposledy leteckou základnu u města Dover navštívil v roce 2009, kdy tam z Afghánistánu dorazila těla 15 vojáků a tří federálních agentů.Americký vrtulník Chinook s 38 lidmi na palubě sestřelili bojovníci Talibanu v pátek na jihu Afghánistánu. Na stroj si počkali v horách a zasáhli ho několika raketami.Zahynulo v něm 30 amerických vojáků, jejich afghánský tlumočník a sedm afghánských vojáků. Byla to pro Američany největší ztráta vojáků v jedné bojové operaci od roku 2001, kdy v odvetě za útoky z 11. září zaútočili na Taliban a Al-Káidu.Vyšetřování ukázalo, že talibanci vlákali Američany do pasti. Tvrdili jim, že v oblasti se bojuje a vládní jednotky potřebují pomoc. Na útoku se patrně podíleli čtyři pákistánští bojovníci Talibanu, který útok označil za odvetu za zabití Usámy bin Ládina, zakladatele a vůdce Al-Káidy.

Související

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump sdílel rasistické video proti Obamovi

Donald Trump vyvolal vlnu pobouření poté, co během noční série příspěvků na své sociální síti Truth Social sdílel video, které obsahuje rasistické vyobrazení bývalého prezidentského páru Baracka a Michelle Obamových. 

Více souvisejících

Barack Obama

Aktuálně se děje

včera

včera

José Mourinho

Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha

Na dveře španělského fotbalu klepe zřejmě jeden z nejznámějších fotbalových trenérů José Mourinho. V zákulisí se totiž hodně hovoří o tom, že samotný prezident slavného španělského velkoklubu Realu Madrid Fiorentino Pérez si přeje, aby se do jeho klubu po třinácti letech vrátil právě známý charismatický Portugalec. A právě on by měl být skutečně pro Péreze tou první volbou. Alespoň s takovou informací přišel španělský sportovní novinář David Ornstein na svém účtu na síti X.

včera

včera

Martin Kupka

Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému

Opozice již kritizuje krok Babišovy vlády, která zřizuje další post zmocněnce. Někdejší český velvyslanec při NATO Jakub Landovský bude nově vládním zmocněncem pro plnění závazků vůči Severoatlantické alianci. Do Babiše se kvůli tomu opřel šéf občanských demokratů Martin Kupka (ODS). 

včera

Deštivé jarní počasí

Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky

Příští týden zprvu nabídne podobné počasí jako právě končící víkend. Meteorologové ale v jeho průběhu očekávají změnu v podobě ochlazení. Po čase se také vyskytnou srážky, které by měly zlepšit situaci se suchem. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

Donald Trump

Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa

Nebude to jen pět tisíc vojáků, naznačil americký prezident Donald Trump ohledně plánů na stažení armádních příslušníků z Německa. Spojené státy americké mají u našich sousedů svou nejpočetnější evropskou posádku. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

2. května 2026 21:57

2. května 2026 21:04

Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily

Tuzemská hokejová sezóna sotva skončila, v klubech se ale nezahálí a už se začínají připravovat na další sezónu. Platí to i pro brněnskou Kometu, která se stala dalším extraligovým klubem, který v těchto dnech oznamuje novinky nejen ve svém kádru, ale i v realizačním týmu. I tady totiž dochází ke změně na trenérských postech. Na trenérskou lavičku se totiž vrací po pěti letech klubový majitel Libor Zábranský, jemuž budou asistenty trenéři, kteří v uplynulé sezóně 2025/26 vedli Brno jako hlavní stratégové – Kamil Pokorný a Jiří Horáček. Coby další asistent se k nim ještě přidává Martin Erat.

Zdroj: David Holub

Další zprávy