Americký radar v Česku nebude, Obama už volal Fischerovi

Washington - Americká vláda údajně odloží plány na vybudování systému protiraketové obrany v České republice a Polsku vzhledem k tomu, že program Íránu na výrobu střel dlouhého doletu nepostupuje tak rychle, jak se předpokládalo. Ve čtvrtek o tom informuje deník The Wall Street Journal.

Deník Wall Street Journal se odvolává na nejmenovaný zdroj. Ten je údajně seznámen s výsledky šetření, které po dobu sedmi měsíců vyhodnocovalo projekt protiraketového štítu ve střední Evropě. Podle tohoto zdroje se Obamova vláda chystá upustit od projektu výstavby radaru v českých Brdech a základny v Polsku, který prosazoval předchozí americký prezident George Bush.

Podle čtvrtečních informací serveru Ihned.cz kvůli výsledku studie už v noci, před jednou hodinou pražského času, telefonoval americký prezident Barack Obama telefonicky českému premiérovi Janu Fischerovi. A do Česka a Polska míří delegace s výsledky šetření. Premiérův tiskový mluvčí Roman Prorok telefonát mezi Obamou a Fischerem ráno potvrdil, odmítl ale informovat o jeho obsahu. Fischer už podle Proroka informoval prezidenta Václava Klause.

Důvodem k odklonu od výstavby systému protiraketové obrany ve střední Evropě je podle Wall Street Journal zjištění, že program Íránu na výrobu střel dlouhého doletu nepokračuje tak rychle, jak odborníci předpokládali. „Domnívali jsme se, že výroba mezikontinentálních balistických střel bude postupovat mnohem rychleji,“ cituje deník generála americké armády Jamese Cartwrighta.

Poté, co se Obama ujal prezidentského úřadu, nařídil přezkoumat budoucí účinnost radaru v Brdech a základny v Polsku a případně zvážit jiné alternativy. Výsledky sedmiměsíčního vyhodnocování protiraketového štítu by měly být již brzy oznámeny, americká vláda s nimi údajně hodlá Českou republiku a Polsko seznámit ještě ve čtvrtek. Podle Ihned.cz jsou na cestě do Evropy vysocí představitelé administrativy USA Ellen Tauscherová, náměstkyně ministryně zahraničí zbraňovou kontrolu a Sandy Vershbow, náměstek ministra obrany pro mezinárodní bezpečnost, aby už během dne ve Varšavě a po té v Praze závěry studie zveřejnili.

S podobnými informacemi přišel na konci srpna také deník New York Times. USA podle jeho informací údajně uvažují o alternativách pro umístění protiraketového štítu. Ten by místo Polska a České republiky nakonec mohl být v Turecku nebo na Balkáně.

Proti plánům na vybudování systému protiraketové obrany ve střední Evropě ostře protestovalo Rusko, které vyhrožovalo adekvátní odvetou. Když Barack Obama nařídil přezkoumání, napětí mezi Ruskem a USA se mírně uvolnilo.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov minulý týden prohlásil, že očekává, že Obamova vláda protiraketový štít ve střední Evropě nevybuduje. Moskva to podle něj nebude považovat za ústupek, ale za odklon od mylné Bushovy politiky.

Související

Ilustrační foto

Jak mohl Írán sestřelit dopravní letadlo omylem? 176 lidí popravil za 10 sekund

Sestřelení dopravního letadla společnosti Ukraine International Airlines třídy Boeing 737-800 i po necelém týdnu šokuje celý svět. Dodnes se řada lidí ptá, jak je možné, že se íránské protivzdušné síly spletly a omylem sestřelili let se 176 nevinnými civilisty na palubě. Odpověď přináší rekonstrukce, která minutu po minutě mapuje celý incident.
Policie ČR, ilustrační fotografie

Razie ve Varnsdorfu: Policie obvinila pět lidí, mezi zadrženými je i starosta

Policie dnes obvinila pět lidí v souvislosti s pronájmem radarů na měření rychlosti ve Varnsdorfu, jež pro město provozuje soukromá společnost Water Solar technology (WST). ČTK to řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Ráno policie tři lidi zadržela, podle ČT je mezi zadrženými starosta města Stanislav Horáček. Policie ČTK zadržení tří lidí potvrdila. Kvůli zakázce policisté už začátkem října zasahovali v městském úřadu, v domě starosty a u majitele WST.

Více souvisejících

Radar

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy