První primárky "superúterý" vyhrál Gingrich, v dalších vede Romney

Atlanta - Newt Gingrich vyhrál úterní primárky amerických republikánů ve státě Georgia, Mitt Romney vede ve státech Ohio, Virginie a Vermont. O prvních výsledcích volebního "superúterý" informuje televize CNN.

Na jasné Gingrichovo vítězství v Georgii ukazuje průzkum CNN mezi voliči, kteří odcházeli z volebních místností. Průzkum přičítá Gingrichovi 48 procent hlasů. Druhý Santorum podle něj získal 25 procent hlasů. Georgie je domovským státem Gingriche, vůdce republikánů ve Sněmovně reprezentantů z devadesátých let. Výhra v tomto státě je pro něj prestižní záležitostí a "povinností". Dosud Gingrich vyhrál jediné primárky - v Jižní Karolíně. Výsledky ze třech dalších států - Ohia, Vermontu a Virginie - však naznačují, že celkovým vítězem "superúterý" bude Romney. Ve všech vede. Nejtěsnější je jeho souboj s Rickem Santorumem v Ohiu. Sonda mezi voliči mu dává čtyřprocentní vedení. Voliči v deseti amerických státech v úterý šestého března rozhodovali nebo ještě rozhodují o republikánském vyzyvateli demokrata Baracka Obamy v listopadových volbách prezidenta. Je to jeden z nejdůležitějších dnů šňůry primárek, kterému se říká "superúterý". Během tohoto dne pořádají (pořádali) republikáni primárky v Ohiu, Massachusetts, Georgii, Oklahomě, Tennessee, Vermontu, Virginii, Idahu, Severní Dakotě a na Aljašce.

Volební místnosti se nejdříve otevřely ve Virginii - v úterý v šest ráno (v poledne SEČ). Následovaly další státy - od východního pobřeží po západní Aljašku. Nejdříve se volební místnosti uzavřely v Georgii, Vermontu a Virginii - v úterý 19.00. východoamerického času (ve středu hodinu po půlnoci). Půl hodiny poté skončily primárky v Ohiu. V "superúterý" může získat favorit republikánských primárek, někdejší guvernér Massachusetts Mitt Romney, náskok, který mu zajistí klid na zbytek stranické kampaně. Romney se teď veze na vítězné vlně. Triumfoval v posledních pěti primárkách a srší sebevědomím. Možný je však i opačný výsledek: jeho hlavní soupeř Rick Santorum se na něj dotáhne a primárky zdramatizuje. Během "superúterý" bude mezi kandidáty rozděleno 437 delegátů, kteří volí stranického kandidáta. To je víc než ve všech dosavadních primárkách. Televize CNN v úterý na webovém "Election Center" informuje, že Mitt Romney má po prvních třinácti primárkách 207 delegátů, Rick Santorum 86, Newt Gingrich 46 a Ron Paul 39. Celkem se republikáni se ucházejí o 2286 delegátů nominační konvence. Vítěz jich potřebuje 1144.

Ani po "superúterý" však nemusí být rozhodnuto. Letos republikáni ve většině států přešli od většinového hlasování, ve kterém platí zásada, že vítěz (v jednotlivém státě) bere hlasy všech delegátů, k systému poměrnému nebo kombinovanému, který přiděluje delegáty podle podílu získaných hlasů. Některé státy sice zachovaly většinový systém, ale na úrovni jednotlivých volebních okrsků, nikoli státu. To vše vede k těsnějším výsledkům. Analytici upozorňují, že nejistota kolem výsledku a dlouhá kampaň může republikány oslabit. Unaví se v bratrovražedném boji a vyčerpají peníze, které jim budou chybět na souboj s Obamou.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Mitt Romney

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy