Port-au-Prince - Poslední slova tisíců obětí ničivého zemětřesení na Haiti dorazily ve středu prostřednictvím SMS zpráv a vzkazů v hlasových schránkách pozůstalým. Stalo se tak poté, co byly zprovozněny zemětřesením poškozené sítě mobilních operátorů, informuje server deníku Daily Telegraph.
Děsivé nahrávky v hlasových schránkách a textové zprávy způsobily mnoha tisícům přeživších další chvíle utrpení.
René Emileová, 32letá vdova po manželovi Peterovi, prohlásila, že její muž byl v prostorách univerzity v Port-au-Prince, když se zřítila. "Pošli pomoc, jsme stále na živu. Ať tě Bůh ochraňuje a usmívá se na tebe. Miluji tě," napsal Peter po zemětřesení v textové zprávě. Emileová uvedla, že zpráva je jedinou památkou na manžela.
Zemětřesení o síle 7,0 stupně Richterovy škály zasáhlo Haiti v úterý 12. ledna. Byly to nejsilnější otřesy v oblasti za posledních 200 let. Úřady již potvrdily 150 tisíc mrtvých. Konečný počet obětí může být podle expertů ale vyšší než při úderu vln tsunami v jihovýchodní Asii v roce 2004, kdy zemřelo 230 tisíc lidí.
Související
Nová bilance hurikánu Melissa. Počet obětí se značně zvýšil
Tragická bilance hurikánu Melissa. V Karibiku zemřelo přes 20 lidí
Aktuálně se děje
před 52 minutami
MAPA: Kde pozorovat zatmění Slunce? Najděte si místo přímo ve vašem okolí
před 1 hodinou
Zatmění Slunce nás v příštích letech čeká ještě několikrát. Z Česka jej opět uvidíme už za rok
před 2 hodinami
Zatmění Slunce vám může poškodit oči i zničit mobil. Jak jej sledovat a fotit bez speciálních brýlí?
před 3 hodinami
Počasí se zde zhoršuje dvakrát rychleji než kdekoliv jinde. Proč se Evropa otepluje nejrychleji na světě?
před 4 hodinami
Zákaz sociálních sítí nefunguje. Většina mladých jej už obešla
před 4 hodinami
Zelenskyj: Ukrajina předala USA konkrétní návrhy na ukončení války
před 5 hodinami
Trump potvrdil, že ze summitu NATO odjel v kontejneru na jídlo. Rubio a Bessent zůstali v ohroženém letadle
před 6 hodinami
Počasí dnes bude na pozorování zatmění Slunce a Perseid ideální
včera
Trump změnil názor. Licenci k výrobě raket systému Patriot Ukrajině neudělí
včera
Exšéf Mossadu: Izraelští špioni opakovaně pronikli do íránského jaderného zařízení ve Fordo
včera
Evropa se chystá na zatmění. Přímý pohled do Slunce vám zničí oči dřív, než to pocítíte, varují lékaři
včera
Trump se v Íránu spletl. Nové vedení jmenované Chámeneím prosazuje agresivní přístup
včera
Počet mrtvých v Kolumbii překročil 200. Pohřešují se tisíce lidí
včera
Libanon jako první arabský stát zrušil trest smrti. Zavádí těžké doživotní nucené práce
včera
Orbánova pravá ruka skončila. Novým maďarským prezidentem bude András Baka
včera
Trumpa kvůli hrozbě atentátu odvezli v kontejneru na jídlo
včera
Česká televize představila náhradu za Moravce. Zveřejnila podzimní program
včera
Zelenskyj: Rusko při nejnovější vlně nočních útoků použilo balistické rakety ze Severní Koreje
včera
Přes 130 mrtvých a 500 zraněných. Kolumbie svádí závod s časem, pod troskami zůstávají další lidé
včera
Evropa shání rakety Patriot kde se dá. Ukrajina jich za týden vystřelí víc, než kolik dostane za měsíc
Evropští spojenci se intenzivně snaží sehnat další střely do protivzdušných systémů Patriot pro Ukrajinu, která se před nadcházející zimou obává masivních ruských raketových útoků. Kyjev naléhavě požaduje stovky těchto zachytávacích střel, avšak nová výroba trvá příliš dlouho a americké zásoby jsou navíc značně vyčerpány kvůli probíhajícímu konfliktu na Blízkém východě. Klíčoví evropští dárci přitom podle webu Politico upozorňují, že sami disponují jen minimálními rezervami, které by ještě mohli bezpečně postoupit.
Zdroj: Libor Novák