Falklanďané jednoznačně: Chceme žít pod britskou vlajkou. Argentina se vzdát nehodlá!

Port Stanley - Drtivou většinou 98,8 procent se obyvatelé Falkland v jižním Atlantiku vyslovili v referendu pro setrvání pod britskou svrchovaností, pouhé tři hlasy byly proti. Informovala o tom v noci na úterý agentura AFP.

Dvoudenního hlasování se účastnilo 92 procent právoplatných voličů souostroví, což je 1672 obyvatel.

Referendum nebylo vyhlášeno kvůli tomu, že by tamní obyvatelé měli o setrvání území spory, ale mělo ukázat mimo jiné Argentině, jaké názory na budoucnost území převažují. 

Argentina se pře s Británií o Falklandy od 19. století a v roce 1982 se obě země kvůli sporu ocitly ve válečném konfliktu. Válka tehdy stála 900 lidských životů a skončila po deseti týdnech, když se Argentina vzdala. Za nové oživení sporu může ropa, která byla u Falkland objevena v roce 1998.

Britský ministr zahraničí William Hague uvítal výsledek hlasování a řekl, že "ukázal jasněji než kdy jindy, že lidé na Falklandech chtějí zůstat pod britskou správou". "Všechny země by měly přijmout výsledek referenda," dodal Hague.

Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová podle britské zpravodajské stanice BBC prohlásila, že vůle obyvatel nemá patřičnou váhu, když jde o řešení mezistátního teritoriálního sporu. Argentinská velvyslankyně Alicia Castrová minulý týden v Londýně označila britské referendum o statusu sporných Falklandských ostrovů za nelegální. Podle Argentiny lidové hlasování nemá právní základ a mezinárodní společenství ho neuzná.

"Obyvatelé Falkland nemohli vyslat jasnější zprávu. Chtějí zůstat Brity a každý by to měl respektovat, včetně Argentiny," řekl dnes britský premiér Cameron.

Falklandy, kterým Argentina říká Malvíny, leží v jižním Atlantiku zhruba 770 kilometrů severovýchodně od Ohňové země, 400 kilometrů od Argentiny a 12.700 kilometrů od Londýna. Žije tam asi 2500 lidí, z nichž zhruba čtyři pětiny obývají hlavní město Stanley. Na ostrovech také působí britský vojenský kontingent o síle kolem 1300 osob.

Související

Boris Johnson

Historická návštěva: Johnson uctil v Argentině památku padlých z války o Falklandy

Buenos Aires - Britský ministr zahraničí Boris Johnson v neděli v argentinské metropoli uctil památku vojáků, kteří padli ve válce o Falklandské ostrovy v roce 1982. Johnson se tak stal teprve druhým vysokým představitelem Británie, který navštívil památník věnovaný argentinským vojákům padlým v britsko-argentinském konfliktu. Informoval o tom dnes argentinský deník Clarín. Johnson je prvním britským ministrem zahraničí na návštěvě Argentiny od roku 1993.

Více souvisejících

Falklandy argentina Velká Británie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy