Princezna šokovala otrokářskými manýry. Půjde za mříže?

Los Angeles - Americká prokuratura obvinila saúdskou princeznu Mišíl Alajbanovou kvůli tomu, že držela keňskou služku ve své domácnosti proti její vůli. Princezna čelí obvinění z obchodování s lidmi a prokurátor přirovnal její případ k dobám otroctví. Služku si princezna přivezla v květnu ze své země, v Kalifornii je však podobný způsob domácích prací nelegální.

Podle agentury Reuters zabavila 42letá žena jednoho ze saúdských princů Keňance po příletu do Spojených států cestovní pas a za práci po dobu 16 hodin denně a sedmi dnů v týdnu jí měsíčně dávala 220 dolarů (necelých 4400 korun).

Třicetiletá služka byla údajně v její rezidenci držena bez možnosti samostatně ji opustit, nakonec se jí však podařilo utéct. Když policie tento týden přišla Saúdku zatknout, našla v jejím bytě ve městě Irvine poblíž Los Angeles čtyři Filipínky, u nichž není zcela jasné, jakou činnost tam vykonávaly.

Prokurátor Tony Rackauckas uvedl, že princezně v této souvislosti možná hrozí ještě další obvinění. "Je to 150 let od vyhlášení emancipace, kdy je otroctví nelegální ve Spojených státech a po celou tu dobu také v Kalifornii. Je zklamáním vidět, jak se tady využívá," řekl Rackauckas.

Obchodování s lidmi, které také můžeme nazvat novodobým otroctvím, je celosvětově rozšířený fenomén. Jeho výskyt podporují především nerovnováha mezinárodních ekonomických vztahů, chudoba, tolerance k porušování lidských práv a politická nestabilita v zemích původu, nedostatečná informovanost veřejnosti i obětí a nedostatečné právní vědomí, posunutý systém hodnot ve společnosti, přílišná orientace na principy tržního chování a mýtus lehkého a pokojného života v bohatších zemích, vysoká poptávka po levném, prodejném sexu a po levné pracovní síle v cílových zemích a často i nejrůznější formy genderové či rasové diskriminace.

Přesně statisticky vyjádřit rozsah tohoto problému není snadné, a proto se odhady počtu obětí značně liší. Různé mezinárodní studie uvádějí, že ročně je celosvětově obchodováno 700 tisíc až 2 miliony osob, přičemž 300 až 500 tisíc osob je každoročně obchodováno v rámci Evropy. Odhaduje se, že celosvětový roční příjem z obchodu s lidmi se pohybuje mezi 8,5 až 12 miliardami EUR.

Podle nejaktuálnější studie Mezinárodní organizace práce (ILO) je na celém světě 12,3 milionu osob obětí nucené práce, přičemž z tohoto počtu je 2,4 milionu osob zároveň obětí obchodu s lidmi za tímto účelem; roční zisky pachatelů jsou pak odhadovány na 31,6 miliard dolarů.

(Zdroj: mvcr.cz)

Související

Britská policie, ilustrační fotografie

Ze zabití 39 lidí v kamionu jsou podezřelí další lidé, policie hledá dva bratry

Britští vyšetřovatelé pátrají po dalších dvou podezřelých v případu 39 mrtvých těl nalezených minulý týden v kamionu východně od Londýna. Policie hrabství Essex dnes oznámila, že hledaní jsou bratři Ronan a Christopher Hughesovi ze Severního Irska. Podezřelí jsou ze zabití a obchodování s lidmi, informovala agentura Reuters.

Více souvisejících

Obchodování s lidmi USA (Spojené státy americké) soudy

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy