Cedar Rapids/Děčín - Obyvatelé amerického města Cedar Rapids ve státě Iowa, kde žije velká komunita potomků českých přistěhovalců, vybrali 50.000 dolarů (přes 940.000 Kč) na odstraňování škod po červnových povodních v České republice. Peníze jsou určeny městské knihovně v Děčíně, která byla velkou vodou poničena, informovala americká televizní stanice CBS 2. Město ani vedení knihovny o daru nevědělo, velmi jej však vítá.
Občanská iniciativa CR2CR, pod kterou se v Cedar Rapids sdružily místní veřejná knihovna, Sokol, Národní česko-slovenské muzeum a Kostel svatého Václava, chce mimo jiné oplatit pomoc, která v roce 2008 mířila opačným směrem. Tehdy povodně poničily také českou čtvrť Czech Village v Cedar Rapids, které je druhým největším městem ve státě Iowa.
Sbírka v Cedar Rapids začala v srpnu a skončila minulý týden. Organizátoři kampaně a někteří dárci podle televize CBS 2 navštíví začátkem prosince Českou republiku, aby peníze knihovně v Děčíně osobně předali.
"Aktivity našich krajanů si velice vážíme. Vlna solidarity, která se po povodních zvedla, nás mile překvapila," řekla dnes ČTK mluvčí děčínské radnice Markéta Lakomá. Informace z USA zaskočila ředitele knihovny Ladislava Zoubka. "Nevím, co na to říct. Je to skvělá zpráva," řekl ČTK.
Knihovna, která stojí na břehu Labe a která byla po náročné přestavbě objektu Atlantik otevřena loni v září, stála 160 milionů korun. Letošní velká voda v ní napáchala škody zhruba za pět milionů. "Nezasáhla přímo knihy, ale provozní prostory v přízemí a suterénu," řekl Zoubek.
Většina české společnosti dnes vnímá migranty jako hrozbu. O tři, čtyři generace zpět to však byli právě Češi a Moravané, kdo vyráželi do světa „za lepším". Nejen do Vídně, jejíž příslovečný telefonní seznam je plný jmen jako Nowotny a Havlicek. Velká část emigrantů z Českých zemí mířila za oceán.
Prvního tuzemce na americkém kontinentě by leckdo za Čecha nepovažoval, mateřštinou Pražana Joachima Ganse totiž byly němčina a hebrejština. Joachim v útlém věku odešel do Anglie, kde přišel na revoluční způsob čištění měděné rudy a již jako proslulý metalurg byl sirem Raleighem požádán o účast na expedici do zámoří. Když se v roce 1585 vylodil v dnešní Severní Karolíně, stal se i prvním Židem v Novém světě. Zbytky jeho pece na kalení stříbra patří mezi vůbec nejstarší památky osídlení Severní Ameriky Evropany.
Málo se ví, že se nejvíc Čechů a Moravanů usadilo ne snad na východním pobřeží, ale v Texasu, kde se v městech jako Praha nebo Dubina, ale i v Houstonu či San Antoniu dodnes konají dožínkové slavnosti a pečení „kolaches". Státem s největším podílem Czech Americans je přitom zemědělská Nebraska na Středozápadě země.
Městem, kde Češi zanechali nejhlubší stopu, je ovšem skutečně Chicago. Do rodící se metropole u Michiganského jezera dorazili první čeští kolonisté kolem roku 1852. Za chicagskou legendu platí starosta města Anton Cermak, narozen 1873 v Kladně jako Antonín Josef Čermák. Při volbách 1931 obrátil xenofobní útoky dosavadního starosty („bohunk" bylo hanlivé označení pro Čecha či Slovana) ve svůj prospěch a republikánského rivala s přehledem porazil. Cermakem vybudovaná politická mašinerie drží vládu Demokratické strany nad městem již po osm desetiletí, naspsal national-geographic.cz.
Související
Zapomeňte na sirény. Výstražný systém může fungovat jinak
Extrémy počasí vyvolávají otázky. Vystřídají sucho povodně?
Povodně ČR 06/2013 , češi , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 3 minutami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 31 minutami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 2 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák