Cedar Rapids/Děčín - Obyvatelé amerického města Cedar Rapids ve státě Iowa, kde žije velká komunita potomků českých přistěhovalců, vybrali 50.000 dolarů (přes 940.000 Kč) na odstraňování škod po červnových povodních v České republice. Peníze jsou určeny městské knihovně v Děčíně, která byla velkou vodou poničena, informovala americká televizní stanice CBS 2. Město ani vedení knihovny o daru nevědělo, velmi jej však vítá.
Občanská iniciativa CR2CR, pod kterou se v Cedar Rapids sdružily místní veřejná knihovna, Sokol, Národní česko-slovenské muzeum a Kostel svatého Václava, chce mimo jiné oplatit pomoc, která v roce 2008 mířila opačným směrem. Tehdy povodně poničily také českou čtvrť Czech Village v Cedar Rapids, které je druhým největším městem ve státě Iowa.
Sbírka v Cedar Rapids začala v srpnu a skončila minulý týden. Organizátoři kampaně a někteří dárci podle televize CBS 2 navštíví začátkem prosince Českou republiku, aby peníze knihovně v Děčíně osobně předali.
"Aktivity našich krajanů si velice vážíme. Vlna solidarity, která se po povodních zvedla, nás mile překvapila," řekla dnes ČTK mluvčí děčínské radnice Markéta Lakomá. Informace z USA zaskočila ředitele knihovny Ladislava Zoubka. "Nevím, co na to říct. Je to skvělá zpráva," řekl ČTK.
Knihovna, která stojí na břehu Labe a která byla po náročné přestavbě objektu Atlantik otevřena loni v září, stála 160 milionů korun. Letošní velká voda v ní napáchala škody zhruba za pět milionů. "Nezasáhla přímo knihy, ale provozní prostory v přízemí a suterénu," řekl Zoubek.
Většina české společnosti dnes vnímá migranty jako hrozbu. O tři, čtyři generace zpět to však byli právě Češi a Moravané, kdo vyráželi do světa „za lepším". Nejen do Vídně, jejíž příslovečný telefonní seznam je plný jmen jako Nowotny a Havlicek. Velká část emigrantů z Českých zemí mířila za oceán.
Prvního tuzemce na americkém kontinentě by leckdo za Čecha nepovažoval, mateřštinou Pražana Joachima Ganse totiž byly němčina a hebrejština. Joachim v útlém věku odešel do Anglie, kde přišel na revoluční způsob čištění měděné rudy a již jako proslulý metalurg byl sirem Raleighem požádán o účast na expedici do zámoří. Když se v roce 1585 vylodil v dnešní Severní Karolíně, stal se i prvním Židem v Novém světě. Zbytky jeho pece na kalení stříbra patří mezi vůbec nejstarší památky osídlení Severní Ameriky Evropany.
Málo se ví, že se nejvíc Čechů a Moravanů usadilo ne snad na východním pobřeží, ale v Texasu, kde se v městech jako Praha nebo Dubina, ale i v Houstonu či San Antoniu dodnes konají dožínkové slavnosti a pečení „kolaches". Státem s největším podílem Czech Americans je přitom zemědělská Nebraska na Středozápadě země.
Městem, kde Češi zanechali nejhlubší stopu, je ovšem skutečně Chicago. Do rodící se metropole u Michiganského jezera dorazili první čeští kolonisté kolem roku 1852. Za chicagskou legendu platí starosta města Anton Cermak, narozen 1873 v Kladně jako Antonín Josef Čermák. Při volbách 1931 obrátil xenofobní útoky dosavadního starosty („bohunk" bylo hanlivé označení pro Čecha či Slovana) ve svůj prospěch a republikánského rivala s přehledem porazil. Cermakem vybudovaná politická mašinerie drží vládu Demokratické strany nad městem již po osm desetiletí, naspsal national-geographic.cz.
Související
Zapomeňte na sirény. Výstražný systém může fungovat jinak
Extrémy počasí vyvolávají otázky. Vystřídají sucho povodně?
Povodně ČR 06/2013 , češi , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák