Časopis Time zvolil osobnost roku: Papež František je "superstar"

New York - Papež František se stal osobností roku amerického časopisu Time. Papež změnil během pouhých devíti měsíců mimořádným způsobem tón, vnímání i zaměření jedné z největších institucí na světě, řekla šéfredaktorka časopisu Nancy Gibbsová.

František byl do čela katolické církve zvolen letos v březnu. Časopis dnes na svém webu napsal, že papež, který přijal jméno skromného světce, je "superhvězdou připravenou změnit místo, kde se změna měří stoletími".

Titul osobnost roku časopisu Time se obecně bere jako úspěch a velká pocta pro vítěze. Tomu se však časopis brání. Samotní autoři titul chápou spíš jako uznání někomu nebo dokonce něčemu, co v posledním roce plnilo stránky novin a mělo dopad na světové události. I proto byl letos mezi finalisty například syrský prezident Bašár Asad.

„Volba je velice tajný proces, do kterého nikdo pořádně nevidí," vysvětlil profesor historie a mezinárodních vztahů na Bostonské univerzitě Igor Lukeš. Podle něj tak redaktoři týdeníku Time činí úmyslně: „Protože chtějí zabránit tomu, aby tam došlo k nějakému ovlivňování nebo aby nátlakové skupiny mohly prosazovat svoje favority."

Na papeži Františkovi je důležitá rychlost, s jakou si získal miliony lidí, kteří již přestali vkládat do církve naději, napsal Time. Lidé byli podle něj unavení nekonečným rozebíráním sexuální etiky a vnitřními spory. Během měsíců František povýšil poslání církve jako služebnice a utěšitelky trpících lidí nad práci v oblasti doktrinální politiky, která byla tak důležitá pro jeho předchůdce. Jan Pavel II. a Benedikt XVI. byli profesory teologie, zatímco František je bývalý domovník, laboratorní technik, vyhazovač v nočním klubu a učitel literatury, napsal Time.

Pokud jde o chudobu, tak podle Františka nejde jen o charitu, ale i o spravedlnost. Církev by tak neměla být odrazem Říma, ale zrcadlem chudých, píšeTime, který připomíná, že papež umí ve svém úřadu z prvního století velice šikovně používat nástroje 21. století. Zmiňuje, jak se nechal fotografovat, když myl nohy vězeňkyň, objímal muže se znetvořenou tváří nebo se fotografoval s mladými návštěvníky Vatikánu. Tento nový papež tak možná našel cestu z kulturních válek 20. století, po nichž církev ve většině západní Evropy skomírá a je v defenzivě od Dublinu po Los Angeles, uvedl Time.

Vatikánský mluvčí Federico Lombardi dnes ocenění uvítal. Zdůraznil, že papeži nejde o slávu, ale pokud ocenění "pomůže šířit poselství evangelia, tedy boží lásku pro každého, tak bude určitě rád".

Osobnost se vůbec poprvé vybírala v roce 1927, kdy titul získal Charles Lindbergh. Bylo to tehdy tak, že časopis propásl jeho historický let přes Atlantik a potřeboval něčím zaplnit vánoční vydání. Tyto dvě věci pak spojil dohromady.

Titul v minulosti získala třeba planeta Země, počítač nebo i kontroverzní osobnosti, třeba Adolf Hitler v roce 1938, tedy už po Anschlusu Rakouska i obsazení Sudet, v roce 1942 Josef Stalin či v roce 1979 vůdce íránské revoluce Ajatoláh Chomejní. Titul pro posledně jmenovaného tehdy vyvolal nevoli americké veřejnosti, takže od té doby se redakce raději kontroverzním lidem vyhýbá, dodává rozhlas.cz.

Související

Elon Musk

Časopis Time označil za osobnost letošního roku Elona Muska

Osobností letošního roku je podle časopisu Time všestranný vizionář Elon Musk, známý kromě jiného úsilím zapojit se do úspěšného dobývání vesmíru, včetně snu o kolonizaci Marsu. Americký týdeník o tom dnes informoval na svých internetových stránkách.

Více souvisejících

Časopis Time Papež František

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 4 hodinami

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 13 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy