Quito - Na odlehlém ekvádorském souostroví Gapalágy v Tichém oceánu byl spatřen had, který se v tamním prostředí přirozeně nevyskytuje. To vyvolalo obavy o druhovou rovnováhu v citlivém ekosystému souostroví.
Nejedovatou užovku přejel na ostrově Santa Cruz automobil, oznámilo podle agentury DPA ekvádorské ministerstvo životního prostředí. Správa přírodní rezervace na Galapágách poté v okolí zahájila pátrání po případných dalších hadech.
Přítomnost exotického živočicha by mohla narušit rovnováhu druhů na izolovaném souostroví, které se nachází tisíc kilometrů západně od ekvádorského pobřeží.
V žaludku nalezeného plaza, mladého samečka, nebyly nalezeny žádné zbytky potravy. Zatím není jasné, jak se had na Galapágy dostal.
Prvními uživateli ostrovů byli piráti, kteří se zde schovávali před spravedlností, dalšími obyvateli pak byli velrybáři, kteří v okolí lovili a potřebovali nějaké zázemí, sladkou vodu aj. Ostrovy anektoval Ekvádor v roce 1832, krátce po svém vzniku, udělal z nich kázeňský tábor. To také Darwin popisoval ve svých zápiscích, tedy že zde pobývá asi 300 odpůrců mladé ekvádorské republiky a s nimi guvernér, jeho zástupce a pravděpodobně nějací vězeňští dozorci. Potom se tam začali stěhovat různí kolonisté. Kolonizace byla nepředstavitelně obtížná, protože tam není pořádná orná půda, není tam skoro voda, polní hospodaření je tam velmi složité. Obyvatelé se živili rybářstvím a zemědělství jim sloužilo jen jako doplněk obživy.
Psali jsme: Evoluční teorie? Nesmysl, myslí si 90% AmeričanůV roce 1934 vyhlásil Ekvádor první ochranářské opatření pro galapážské souostroví a od té doby bylo území v podstatě rezervací. V roce 1970 tam vznikl národní park, který je podporován vědeckou činností Darwinovy stanice a Darwinovy nadace, která sídlí ve Velké Británii. Britové pomáhají ekvádorským vědcům a snaží se jim zajistit lepší podmínky pro výzkum, Ekvádor výzkum kontroluje - jednak si za tuto činnost nechává platit, což je světově dosti neobvyklé, jednak Ekvádorci chtějí soustředit výzkum na to, co ostrovy potřebují. Např. jeden z projektů směřoval k likvidaci potkana na jednom z ostrovů nebo boj proti invazním rostlinám, které tu působí značné potíže.
Další snahou národního parku je likvidace invazních druhů zvířat, které tam intenzivně škodí - zejména se jedná o kozy. Protože to jsou herbivoři stejně jako želvy, znamenají pro ně velkou potravní konkurenci - kozy sežerou na ostrovech vše, co najdou a velmi dynamicky se množí, protože tam nemají žádného přirozeného nepřítele.
"Příkladem může být ostrůvek Abingdon, kde vypustili kozla a dvě kozy a po patnácti letech, kdy tu probíhala likvidace koz, tu žilo skoro 40 tisíc jedinců. Dalším příkladem jsou domácí prasata, která se volně pohybují po ostrovech, to má děsivé důsledky pro želví snůšky. Kozy jsou stříleny z vrtulníku. Některé ostrovy byly takto již zcela vyčištěny a mají možnost se znovu vyvíjet bez zásahu invazních zvířat," vysvětlil pro Rozhlas.cz zoolog Jan Andreska z katedry Biologie a ekologické výchovy Pedagogické fakulty univerzity UK.
Související

Mláďata vzácného leguána objevili vědci poprvé na souostroví Galapágy

Na Galapágy se vrátila želva, která pomohla zachránit svůj poddruh
Aktuálně se děje
před 30 minutami

Extraliga play off 2025: Pardubice si znovu vybojovaly postup do finále, Dynamo nedalo Hradci šanci
před 1 hodinou

Čína je připravena na obchodní válku s USA. Trump si možná neuvědomuje, do čeho se pouští
před 2 hodinami

Bílý dům zveřejnil skutečnou výši cel pro Čínu. S EU bude Trump jednat jako s celkem
před 3 hodinami

Hromadná nehoda zablokovala Pražský okruh. Stojí i dálnice D1
před 4 hodinami

Češi si připlatí. Koncesionářské poplatky vzrostou ještě letos, schválil Senát
před 4 hodinami

Otevírací doba na Velikonoce: Jak budou mít obchody otevřeno?
před 6 hodinami

Černochové se vymstila její sóĺo akce. Pohádala se s Válkem
před 6 hodinami

Německo činí historický vojenský krok, chce své jednotky přímo u ruských hranic
před 7 hodinami

Muska trápí problém, kvůli kterému nemůže spát. Vyřešit se ho snaží s těmi nejnepravděpodobnějšími spojenci
před 8 hodinami

Umělá inteligence se stává vážným problémem pro celý svět. Jen jinak, než si lidé myslí
před 9 hodinami

EU pozastavuje odvetná cla vůči USA
před 9 hodinami

Číňané nejsou ten největší problém. Ten leží ve způsobu, jakým ruská armáda rekrutuje lidi
před 10 hodinami

Americká demokracie nad propastí? Brzy se můžeme klanět králi Trumpovi, varuje Sanders
před 11 hodinami

Trump tlačí svět na pokraj recese. Lze ji ještě odvrátit?
před 12 hodinami

Kriminalisté zasahují v Pardubicích kvůli podezření na manipulace s veřejnými zakázkami
před 12 hodinami

Čína schválila stavbu projektu, který nemá na světě obdoby. Největší elektrárna na Zemi zbytek Asie děsí
před 13 hodinami

Jednání USA a Íránu startují. USA a Izrael mohou odstartoval válku, varuje Salem
před 13 hodinami

Zahraniční vojáci na Ukrajině? Kyjev představil plán na mírovou misi, USA mlčí
před 14 hodinami

Proč Čína Trumpovi neustoupí? Nemá důvod, USA drží v kleštích
před 15 hodinami
Špatné zprávy o počasí před Velikonocemi. Z výhledu je zřejmé, co přijde
Předpověď na Velikonoce by chtělo mnoho lidí znát co nejdříve. Aktuální výhled z dílny Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) naznačuje, že před svátky dojde v Česku k ochlazení o několik stupňů.
Zdroj: Jan Hrabě