Quito - Na odlehlém ekvádorském souostroví Gapalágy v Tichém oceánu byl spatřen had, který se v tamním prostředí přirozeně nevyskytuje. To vyvolalo obavy o druhovou rovnováhu v citlivém ekosystému souostroví.
Nejedovatou užovku přejel na ostrově Santa Cruz automobil, oznámilo podle agentury DPA ekvádorské ministerstvo životního prostředí. Správa přírodní rezervace na Galapágách poté v okolí zahájila pátrání po případných dalších hadech.
Přítomnost exotického živočicha by mohla narušit rovnováhu druhů na izolovaném souostroví, které se nachází tisíc kilometrů západně od ekvádorského pobřeží.
V žaludku nalezeného plaza, mladého samečka, nebyly nalezeny žádné zbytky potravy. Zatím není jasné, jak se had na Galapágy dostal.
Prvními uživateli ostrovů byli piráti, kteří se zde schovávali před spravedlností, dalšími obyvateli pak byli velrybáři, kteří v okolí lovili a potřebovali nějaké zázemí, sladkou vodu aj. Ostrovy anektoval Ekvádor v roce 1832, krátce po svém vzniku, udělal z nich kázeňský tábor. To také Darwin popisoval ve svých zápiscích, tedy že zde pobývá asi 300 odpůrců mladé ekvádorské republiky a s nimi guvernér, jeho zástupce a pravděpodobně nějací vězeňští dozorci. Potom se tam začali stěhovat různí kolonisté. Kolonizace byla nepředstavitelně obtížná, protože tam není pořádná orná půda, není tam skoro voda, polní hospodaření je tam velmi složité. Obyvatelé se živili rybářstvím a zemědělství jim sloužilo jen jako doplněk obživy.
V roce 1934 vyhlásil Ekvádor první ochranářské opatření pro galapážské souostroví a od té doby bylo území v podstatě rezervací. V roce 1970 tam vznikl národní park, který je podporován vědeckou činností Darwinovy stanice a Darwinovy nadace, která sídlí ve Velké Británii. Britové pomáhají ekvádorským vědcům a snaží se jim zajistit lepší podmínky pro výzkum, Ekvádor výzkum kontroluje - jednak si za tuto činnost nechává platit, což je světově dosti neobvyklé, jednak Ekvádorci chtějí soustředit výzkum na to, co ostrovy potřebují. Např. jeden z projektů směřoval k likvidaci potkana na jednom z ostrovů nebo boj proti invazním rostlinám, které tu působí značné potíže.
Další snahou národního parku je likvidace invazních druhů zvířat, které tam intenzivně škodí - zejména se jedná o kozy. Protože to jsou herbivoři stejně jako želvy, znamenají pro ně velkou potravní konkurenci - kozy sežerou na ostrovech vše, co najdou a velmi dynamicky se množí, protože tam nemají žádného přirozeného nepřítele.
"Příkladem může být ostrůvek Abingdon, kde vypustili kozla a dvě kozy a po patnácti letech, kdy tu probíhala likvidace koz, tu žilo skoro 40 tisíc jedinců. Dalším příkladem jsou domácí prasata, která se volně pohybují po ostrovech, to má děsivé důsledky pro želví snůšky. Kozy jsou stříleny z vrtulníku. Některé ostrovy byly takto již zcela vyčištěny a mají možnost se znovu vyvíjet bez zásahu invazních zvířat," vysvětlil pro Rozhlas.cz zoolog Jan Andreska z katedry Biologie a ekologické výchovy Pedagogické fakulty univerzity UK.
Související
Mláďata vzácného leguána objevili vědci poprvé na souostroví Galapágy
Na Galapágy se vrátila želva, která pomohla zachránit svůj poddruh
Aktuálně se děje
před 41 minutami
Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně
před 1 hodinou
12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky
před 1 hodinou
Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky
před 3 hodinami
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 3 hodinami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 4 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 6 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
Tuto sobotu uplynul rok od jednoho z nejtemnějších dnů v historii České republiky. Připomněli jsme si smutné výročí tragické události, kdy na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze vrah chladnokrevně připravil o život čtrnáct nevinných lidí, než sám ukončil svůj život.
Zdroj: Jakub Jurek