Mladý génius (17) byl přijat na osm elitních univerzit. Jaký obor nakonec zvolil?

Washington - Jeden sedmnáctiletý Američan byl přijat na všech osm amerických univerzit z elitní skupiny takzvané "břečťanové ligy". Nakonec se rozhodl pro Yaleovu univerzitu, kde bude studovat hudbu a medicínu, informoval server News One.

"Setkal jsem se s génii z celého světa. Všichni byli tak přátelští a vstřícní. A já bych řekl, že při mém rozhodování hrála největší roli jejich velká úcta k hudbě, kterou chovám i já," prohlásil ve čtvrtek Kwasi Enin na základě návštěvy své budoucí alma mater ve městě New Haven.

Enin, jehož rodiče přišli z Ghany, byl ale přijat i na další elitní univerzity - Brownovu, Columbijsou, Cornellovu, Dartmouthskou, Harvardovu, Princetonskou a Pensylvánskou.

Hranice geniality začíná u hodnoty IQ kolem 140. Té ale dosáhnou tak dva lidi z tisíce.

Výrazná inteligence se podle odborníků pozná už u malých capartů. Dřív sedí, chodí i mluví než jejich vrstevníci. Třeba Američan Greg Smith získal doktorát z matematiky ve 13 letech. Jenže mít doma takové dítě není jen radost, ale taky velká starost. Jen tak něčím ho nezabavíte a mezi spolužáky se cítí ztracené. A tak se nezřídka stává, že svůj talent přebíjí vzdorem. Ono je totiž zapotřebí včas rozpoznat jeho jinakost a začít ji rozvíjet. Trefně to kdysi vyjádřil jeden z největších géniů naší doby Albert Einstein, uvedl server ceskatelevize.cz, když řekl: „Pokud budete rybu posuzovat podle schopnosti vylézt na strom, bude žít pořád s pocitem, že je neschopná."

Srovnávací studie ukázaly, že výsledky testů základních znalostí od začátku minulého století zůstávají víceméně na stejné úrovni, výrazná změna se ale odehrála na úrovni schopnosti abstrakce. Studie také ukázaly, že děti v izolovaných kulturách se vzdělají jen potud, pokud musí – tedy podle nároků jejich okolí.

Kdo je tedy génius? Je to člověk, který se opravdu hodně věnuje představě či myšlence, kterou chce zformovat a uvést do materiálního světa. Ať už je to hudba, fyzika, tenis, zahrada či výroba dortů.

Dles webu psychologie.cz se géniem můžeme stát, když jsme neúnavně a soustředěně ponoření do procesu tvoření. Neustále se zdokonalujeme. Vytříbíme si pohled, schopnost kriticky svůj výtvor hodnotit, přeskupovat, vybírat, transformovat, uspořádávat.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) studenti univerzity

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy