ARPA má zachránit faunu i floru Amazonského pralesa. Co se děje?

Brasília – Brazilská vláda na sebe vzala nelehký úkol: ochránit biotop Amazonského deštného pralesa. Díky projektu ARPA se jí to ale nejspíš podaří. Informuje server World Wildlife Fund.

Amazonský deštný prales se vyvíjel několik miliónů let. 60 % jeho území leží v Brazílii, sahá ale například i do Kolumbie, Peru, Venezuely a Ekvádoru. Rozloha tohoto pralesa je obrovská: něco přes 5 500 000 kilometrů čtverečních. Vzhledem ke své velikosti představuje Amazonský deštný prales více než polovinu zbývajících tropických deštných lesů na světě.

Prudký nárůst populace v Brazílii spolu se zvyšující se životní úrovní obyvatel má za následek hlad po zemědělské půdě, který potom vede k odlesňování Amazonského pralesa. Nově vykácená území ohrožuje eroze půdy, nízká hladina spodní vody a sucho. To vše má za následek snižování biodiverzity (rozrůzněnost života) pralesa a zvýšení zranitelnosti celého ekosystému.

V roce 2012 byl v Brazílii odstartován projekt s názvem ARPA (Amazon Region Protected Areas). Jeho cílem je vytvořit extrémně chráněnou oblast z přibližně 150 miliónů akrů Amazonského deštného pralesa – nově vytvořené území by tak mělo větší rozlohu než všechny národní parky Spojených států dohromady.

Zdá se to jako nemožný úkol, ARPA však za posledních deset let dokázala ochránit amazonské území velikostí odpovídající rozloze státu Kalifornie. Do budoucna má projekt v plánu využít rostoucí ekonomie Brazílie a zavést tak speciální způsob financování chráněné oblasti. Již nyní se partneři projektu složili na sumě 215 miliónů amerických dolarů, ze kterých bude v průběhu času brazilská vláda moci čerpat, aby nově vytvořenou oblast ochránila.

Související

Více souvisejících

Brazílie Amazonský prales ARPA (Amazon Region Protected Areas)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

Varování lékařů se naplnila. Jižní Amerikou se masivně šíří horečka dengue, na vině jsou i změny počasí

V Brazílii aktuálně dochází k neobvykle rychlému šíření hemoragické horečky dengue. Za první dva měsíce tohoto roku bylo potvrzeno více než milion případů tohoto virového infekčního onemocnění, informovala v pátek agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy