Boston - Pravidelným opalováním si lze na slunění vytvořit závislost. Tvrdí to americká studie, kterou otiskl časopis Cell. Vědci totiž zjistili, že u myší vystavovaných pravidelně UV záření, byly ve větší míře produkovány endorfiny, které tlumí bolest a způsobují dobrou náladu. Pokud se hlodavcům podaly léky blokující účinek hormonu, objevily se u nich abstinenční příznaky.
Tým Davida Fishera z Massachusettské všeobecné nemocnice v Bostonu vystavoval zkoumané myši účinkům UV záření po několik týdnů. A to v takové míře, která odpovídá situaci, kdy se člověk se světlou kůží denně přes poledne 20 až 30 minut opaluje na plážích Floridy.
U myší se po týdnu objevila zvýšená hladina beta-endorfinů v krvi a byly odolnější vůči bolesti. Podobně jako heroin nebo morfin se tyto endorfiny vážou na opioidní receptory, čímž snižují vnímání bolesti. Pokud se zkoumaným hlodavcům podaly léky, které účinek "hormonu štěstí" utlumily, dostavily se abstinenční příznaky, jako je například třes.
Myši, u kterých se kvůli genetické změně nevytvořily žádné beta-endorfiny, byly naopak po vystavení UV záření citlivější vůči bolesti a po podání léků nevykazovaly symptomy abstinence.
"Je překvapivé, že jsme geneticky naprogramováni, abychom byli závislí na něčem tak nebezpečném, jako je UV záření, které je nejspíš nejrozšířenějším karcinogenem na světě," cituje agentura DPA autora studie Davida Fishera.
Touha po slunečním záření je přitom podmíněna evolucí, domnívají se američtí vědci. Jeho působením se totiž v kůži vytváří vitamin D, který je důležitý pro stavbu kostí.
Zásadní pro pobyt na slunci je vědět, jaký jsme fototyp, a podle toho zvolit vhodný krém nebo sprej na opalování. Existuje šest druhů fototypů. Od jedničky, kterou charakterizuje velmi světlá kůže, zrzavé vlasy, modré oči, až po nejtmavší typy, které se nespálí nikdy. Většina lidí v České republice je fototyp dvě a tři. A co vlastně slovo fototyp znamená? Každý z nás má v kůži určité množství kožního pigmentu, který chrání organismus proti UV záření. Vzhledem k různým přírodním podmínkám a dlouhodobému vývoji vznikly v různých populacích rozdíly v pigmentaci kůže, které máme geneticky zakódované.
Fototyp tedy vyjadřuje intenzitu přirozeného zbarvení (pigmentace) kůže. Určuje se podle reakce pokožky v okamžiku, kdy ji vystavíme jarnímu nebo časně letnímu slunci. Čím má člověk světlejší kůži, vlasy a oči, tím nižší je číslo kožního fototypu.
Jaký jste fototyp?
- Fototyp I: Nápadně světlá pleť, rezavé vlasy, velké množství pih, modré oči. Při pobytu na slunci se prakticky vždy spálí, opálí se jen do červena, kůže nezhnědne.- Fototyp II: Světlá pleť, pihy, řídké světlé vlasy, modré, zelené či šedé oči. Opalují se do červena, často se spálí.- Fototyp III: Světle hnědá pleť, hnědé až tmavé vlasy, hnědé oči. Dobře se opalují, málokdy se spálí, spálení mírné.- Fototyp IV: Tmavá pleť, velmi tmavé vlasy i oči. Prakticky nikdy se nespálí.- Fototyp V: Velmi tmavá kůže, tmavé až červené vlasy (kůže indiánů či arabské populace). Nikdy se nespálí.- Fototyp VI: Nejtmavší typ, nikdy se nespálí.
Pokud vyrazíme „chytat bronz", měli bychom se řídit zásadami správného opalování. Mezi jedenáctou až patnáctou hodinou je nutné se slunečním paprskům vyhnout. V tuto dobu je totiž záření nejintenzivnější a také nejnebezpečnější. Před sluněním se musíme pořádně namazat krémem nebo sprejem na opalování. Výška zvoleného faktoru závisí na fototypu jedince, zeměpisné poloze, nadmořské výšce i na stavu dosavadního opálení. Dospělí by měli použít minimálně faktor 15, dětí alespoň 20 až 30.
Krémy se aplikují zhruba třicet minut před sluněním. Je dobré nanést ochranný přípravek dvakrát po sobě. Poprvé se totiž může stát, že některá místa zapomeneme namazat. Nejčastěji jde o nos, ušní boltce a nárty. Po koupání nebo zpocení je nutné namazání opakovat. Velkou pozornost bychom měli věnovat dětem. Dětská pokožka je obzvláště citlivá a slabá, informuje zijemenaplno.cz.
Související
Rh faktor v těhotenství: Co se může stát, když si krev „nesedne“?
Čínské děti postihuje ve velkém zápal plic. WHO po konzultacích uklidňuje svět
zdraví , Opalovací krémy , Léto
Aktuálně se děje
před 24 minutami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 53 minutami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 2 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 3 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 3 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 4 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 4 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 4 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 4 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 5 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 5 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 5 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 6 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 6 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 6 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 7 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 7 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 8 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 8 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 9 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák