NÁZOR - Zaútočila teroristická síť al-Káida koncem loňského roku na Spojené státy? Tuto otázku pokládá v komentáři pro server CNN bezpečnostní analytik Peter Bergen, profesor z Arizonské státní univerzity.
První úspěšný útok od 11. září 2001
Ředitel FBI Christopher Wray na pondělní tiskové konferenci oznámil, že Mohammed Alšamrani, příslušník saúdských královských vzdušných sil, který loni v prosinci na americké základně námořního letectva v Pensacole zabil tři americké námořníky, byl napojen na teroristickou síť al-Káida na Arabském poloostrově, nastiňuje Bergen. Dodává, že jde o odnož al-Káidy sídlící v Jemenu.
"To znamená, že FBI možná dospěla k názoru, že na rozdíl od dalších nedávných teroristických činů spáchaných samovolně radikalizovanými domácími teroristy, může být útok v Pensacole prvním případem od 11. září, kdy zahraniční teroristická organizace dokázala úspěšně udeřit ve Spojených státech," píše profesor. Přiznává ovšem, že američtí činitelé zároveň netvrdí, že Alšamrani byl přímo řízen al-Káidou.
Případ je podle analytika připomínkou, že zákaz vstupu občanům vybraných většinově muslimských zemí do Spojených států, který zavedla administrativa prezidenta Donalda Trumpa, není tak účinným štítem, jak šéf Bílého domu tvrdí.
Zákaz se ostatně nevztahuje na saúdskoarabské občany, kterým byl i Alšamrani, a Trumpova administrativa nadále pěstuje vřelé vztahy se saúdskou královskou rodinou, připomíná odborník.
Al-Káida na Arabském poloostrově se k útoku v Pensacole přihlásila letos v únoru, ale podobná prohlášení nejsou vždy pravdivá, upozorňuje Bergen. Vyzdvihuje ovšem Wrayovo tvrzení, že důkazy nalezené v pachatelových chytrých telefonech ukazují, že Alšamrani svou taktiku a své plány koordinoval s uvedenou organizací.
Ředitel FBI a americký ministr spravedlnosti William Barr, který se tiskové konference rovněž účastnil, pronesli tvrdá slova na adresu výrobce příslušných telefonů, společnost Apple, která údajně úřadům nepomohla odemknout Alšamraniho zařízení, poukazuje expert. Dodává, že podle Barra to byli počítačoví odborníci FBI, kdo dokázal dekódovat informace spojující pachatele s al-Káidou na Arabském poloostrově.
Spor s Applem
Apple přitom v lednu uvedl, že FBI a pomohl a poskytl jí přístup k datům z Alšamriho telefonů, která byla uložena na vzdáleném disku, konstatuje profesor. Doplňuje, že společnost dle svého vyjádření pouze nemohla prolomit kódování, které je klíčovou ochranou jejích zákazníků proti hackerům a zločincům.
"Není pochyb, že Alšamraniho případ bude v budoucnosti často zmiňován FBI a (americkým) ministerstvem spravedlnosti jako argument, že potřebují mít možnost dostat se do zakódovaných telefonů, pokud mají zákonné povolení k jejich prohlídce, jak měly v Alšamraniho kauze," pokračuje Bergen.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Apple bude naopak nadále tvrdit, že kódování, kterým vybavuje své telefony, tvoří nezbytnou součást jeho obchodního modelu, která zajišťuje bezpečí dat jeho zákazníků, očekává analytik. Dodává, že dle takového výkladu může být instalace jakýchkoliv "zadních vrátek" potenciálně zneužita nejrůznějšími pochybnými aktéry.
V dopise zákazníkům z roku 2016 Apple ujišťoval, že ve skutečnosti nemá možnost odemknout své vlastní telefony, protože věří, že obsah iPhonů je soukromou záležitostí jejich vlastníků, připomíná expert. Vysvětluje, že společnost tento dopis sepsala poté, co ji FBI vyzvala, aby dekódovala telefon jednoho ze dvou teroristů hlásících se k organizaci Islámský stát, kteří zabili v kalifornském San Bernardinu 14 lidí.
Také v tomto případě, navzdory soudnímu příkazu, Apple odmítl teroristův telefon dekódovat a technické řešení nakonec museli najít pracovníci FBI, rekapituluje profesor.
Útok v Pensacole tak demonstruje nejen neúčinnost zákazu vstupu občanů vybraných muslimských zemí do Spojených států, soudí analytik. Vyzdvihuje, že al-Káida a její odnože sice utrpěly těžké škody při náletech dronů a dalších protiteroristických operacích, ale nadále se zaměřují na útoky na americké cíle a v ojedinělých případech dokážou uspět.
Související
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou
USA (Spojené státy americké) , Terorismus , Al-Káida , apple , AQAP (al-Káida v Jemenu)
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 1 hodinou
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 1 hodinou
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 2 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 2 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 2 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 3 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 3 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 4 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 4 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 6 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.
Zdroj: Libor Novák