NÁZOR - Zaútočila teroristická síť al-Káida koncem loňského roku na Spojené státy? Tuto otázku pokládá v komentáři pro server CNN bezpečnostní analytik Peter Bergen, profesor z Arizonské státní univerzity.
První úspěšný útok od 11. září 2001
Ředitel FBI Christopher Wray na pondělní tiskové konferenci oznámil, že Mohammed Alšamrani, příslušník saúdských královských vzdušných sil, který loni v prosinci na americké základně námořního letectva v Pensacole zabil tři americké námořníky, byl napojen na teroristickou síť al-Káida na Arabském poloostrově, nastiňuje Bergen. Dodává, že jde o odnož al-Káidy sídlící v Jemenu.
"To znamená, že FBI možná dospěla k názoru, že na rozdíl od dalších nedávných teroristických činů spáchaných samovolně radikalizovanými domácími teroristy, může být útok v Pensacole prvním případem od 11. září, kdy zahraniční teroristická organizace dokázala úspěšně udeřit ve Spojených státech," píše profesor. Přiznává ovšem, že američtí činitelé zároveň netvrdí, že Alšamrani byl přímo řízen al-Káidou.
Případ je podle analytika připomínkou, že zákaz vstupu občanům vybraných většinově muslimských zemí do Spojených států, který zavedla administrativa prezidenta Donalda Trumpa, není tak účinným štítem, jak šéf Bílého domu tvrdí.
Zákaz se ostatně nevztahuje na saúdskoarabské občany, kterým byl i Alšamrani, a Trumpova administrativa nadále pěstuje vřelé vztahy se saúdskou královskou rodinou, připomíná odborník.
Al-Káida na Arabském poloostrově se k útoku v Pensacole přihlásila letos v únoru, ale podobná prohlášení nejsou vždy pravdivá, upozorňuje Bergen. Vyzdvihuje ovšem Wrayovo tvrzení, že důkazy nalezené v pachatelových chytrých telefonech ukazují, že Alšamrani svou taktiku a své plány koordinoval s uvedenou organizací.
Ředitel FBI a americký ministr spravedlnosti William Barr, který se tiskové konference rovněž účastnil, pronesli tvrdá slova na adresu výrobce příslušných telefonů, společnost Apple, která údajně úřadům nepomohla odemknout Alšamraniho zařízení, poukazuje expert. Dodává, že podle Barra to byli počítačoví odborníci FBI, kdo dokázal dekódovat informace spojující pachatele s al-Káidou na Arabském poloostrově.
Spor s Applem
Apple přitom v lednu uvedl, že FBI a pomohl a poskytl jí přístup k datům z Alšamriho telefonů, která byla uložena na vzdáleném disku, konstatuje profesor. Doplňuje, že společnost dle svého vyjádření pouze nemohla prolomit kódování, které je klíčovou ochranou jejích zákazníků proti hackerům a zločincům.
"Není pochyb, že Alšamraniho případ bude v budoucnosti často zmiňován FBI a (americkým) ministerstvem spravedlnosti jako argument, že potřebují mít možnost dostat se do zakódovaných telefonů, pokud mají zákonné povolení k jejich prohlídce, jak měly v Alšamraniho kauze," pokračuje Bergen.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Apple bude naopak nadále tvrdit, že kódování, kterým vybavuje své telefony, tvoří nezbytnou součást jeho obchodního modelu, která zajišťuje bezpečí dat jeho zákazníků, očekává analytik. Dodává, že dle takového výkladu může být instalace jakýchkoliv "zadních vrátek" potenciálně zneužita nejrůznějšími pochybnými aktéry.
V dopise zákazníkům z roku 2016 Apple ujišťoval, že ve skutečnosti nemá možnost odemknout své vlastní telefony, protože věří, že obsah iPhonů je soukromou záležitostí jejich vlastníků, připomíná expert. Vysvětluje, že společnost tento dopis sepsala poté, co ji FBI vyzvala, aby dekódovala telefon jednoho ze dvou teroristů hlásících se k organizaci Islámský stát, kteří zabili v kalifornském San Bernardinu 14 lidí.
Také v tomto případě, navzdory soudnímu příkazu, Apple odmítl teroristův telefon dekódovat a technické řešení nakonec museli najít pracovníci FBI, rekapituluje profesor.
Útok v Pensacole tak demonstruje nejen neúčinnost zákazu vstupu občanů vybraných muslimských zemí do Spojených států, soudí analytik. Vyzdvihuje, že al-Káida a její odnože sice utrpěly těžké škody při náletech dronů a dalších protiteroristických operacích, ale nadále se zaměřují na útoky na americké cíle a v ojedinělých případech dokážou uspět.
Související
Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra
Zuřivý požár v Los Angeles má první potvrzené oběti. Boj s plameny je zatím úplně marný
USA (Spojené státy americké) , Terorismus , Al-Káida , apple , AQAP (al-Káida v Jemenu)
Aktuálně se děje
včera
Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům
včera
Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení
včera
Elvis Presley by slavil devadesáté narozeniny
včera
Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra
včera
Slavia hlásí další posilu. Z mladoboleslavského Kušeje udělala jednoho z nejdražších hráčů
včera
Zuřivý požár v Los Angeles má první potvrzené oběti. Boj s plameny je zatím úplně marný
včera
Počasí se změní. Za pouhé dvě hodiny se razantně ochladí, varují meteorologové
včera
Bradáčová bude novou nejvyšší státní zástupkyní. Fiala ocenil její zkušenosti
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Los Angeles v plamenech. Kalifornii zasáhly ničivé požáry, probíhají masivní evakuace
včera
Ficův boj s Ukrajinou je politický, nejde mu o ekonomické blaho. Většina zemí EU se zvládá od ruského plynu oprostit
včera
Dánsko zesměšňuje Trumpa: Mám s ním své zkušenosti neměl by všechno říkat nahlas, vzkazuje Rasmussen
včera
Poslední rozloučení s Janou Synkovou. Na herečku vzpomínali kolegové z Ypsilonky
včera
Kanadu čeká období turbulencí a Trump. Trudeau ještě musí tvrdě pracovat, upozornil pro EZ kanadský politolog
včera
Inferno v Kalifornii: Scéna jako z Marsu, na evakuaci jsme měli 10 minut, popisují obyvatelé zasažených oblastí
včera
Trol, který nemá dostat prostor. Ruce pryč od EU. Jaké jsou reakce Evropy na Elona Muska?
včera
Ve věznici Příbram zasahuje policie. Trestancům někdo dodává drogy
včera
Rodí se v EU druhé Maďarsko? Oči celé Evropy se otáčejí k Rakousku
včera
Deštivé počasí a zima způsobí potíže. Meteorologové opět varují před ledovkou
včera
Útok na Dánsko? Francii dochází s Trumpem trpělivost
včera
Podněstří je už týden bez topení a teplé vody. EU nabízí pomoc. Moldavsko čeká na Rusko
Evropská unie vyzvala proruské separatisty v Podněstří, aby přijali nabídku alternativních dodávek energie, zatímco politické napětí mezi Moldavskem a jeho odtrženým regionem dále eskaluje po rozhodnutí Ruska zastavit dodávky zemního plynu. Uvedl to server Politico.
Zdroj: Libor Novák