Alarmující dopad Trumpovy politiky vůči migrantům: Stovky dětí postrádají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří dohledat rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017-2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu roku 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe odstoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu roku 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Později však vyšlo najevo, že odebírání dětí na hranicích započalo již o rok dříve v rámci tajného pilotního programu a původní rozhodnutí soudu se na děti, které byly separovány od rodičů v roce 2017, nevztahovalo. Jejich spojení s rodiči bylo nařízeno teprve minulý rok. Z 1030 dětí se to podařilo jen u 485, dalších 545 nezletilých ale rodiče stále postrádá. ACLU popisuje jejich rodiče jako "nedosažitelné".

Just this week, we reported that this administration still hasn't found the parents of 545 kids — forcibly separated by its cruel family separation practice.We'll keep fighting.

— ACLU ? (@ACLU) October 23, 2020

Asi dvě třetiny rodičů oddělených od dětí byly deportovány do vlasti. O jejich vypátrání v jejich zemích původu se snaží právě organizace ACLU s týmem právníků. Lee Gelernt, hlavní právník zabývající se případem, říká, že vhodný čas na dohledání dětí a jejich rodičů se již bohužel promeškal. Snahám navíc nyní stojí v cestě koronavirová pandemie, připomíná BBC.

Osamocené děti byly z ústavní péče často poslány k rodinným příslušníkům či přátelům, upřesňuje The New York Times. Asi 362 z nich ale nemůže být dohledáno, protože kontaktní údaje poskytnuté pečujícími osobami nejsou již aktuální.

Podle Gelernta je oddělování dětí od rodičů jedna z největších skvrn Trumpovy administrativy. Právník také odsoudil, že úřady držely informace o těchto dětech v tajnosti:"Fakt, že před námi a před soudem, před veřejností tajily jejich jména, je šokující. Mohli jsme po nich už dávno pátrat."

Související

Více souvisejících

Donald Trump migrace USA (Spojené státy americké) uprchlíci Prezident USA Mexiko

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy