Americká ekonomika je silná, říká Powell. Bojí se koronaviru

Ekonomika Spojených států se zdá být vyrovnaná, ekonomický růst je stabilní a nezaměstnanost blízko nejnižší hodnoty za padesát let. Ohrozit by ji však mohlo rozšíření virového onemocnění, které vypuklo v Číně, a nedostatečná produktivita. Ve své pololetní zprávě o měnové politice, kterou přednesl ve výboru pro finanční služby americké Sněmovny reprezentantů, to nyní uvedl šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell. Americká ekonomika roste už jedenáctým rokem, což je nejdelší růstové období v historii.

Se stávající úrovní úrokových sazeb je nyní Fed podle Powella spokojený. Podle agentury Reuters to naznačuje, že banka neuvažuje o dalším snižování nákladů na úvěry, pokud se výrazně nezmění současné ekonomické podmínky. Mnoho analytiků očekává, že letos Fed ponechá úroky beze změny. Loni snížil úrokové sazby třikrát, když je předtím v roce 2018 naopak čtyřikrát zvýšil.

Powell ale varoval, že růst americké produktivity je při současné ekonomické expanzi podprůměrný. Nedostatečná produktivita tlačí dolů zisky firem, ty už proto snížily své kapitálové výdaje a mohly by začít být obezřetné při najímaní nových zaměstnanců. Nalezení způsobu jak zvýšit produktivitu práce by tak mělo zůstat národní prioritou, dodal Powell.

Powell rovněž vyjádřil obavy z růstu deficitu rozpočtu. Ten by měl ve fiskálním roce 2020 být přes bilion dolarů (22,8 bilionu Kč), přestože ekonomika je relativně silná, protože republikánské změny daňového systému snížily rozpočtové příjmy. Udržitelný rozpočet v době hospodářské expanze by podle něj pomohl zajistit, že politici budou mít možnost využít rozpočet ke stabilizaci ekonomiky v době recese.

Centrální banka také sleduje vývoj související s koronavirem, který by mohl ohrozit vývoj v Číně a negativní vliv by se pak mohl přelít do zbytku globální ekonomiky. V Číně zůstává kvůli koronaviru mnoho firem zavřených, což vyvolává obavy, co výpadek výroby učiní z globálními dodavatelskými řetězci. Čína je druhou největší ekonomikou světa a podle nedávných odhadů se na celosvětové výrobě chytrých telefonů a notebooků podílí více než 80 procenty a na výrobě televizorů a serverů více než polovinou, uvedla agentura AP.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Ekonomika Jerome Powell (Fed) USD Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy