Americké úřady u koronaviru zaváhaly, píše deník New York Times

Americké federální úřady v počáteční fázi šíření nového koronaviru na domácí půdě nevyužily řadu příležitostí a jejich postup zkomplikoval boj proti nákaze. I nyní po týdnech výhrad směrem k vládním agenturám mají navíc činitelé v ohniscích infekce stále problémy s rozsáhlým testováním potenciálních nakažených. V úterní reportáži to uvedl deník The New York Times (NYT), zatímco se varování dále hromadila a počet potvrzených nakažených ve Spojených státech přesáhl 1000.

Od samého počátku nákazu v USA monitoruje odbornice na infekční onemocnění působící v Seattlu Helen Chuová. Právě v oblasti tohoto města ve státě Washington se na konci ledna potvrdil první americký výskyt koronaviru. Chuová v té době pracovala na výzkumu týkajícím se chřipky a chtěla využít metody svého týmu k mapování případů nového onemocnění.

"K přizpůsobení svých testů na monitorování koronaviru by potřebovali souhlas státních i federálních úřadů. Ale takřka všude, kam se doktorka Chuová obrátila, činitelé opakovaně návrh odmítali, dokládají rozhovory a e-maily, přestože se s postupujícím časem nákaza dostávala i za hranice Číny," popisuje NYT.

Na konci února už prý týmu odborníků v Seattlu došla trpělivost: Začali testy na koronavirus provádět bez povolení vlády. A záhy se potvrdily jejich nejhorší obavy, když měl pozitivní test místní mladík, který předtím nebyl nikde v zahraničí. "Musel tady být (virus) celou tu dobu... A teď je úplně všude," řekla Chuová.

Aktuálně je z USA hlášeno nejméně 1050 pozitivně testovaných lidí, podle oficiálních údajů z úterka už se infekce rozšířila do 39 z 50 amerických států. Po nákaze v zemi zemřelo 29 lidí, podobně jako jinde šlo převážně o obyvatele v seniorském věku.

Co se týče Chuové a jejího týmu, stát Washington jim v pondělí nařídil, aby s testováním skončili, napsal NYT. "Neschopnost využít chřipkovou studii... byla jen jednou ze série nevyužitých šancí v podání federální vlády, pokud jde o zajištění rozsáhlejšího testování v prvotní fázi epidemie, kdy je snazší nákazu dostat pod kontrolu," pokračuje reportáž.

Představitelé americké vlády čelí kritice zejména kvůli tomu, že zpočátku nenasadili testovací soupravy dodané Světovou zdravotnickou organizací a trvali na použití vlastní metody, která ale nebyla dostatečně připravená. Vláda toto rozhodnutí stále jasně nevysvětlila, zároveň tento týden stále nebyl známý celkový počet testů provedených v USA. Veřejné zdravotnické laboratoře jich podle úterního vyjádření šéfa Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Roberta Redfielda vykonaly necelých 5000. Například v České republice už se kvůli koronaviru testovaly vzorky od více než 1300 osob, v Británii to dnes bylo více než 27.000.

Podle NYT se americké regiony nejhůře zasažené nákazou stále potýkají s problémy kolem masového testování ohrožených lidí. "Skutečně musíme činit ráznější kroky... Více testů, více testů, více testů. To je jediná cesta, jak omezit šíření," citovala dnes televize CNN guvernéra státu New York Andrewa Cuoma. V uvedeném státě ráno evidovali skoro 200 nakažených.

Související

Elon Musk Analýza

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) The New York Times Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 52 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy