Americký senát schválil sankce za bezpečnostní zákon pro Hongkong

Americký Senát dnes schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí kontroverzního bezpečnostního zákona pro Hongkong. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ke vstupu normy v platnost zbývá už jen podpis prezidenta Donalda Trumpa. Zákon podle Washingtonu a dalších kritiků podrývá autonomii Hongkongu coby finančního centra pod čínskou správou.

Senát USA
doporučujeme

Senát sankce přijal jednohlasně poté, co je ve středu rovněž bez výhrad podpořili členové Sněmovny reprezentantů. Schválená právní norma zavádí postihy subjektů, které pomáhají omezovat autonomii Hongkongu, i finančním institucím, které těmto subjektům pomáhají v podnikání.

"Je to naléhavá chvíle. Naše načasování nemohlo být kritičtější," uvedl demokratický senátor a jeden z navrhovatelů zákona Chris Van Hollen. "Tímto zákonem dává americký Senát jasně na srozuměnou, na čí straně jsme," doplnil jej republikánský senátor Pat Toomey.

Čína reagovala na zákon prohlášením, že Spojené státy by měly přestat zasahovat do záležitostí Hongkongu a že se mu bude "rozhodně a důrazně bránit".

Hongkong se vrátil z britské pod čínskou správu 1. července 1997. V předávací smlouvě se Peking zavázal, že v Hongkongu budou až do roku 2047 platit určité svobody a autonomie, které jsou ve zbytku Číny nemyslitelné. Podle kritiků z řad mezinárodního společenství však bezpečnostní zákon, platný od úterý, autonomii hrubě narušuje.

Právní úprava definuje čtyři trestné činy, u kterých bude uplatňována a jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Občané Hongkongu zatčení na základě zákona by navíc poprvé mohli být souzeni i v pevninské Číně.

Britský ministr zahraničí Dominic Raab dnes veřejně vyčinil největší evropské bance HSBC a dalším bankám, že svobody obyvatel Hongkongu obětovaly za finanční bonusy pro bankéře. HSBC v červnu veřejně podpořila tehdy chystaný bezpečnostní zákon s argumentem, že Hongkongu coby asijskému finančnímu centru zmítanému protesty přinese stabilizaci a prosperitu.

Washington už v souvislosti s bezpečnostním zákonem začal rušit výsady, kterých Hongkong užívá ve vztahu ke Spojeným státům - zastavil vývoz vojenského vybavení a zakázal hongkongským subjektům přístup ke své špičkové technologii.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA zkonfiskovaly radikálům dva miliony dolarů v kryptoměnách

14.08.2020 20:02 Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že se mu podařilo zmařit pokusy militantních…

Bolsonarovi vzrostla podpora, zřejmě díky pomoci chudým

14.08.2020 19:32 V Brazílii poslední dva měsíce přibývají denně stále desítky tisíc nakažených koronavirem a v…

USA opět mají přes 1000 úmrtí spojených s covidem-19, školy jsou v těžké…

14.08.2020 17:27 Ve Spojených státech stále nezpomaluje růst bilance obětí koronaviru poté, co místní úřady ve…

Konfuciovy instituty šíří škodlivou kampaň, tvrdí Pompeo. USA je označily…

14.08.2020 14:38 Aktualizováno Spojené státy ve čtvrtek oznámily, že budou nově považovat agenturu, jež provozuje Konfuciovy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama