Argentinský senát povolil interrupce, bouřlivá debata trvala 12 hodin

Argentina coby dosud největší latinskoamerická země zlegalizuje interrupce. Tamní Senát dnes schválil zákon umožňující potraty do 14. týdne těhotenství bez udání důvodu. Ukončení těhotenství bude možné i po tomto časovém období, pokud bude ohrožen život matky nebo žena otěhotněla po znásilnění.

Dnešní rozhodnutí by mohlo udat tón pro posun v případě interrupcí v konzervativní Latinské Americe, píše agentura Reuters.

"Dokázaly jsme to, sestry. Vytvořily jsme historii," reagovala na twitteru poslankyně Mónica Machaová. Tisíce zastánců potratů před budovou Senátu na výsledek dvanáctihodinové debaty reagovaly jásotem.

Lo hicimos, hermanas. Es ley de una vez y para siempre. Hicimos historia. Lo hicimos entre todxs. No hay palabras para este momento, nos pasa por el cuerpo y por el alma. ?? #AbortoLegal2020 pic.twitter.com/Ur3BmU4Bdm

— Mónica Macha (@MoniMacha) December 30, 2020

Ve prospěch zákona nakonec hlasovalo 38 senátorů, 29 zvedlo ruku proti jeho schválení a jeden politik se hlasování zdržel. Poslanecká parlamentní komora už zákon schválila a levicový prezident Alberto Fernández ho podporuje, uvedla agentura AP.

Interrupce jsou dosud v Argentině povoleny jen ve výjimečných případech, například po znásilnění či v případě ohrožení života ženy, jinak za ně hrozí až čtyři roky vězení. V zemi, odkud pochází i papež František, se o tomto tématu vede už několik let bouřlivá diskuse, jíž provázejí masové demonstrace zastánců i odpůrců interrupcí.

Jejich zastánci argumentují tím, že kriminalizace potratů ubližuje zejména ženám, které jsou nuceny vyhledávat nebezpečné nelegální zákroky. Tajný potrat tam ročně podstoupí podle deníku El País kolem 300.000 žen a několik desítek z nich přitom zemře. V Argentině vlivná katolická církev tvrdí, že umělé ukončení těhotenství porušuje právo na život.

Velká část zemí Latinské Ameriky povoluje interrupce jen ve výjimečných případech, v některých státech regionu platí absolutní zákaz potratů i v případě ohrožení života ženy či po znásilnění. Právo rozhodnout se o pokračování těhotenství mají podle zákona ženy v zemích Latinské Ameriky jen na Kubě, v Guyaně, Uruguayi a v některých částech Mexika. V dalších státech jsou povoleny velmi omezeně, přičemž zcela zakázané jsou v Salvadoru, Nikaragui a Dominikánské republice, píše BBC.

"Přijetí zákona, který legalizuje potraty v katolické zemi tak velké jako je Argentina, povzbudí boj za práva žen v Latinské Americe," míní Juan Pappier z organizace Human Rights Watch.

Související

Soud v USA, ilustrační foto

Nejvyšší soud vyhověl americké vládě. Povolil užívání potratových pilulek

Nejvyšší soud dnes ponechal v platnost registraci potratových pilulek a tudíž i možnost jejich používání na území USA. Vyhověl tak podání americké vlády a farmaceutické firmy Danco Laboratories proti rozhodnutí nižšího soudu v Texasu, které pozastavilo registraci tohoto přípravku a v podstatě znemožnilo jeho používání na celém území země, píše agentura AP. Rozhodnutí nejvyššího soudu přivítal prezident Joe Biden.

Více souvisejících

potraty argentina ženy Albert Fernández (prezident Argentiny)

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

včera

včera

včera

včera

Artur Omarov

V předvečer zahájení her se odhlásil zápasník Omarov. Kvůli zranění achilovky

Ještě než budou letní olympijské hry oficiálně zahájeny, česká výprava sportovců hlásí již druhou ztrátu. Po nedávném odřeknutí účasti na pařížských hrách od tenistky Markéty Vondroušové, která má zraněnou ruku, musel den před zahájením svou účast na nich odříct i zápasník Artur Omarov. Toho totiž do klání pro změnu nepustila zraněná achilovka. Toto zranění si přivodil nešťastně na posledním intenzivním tréninku.

Aktualizováno včera

Na D1 u Prahy se po dopravní nehodě tvoří kolony. (26.7.2024) Prohlédněte si galerii

Dopravní kolaps na D1: Kolony se táhly až do Prahy, potíže hlásí i od Brna

V nejméně vhodnou chvíli na začátku víkendové špičky nastal v pátek odpoledne dopravní kolaps na hlavní české dálnici D1. V Praze a na výjezdu z metropole se tvořily kolony kvůli dopravní nehodě. U Brna zase nastaly potíže kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky. Policie o obou incidentech informovala na sociálních sítích kolem 14. hodiny. 

včera

včera

Lukostřelba, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Po Horáčkové se představil i lukostřelec Li. V kvalifikaci skončil až jednašedesátý

Po účasti Marie Horáčkové se olympijské kvalifikace ve stejné disciplíně zúčastnil i Adam Li, pro něhož se jednalo o první start pod pěti kruhy. Li v mužské kvalifikaci nakonec skončil až jako jednašedesátý. Zároveň se spolu s Horáčkovou zúčastnil i kvalifikace v soutěži smíšených dvojic, v nichž ta česká neuspěla, když skončila až pětadvacátá a nepostoupila tak do osmifinále.

včera

včera

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

V izraelském zajetí zemřel jeden z lídrů Hamásu

Jeden z předáků militantního hnutí Hamás na Západním břehu Jordánu, Mustafa Muhammad Abú Ara, zemřel v izraelském vězení poté, co se mu v posledních dnech zhoršil zdravotní stav, uvedly v pátek palestinské úřady. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ve Francii kvůli nahlášené bombě evakuovali v den zahájení olympiády letiště

Mezinárodní letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg, ležící ve Francii poblíž hranic se Švýcarskem a Německem, dnes kolem poledne na přibližně hodinu přerušilo provoz. Vedení letiště uvedlo, že z bezpečnostních důvodů evakuovalo všechny cestující.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy