Argentinský senát povolil interrupce, bouřlivá debata trvala 12 hodin

Argentina coby dosud největší latinskoamerická země zlegalizuje interrupce. Tamní Senát dnes schválil zákon umožňující potraty do 14. týdne těhotenství bez udání důvodu. Ukončení těhotenství bude možné i po tomto časovém období, pokud bude ohrožen život matky nebo žena otěhotněla po znásilnění.

Dnešní rozhodnutí by mohlo udat tón pro posun v případě interrupcí v konzervativní Latinské Americe, píše agentura Reuters.

"Dokázaly jsme to, sestry. Vytvořily jsme historii," reagovala na twitteru poslankyně Mónica Machaová. Tisíce zastánců potratů před budovou Senátu na výsledek dvanáctihodinové debaty reagovaly jásotem.

Lo hicimos, hermanas. Es ley de una vez y para siempre. Hicimos historia. Lo hicimos entre todxs. No hay palabras para este momento, nos pasa por el cuerpo y por el alma. ?? #AbortoLegal2020 pic.twitter.com/Ur3BmU4Bdm

— Mónica Macha (@MoniMacha) December 30, 2020

Ve prospěch zákona nakonec hlasovalo 38 senátorů, 29 zvedlo ruku proti jeho schválení a jeden politik se hlasování zdržel. Poslanecká parlamentní komora už zákon schválila a levicový prezident Alberto Fernández ho podporuje, uvedla agentura AP.

Interrupce jsou dosud v Argentině povoleny jen ve výjimečných případech, například po znásilnění či v případě ohrožení života ženy, jinak za ně hrozí až čtyři roky vězení. V zemi, odkud pochází i papež František, se o tomto tématu vede už několik let bouřlivá diskuse, jíž provázejí masové demonstrace zastánců i odpůrců interrupcí.

Jejich zastánci argumentují tím, že kriminalizace potratů ubližuje zejména ženám, které jsou nuceny vyhledávat nebezpečné nelegální zákroky. Tajný potrat tam ročně podstoupí podle deníku El País kolem 300.000 žen a několik desítek z nich přitom zemře. V Argentině vlivná katolická církev tvrdí, že umělé ukončení těhotenství porušuje právo na život.

Velká část zemí Latinské Ameriky povoluje interrupce jen ve výjimečných případech, v některých státech regionu platí absolutní zákaz potratů i v případě ohrožení života ženy či po znásilnění. Právo rozhodnout se o pokračování těhotenství mají podle zákona ženy v zemích Latinské Ameriky jen na Kubě, v Guyaně, Uruguayi a v některých částech Mexika. V dalších státech jsou povoleny velmi omezeně, přičemž zcela zakázané jsou v Salvadoru, Nikaragui a Dominikánské republice, píše BBC.

"Přijetí zákona, který legalizuje potraty v katolické zemi tak velké jako je Argentina, povzbudí boj za práva žen v Latinské Americe," míní Juan Pappier z organizace Human Rights Watch.

Související

Soud v USA, ilustrační foto

Nejvyšší soud vyhověl americké vládě. Povolil užívání potratových pilulek

Nejvyšší soud dnes ponechal v platnost registraci potratových pilulek a tudíž i možnost jejich používání na území USA. Vyhověl tak podání americké vlády a farmaceutické firmy Danco Laboratories proti rozhodnutí nižšího soudu v Texasu, které pozastavilo registraci tohoto přípravku a v podstatě znemožnilo jeho používání na celém území země, píše agentura AP. Rozhodnutí nejvyššího soudu přivítal prezident Joe Biden.
Ilustrační foto

Soud v USA v podstatě zakázal prodej potratové pilulky. Skandální, míní experti, vláda se odvolá

Americký federální soudce v pátek vydal rozhodnutí, kterým podle agentury Reuters v podstatě zakazuje prodej široce používané potratové pilulky mifepristonu. Soudce Matthew Kacsmaryk totiž pozastavil platnost registrace pilulky vydanou už před 23 lety Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Jak rychle může být přístup k pilulce omezen, ale zatím podle agentury AP není jasné. Ministerstvo spravedlnosti totiž uvedlo, že se odvolá. Má na to sedm dní, během nichž verdikt soudce nenabyde účinnosti. Navíc jiný federální soudce v pátek vydal zcela opačné rozhodnutí.

Více souvisejících

potraty argentina ženy Albert Fernández (prezident Argentiny)

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy