Covid poukázal na nový problém. Kalifornie řeší krizi bydlení, důchodců na ulicích přibývá

Celosvětová pandemie covid-19 prohloubila problémy, které se vyskytovaly dávno dříve, než vir SARS-CoV-2 zaútočil na milióny lidí po celém světě. Finanční rozdíly a bezdomovectví způsobuje větší zranitelnost vůči covid-19. Ve Spojených státech roste každým rokem počet bezdomovců a nejhůře je na tom stát Kalifornie. Přední američtí odborníci se v rozhovoru serveru POLITICO pokusili problém identifikovat a najít řešení.

Bytová krize v Kalifornii začala dávno předtím, než vypukla světová pandemie covid-19. Krize byla vyvolána prudkým vzrůstem nájemného bytu a lidé s průměrnými příjmy, si je nemohou dovolit. Kritika se vznesla převážně na technologické společnosti, které svým zaměstnancům vyplácí příliš vysoké mzdy a obyčejní lidé se ocitli na ulici, převážně v San Francisku, které zažilo technologický boom a nachází se zde Silicon Valley. Odhaduje se, že v celé Kalifornii je více než 150 tisíc lidí bez domova a v den, kdy byla ve státě vyhlášena karanténa, mnoho z nich nemělo žádné útočiště. Bezdomovci jsou obzvláště náchylní k nákaze covid-19, protože mnohdy trpí chronickými onemocněními, jsou v přeplněných útulcích a nemají dostatečný přístup ke zdravotní péči ani k ochranným prostředkům.  

„COVID-19 a Kalifornská krize bydlení“ nazval server POLITICO videokonferenci předních odborníků, který byl sponzorován společností CVS Health. Odborníci se pokusili problém identifikovat a najít společné řešení pro tuto rizikovou skupinu.

„Covid- 19 zasáhl naši komunitu mnoha způsoby, ať už to bylo nekontrolovatelným šířením, ztrátami na životech, obrovským přívalem hospitalizací a hlubokými ekonomickými ztrátami. Pandemie odhalila jak sociální determinanty zdraví, jako je bydlení, mají zásadní vliv na zdraví a k přístupu zdravotní péče,“ uvedl Garth Graham, viceprezident Community Health a hlavní hygienik ve společnosti CVS Health. Determinanty zdraví jsou faktory ovlivňující zdraví, které jsou podmíněné kladným i záporným faktorům. Světová zdravotnická organizace uvádí jako determinanty zdraví například úroveň vzdělání, fyzické prostředí, příjem, sociální status člověka a zdravotní péči, ale také pohlaví.

Podle Grahama pandemie poukázala na problémy, se kterými se komunita potýkala dávno předtím, než virus udeřil a předešlé výzkumy jen jeho domněnku potvrzují. Studie zjistily, že lidé s nižším socioekonomickým statusem jsou vystaveni většímu riziku rozvoje chronických onemocnění jako je artritida, cukrovka nebo onemocnění srdce. Je to dáno tím, že lidé, kteří mají přístup ke kvalitnímu vzdělání, mají stabilní zaměstnání a přístup k preventivní zdravotní péči žijí zdravěji.

Stát Kalifornie poskytla lidem bez domova více než 15.000 pokojů v hotelích a motelech po celém státě. Byl zaveden odklad splatnosti nájemného až do července letošního roku, aby lidé mohli zůstat v bezpečí svých domovů bez ohledu na finanční situaci. „Bojím se, že nastane bezdomovecký Armagedon, z toho nemůžu v noci spát“ řekla Libby Schaafová, starostka Kalifornie. Vyvstávají obavy, co se bude dít, až odklad splatnosti nájemného bytu skončí a lidé v důsledku ekonomické recese nebudou mít na zaplacení bytu peníze. Podle Ricka Aubryho, výkonného ředitele organizace Community Housing Partnership, která se zabývá problémy spojené s bezdomovectvím to bude obrovská výzva.

V roce 2019 společnost CVS Health investovala téměř 70 miliónů dolarů do cenově dostupného bydlení pro rodiny i jednotlivce ve 24 městech po celém USA. Postavilo se více než 2 200 domů a přímo na místě se nachází služby zaměřené na zlepšení veřejného zdraví. V únoru letošního roku se společnost zavázala financovat vývoj 85 cenově dostupných bytových jednotek. Obyvatelé budou mít přístup k mimoškolnímu vzdělávání, právní pomoci nebo podporu při léčbě závislostí. „Když přemýšlíme o věcech jako je bezdomovectví, tak naše společnost se snaží zajistit hlavně zdravotní péči a zaměřit se na dostupné bydlení. To je pro nás prioritou,“ vysvětluje hlavní hygienik společnosti CVS Health.

Generální ředitelka komunitní nemocnice Martina Luthera Kinga Jr. se domnívá, že společnost by se měla zamyslet nad tím, jak jsou využívány veřejné zdroje. Elaine Batchlorová se domnívá, že do některých sektorů je nadměrně investováno a tyto potřebné finance by měly být převedeny do sociálních služeb. Odborníci se shodli, že celosvětová pandemie covid-19 otevřela otázky jako jsou nedostatky ve zdravotnictví a velké mezery v sociálních službách a je třeba udělat změnu. „To, kde žijeme nedefinuje pouze náš život, ale také to, jak dlouho budeme žít. A když do zabudovaného systému vstoupí něco takového, jako je pandemie, jsou nejvíce ohroženi ti zranitelní,“ konstatoval Graham.

Související

Více souvisejících

Kalifornie Bezdomovci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Republikáni ovládli Bílý dům i Kongres. Změní USA k obrazu svému? Ani zdaleka

Republikáni po volbách oficiálně převzali kontrolu nad Kongresem, což usnadňuje plnění slibů nově zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi. V politickém slovníku ve Washingtonu se tomu říká „vládní trifekta“, kdy prezidentova strana ovládá jak Sněmovnu reprezentantů, tak Senát. Tuto moc teď drží Trumpova Republikánská strana.

před 1 hodinou

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

včera

včera

včera

Donald Trump a Joe Biden se setkali v Bílém domě. (13.11.2024)

Trump poprvé od voleb opustil Floridu. Biden ho přijal v Bílém domě

Zvolený americký prezident Donald Trump se dnes poprvé od konce prvního mandátu vrátil do Bílého domu. Přivítal ho tam úřadující prezident Joe Biden, který hostil ceremonii předznamenávající poklidné předání moci v USA po listopadových volbách. O setkání informovala stanice NBC News. 

včera

Vláda ČR

České trestní právo se má změnit. Blažek prosadil zásadní novelu

České trestní právo projde velkou modernizací, jejímž cílem je zrychlení a zvýšení efektivnosti trestního řízení a také odlehčení tuzemského vězeňství. Návrh novely trestního zákoníku, který přichází s řadou změn, schválila vláda na středeční schůzi. Projednala i návrh na pokrytí škod, jež způsobily povodně na vodohospodařské infrastruktuře a dalším státním majetku spadajícím pod ministerstvo zemědělství, zabývala se také realizací dostavby části Pražského okruhu.

včera

včera

včera

včera

včera

Kateřina Březinová

Cena, kterou za slibované odsuny přistěhovalců zaplatí americká společnost, bude obrovská, říká Březinová pro EZ

Nově zvolený americký prezident Donald Trump během kampaně slíbil velice přísný přístup k migraci – promluvil dokonce o masivních deportacích všech nelegálních přistěhovalců. Nejen o tom, jestli má šanci se svými plány uspět a proč je téma migrace v regionu Amerik tak důležité, pro EuroZprávy.cz promluvila amerikanistka a historička Kateřina Březinová, která v současnosti vede Iberoamerické centrum Metropolitní univerzity Praha a hostuje jako badatelka v London School of Economics.

včera

COP29

COP29: Na boj s extrémním počasím potřebujeme obrovské finanční prostředky, shodli se lídři

Koalice světových lídrů, zahrnující představitele průmyslových zemí i států ohrožených klimatickými změnami, na konferenci OSN o změně klimatu (COP29) v Baku vyzvala k významnému navýšení finanční podpory pro klimatická opatření. Jak informovala agentura DPA, v prohlášení koalice se zdůrazňuje naléhavá potřeba mobilizovat obrovské finanční prostředky pro boj s klimatickou krizí.

včera

včera

včera

včera

Ilham Alijev, prezident Ázerbájdžánu

Skandál na COP29: Prezident Ázerbájdžánu obhajoval produkci plynu, předseda konference byl ve vedení ropné firmy

Prezident hostitelské země COP29 Ázerbájdžánu sdělil na konferenci OSN o klimatu, že ropa a plyn jsou „Božím darem“. Ilham Alijev kritizoval „falešné zprávy“ Západu o emisích své země a prohlásil, že národy „by neměly být obviňovány“ za své zásoby fosilních paliv. Ázerbájdžán plánuje v příštím desetiletí zvýšit produkci plynu až o třetinu.

včera

včera

včera

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy