Covid poukázal na nový problém. Kalifornie řeší krizi bydlení, důchodců na ulicích přibývá

Celosvětová pandemie covid-19 prohloubila problémy, které se vyskytovaly dávno dříve, než vir SARS-CoV-2 zaútočil na milióny lidí po celém světě. Finanční rozdíly a bezdomovectví způsobuje větší zranitelnost vůči covid-19. Ve Spojených státech roste každým rokem počet bezdomovců a nejhůře je na tom stát Kalifornie. Přední američtí odborníci se v rozhovoru serveru POLITICO pokusili problém identifikovat a najít řešení.

Bytová krize v Kalifornii začala dávno předtím, než vypukla světová pandemie covid-19. Krize byla vyvolána prudkým vzrůstem nájemného bytu a lidé s průměrnými příjmy, si je nemohou dovolit. Kritika se vznesla převážně na technologické společnosti, které svým zaměstnancům vyplácí příliš vysoké mzdy a obyčejní lidé se ocitli na ulici, převážně v San Francisku, které zažilo technologický boom a nachází se zde Silicon Valley. Odhaduje se, že v celé Kalifornii je více než 150 tisíc lidí bez domova a v den, kdy byla ve státě vyhlášena karanténa, mnoho z nich nemělo žádné útočiště. Bezdomovci jsou obzvláště náchylní k nákaze covid-19, protože mnohdy trpí chronickými onemocněními, jsou v přeplněných útulcích a nemají dostatečný přístup ke zdravotní péči ani k ochranným prostředkům.  

„COVID-19 a Kalifornská krize bydlení“ nazval server POLITICO videokonferenci předních odborníků, který byl sponzorován společností CVS Health. Odborníci se pokusili problém identifikovat a najít společné řešení pro tuto rizikovou skupinu.

„Covid- 19 zasáhl naši komunitu mnoha způsoby, ať už to bylo nekontrolovatelným šířením, ztrátami na životech, obrovským přívalem hospitalizací a hlubokými ekonomickými ztrátami. Pandemie odhalila jak sociální determinanty zdraví, jako je bydlení, mají zásadní vliv na zdraví a k přístupu zdravotní péče,“ uvedl Garth Graham, viceprezident Community Health a hlavní hygienik ve společnosti CVS Health. Determinanty zdraví jsou faktory ovlivňující zdraví, které jsou podmíněné kladným i záporným faktorům. Světová zdravotnická organizace uvádí jako determinanty zdraví například úroveň vzdělání, fyzické prostředí, příjem, sociální status člověka a zdravotní péči, ale také pohlaví.

Podle Grahama pandemie poukázala na problémy, se kterými se komunita potýkala dávno předtím, než virus udeřil a předešlé výzkumy jen jeho domněnku potvrzují. Studie zjistily, že lidé s nižším socioekonomickým statusem jsou vystaveni většímu riziku rozvoje chronických onemocnění jako je artritida, cukrovka nebo onemocnění srdce. Je to dáno tím, že lidé, kteří mají přístup ke kvalitnímu vzdělání, mají stabilní zaměstnání a přístup k preventivní zdravotní péči žijí zdravěji.

Stát Kalifornie poskytla lidem bez domova více než 15.000 pokojů v hotelích a motelech po celém státě. Byl zaveden odklad splatnosti nájemného až do července letošního roku, aby lidé mohli zůstat v bezpečí svých domovů bez ohledu na finanční situaci. „Bojím se, že nastane bezdomovecký Armagedon, z toho nemůžu v noci spát“ řekla Libby Schaafová, starostka Kalifornie. Vyvstávají obavy, co se bude dít, až odklad splatnosti nájemného bytu skončí a lidé v důsledku ekonomické recese nebudou mít na zaplacení bytu peníze. Podle Ricka Aubryho, výkonného ředitele organizace Community Housing Partnership, která se zabývá problémy spojené s bezdomovectvím to bude obrovská výzva.

V roce 2019 společnost CVS Health investovala téměř 70 miliónů dolarů do cenově dostupného bydlení pro rodiny i jednotlivce ve 24 městech po celém USA. Postavilo se více než 2 200 domů a přímo na místě se nachází služby zaměřené na zlepšení veřejného zdraví. V únoru letošního roku se společnost zavázala financovat vývoj 85 cenově dostupných bytových jednotek. Obyvatelé budou mít přístup k mimoškolnímu vzdělávání, právní pomoci nebo podporu při léčbě závislostí. „Když přemýšlíme o věcech jako je bezdomovectví, tak naše společnost se snaží zajistit hlavně zdravotní péči a zaměřit se na dostupné bydlení. To je pro nás prioritou,“ vysvětluje hlavní hygienik společnosti CVS Health.

Generální ředitelka komunitní nemocnice Martina Luthera Kinga Jr. se domnívá, že společnost by se měla zamyslet nad tím, jak jsou využívány veřejné zdroje. Elaine Batchlorová se domnívá, že do některých sektorů je nadměrně investováno a tyto potřebné finance by měly být převedeny do sociálních služeb. Odborníci se shodli, že celosvětová pandemie covid-19 otevřela otázky jako jsou nedostatky ve zdravotnictví a velké mezery v sociálních službách a je třeba udělat změnu. „To, kde žijeme nedefinuje pouze náš život, ale také to, jak dlouho budeme žít. A když do zabudovaného systému vstoupí něco takového, jako je pandemie, jsou nejvíce ohroženi ti zranitelní,“ konstatoval Graham.

Související

Více souvisejících

Kalifornie Bezdomovci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

Biden se postaví Trumpovi? Chce se s ním setkat tváří v tvář

Joe Biden v pátek vyjádřil ochotu debatovat se svým pravděpodobným republikánským oponentem Donaldem Trumpem později na podzim. Toto prohlášení bylo dosud nejvyhraněnější Bidenovo stanovisko k této záležitosti. Informace převzala agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy