Bidenova zahraniční politika? Politilog poukázal na překvapivou skutečnost

NÁZOR - Joe Biden zahájil své prezidentství velkým úspěchem, když se zaměřil na ústřední problém, kterému Spojené státy čelí - pandemii - a předložil rozsáhlá, odvážná opatření, která mají pomoci zemi zotavit se, konstatuje Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Politolog z think tanku Berggruen Institute soudí, že Biden si zjevně vzal velké ponaučení z Obamovy éry, které zní, že Demokratické straně prospívá jednat s vizí a kuráží, nikoliv vyčkávat a omezovat své návrhy v naději, že se jim dostane i republikánské podpory.

Hra na domácí kartu

Bidenova administrativa sice zaujala sebevědomý, asertivní přístup k domácí politice, ale v politice zahraniční se chová překvapivě odlišně - váhavě a zdrženlivě, jen aby nečelila kritice ze strany republikánů, konstatuje politolog. Jako příklad dává dohodu o íránském jaderném programu.

Od chvíle, kdy předchozí prezident USA Donald Trump dohodu vypověděl, Biden a jeho poradci dávali najevo, že učinil závažnou chybu, která dramaticky oslabuje důvěryhodnost Washingtonu ve světě a prohlubuje nebezpečí na Blízkém východě, poukazuje Zakaria. Připomíná, že dohoda svázala íránské možnosti a zavedla jasná omezení jeho jaderného programu, bez kterých se Teherán výrazně posouval k zisku atomových zbraní.   

"Předpokládali byste, že až se dostane k moci, bude Bidenova administrativa hledat rychlou cestu k návratu k dohodě," pokračuje autor komentáře. Podotýká, že se tak nestalo a Bidenův ministr zahraničí i šéf tajných služeb nyní opakují, že doba pro obnovu smlouvy dávno minula, a trvají na tom, že Írán nejprve musí opět začít dodržovat jejího ducha, což je však v zásadě tichá snaha vyhnout se řešení otázky.

Diplomaté by mohli najít způsob, jak by Írán a Spojené státy začaly souběžně smlouvu opět dodržovat, mnoho Bidenových spolupracovníků ostatně pomáhalo původní dohodu dojednat a tvrdilo, že jde o to nejlepší, čeho může Washington dosáhnout, uvádí Zakaria. Táže se, zda snad změnili názor.   

Také v případě Číny se Bidenova administrativa předhání, aby prokázala svou tvrdost, deklaruje politolog. Zveřejněné americké zprávy o telefonátech Bidena s jeho čínském protějškem Si Ťin-pchingem a ministrů zahraničí Antony Blinkena s Jangem Ťie-čch' považuje spíše za výstup pro domácí publikum než diplomatické dokumenty, jelikož se hemží slovy jako "nátlak" a "neférovost" a nastiňují záměr "hnát Peking k odpovědnosti" za jeho snahy o "ohrožování stability".   

Biden v předvolební kampani líčil Trumpovu obchodní válku s Čínou jako naprostou katastrofu, která stojí Američany peníze a pracovní místa, připomíná Zakaria. Zmiňuje srpnovou Bidenovu zápornou odpověď na otázku novinářů, zda by ponechal v platnosti Trumpem uvalená cla, kterou tehdejší prezidentský kandidát doplnil rozsáhlou kritikou Trumpovy politiky vůči Pekingu. "Ale nic z toho nebylo revidováno. Vše se 'vyhodnocuje'," dodává autor komentáře.  

Biden v kampani rovněž útočil na Trumpovu politiku vůči Kubě a sliboval návrat ke snaze o uvolnění embarga a spolupráce s Havanou z dob Obamovy éry, když tvrdil, že takový postup může ve srovnání s dlouholetou politikou izolace a sankcí dění na ostrově ovlivnit efektivněji, nastiňuje politolog. Konstatuje, že ani v tomto případě se nic nezměnilo a vše opět pouze "vyhodnocuje".

Demokraté nesmí ukázat slabost

"Jeden by si myslel, že Biden a jeho poradci již strávili předchozí 4 roky pečlivým vyhodnocováním Trumpovy politiky, jelikož ji veřejně označovali za katastrofu," pokračuje Zakaria. Bidenův zahraničněpolitický tým podezírá, že se snaží zalíbit domácímu publiku a doufá, že předejde republikánské kritice údajně měkkého postupu vůči americkým nepřátelům.

To podle autora komentáře nebude fungovat, jelikož republikáni již vycítili slabost, vedou kampaň proti obnově dohody s Íránem a mohou v tomto směru zaznamenat velké vítězství, soudí politolog. Připomíná, že v případě Číny vystoupil bývalý Trumpův spolupracovník Cliff Sims s tvrzením, že zveřejněný přepis Bidenova rozhovoru se Si Ťin-pchingem je lživý a šéf Bílého domu ve skutečnosti nabízel čínským komunistům obchodní dohody.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Také Trumpův ministr zahraničí Mike Pompeo obvinil demokraty z pokusu předat peníze amerických daňových poplatníků Komunistické straně Číny a zpochybnil jejich vlastenectví, poukazuje Zakaria. Očekává, že bez ohledu na to, jak agresivní bude Biden ve své zahraniční politice, republikáni jej budou vždy obviňovat z appeasementu.

"Demokraté by měli mít v paměti, že nikdy nevítězí, vedou-li ustrašenou zahraniční politiku," píše autor komentáře. Připomíná, že prezident Lyndon Johnson poslal do Vietnamu půl milionu vojáků v obavách, aby jej republikáni neobvinili, že je měkký vůči komunistům; po 11. září 2001 demokraté zase dychtivě hlasovali pro tzv. vlastenecký zákon a invazi do Iráku, což platilo i o jejich prezidentském kandidátovi, válečném hrdinovi Johnu Kerrym, jehož republikáni přesto zesměšňovali jako zbabělce, který lže o své vojenské službě.

Prezident Barack Obama dosáhl svých zahraničněpolitických úspěchů - pařížské klimatické dohody, zabití Usámy bin Ládina, dohody o íránském jaderném programu, otevření se Kubě a transpacifického partnerství - díky tomu, že byl mimořádnou osobností ochotnou zpochybňovat zažité politické myšlení, riskovat a především nevést zahraniční politiku republikánským způsobem, deklaruje politolog. Pokládá proto otázku, zda zkušení a inteligentní Bidenovi činitelé, kteří často pomáhali dosáhnout Obamovi jeho úspěchů, nyní nevěří ve vlastní úspěchy.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Joe Biden Írán Čína Kuba

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 11 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy