Bílý dům dostal obsílku, sněmovna žádá dokumenty kvůli impeachmentu Trumpa

Předsedové tří výborů americké Sněmovny reprezentantů, kterou ovládají opoziční demokraté, zaslali Bílému domu obsílku požadující dokumenty související s telefonátem amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

Tento telefonát z 25. července stojí v centru snahy demokratů sesadit Trumpa z funkce (tzv. impeachment). Upozornil na něj stěžovatel z prostředí amerických tajných služeb a podle deníku The New York Times (NYT) nyní podobnou stížnost zvažuje další pracovník rozvědky.

"Tato obsílka nic nemění - pouze další žádosti o dokumenty, promarněný čas a dolary daňových poplatníků," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Bílého domu Stephanie Grishamová. "Nakonec to ukáže, že prezident neudělal nic špatného," dodala.

Šéf Bílého domu Donald Trump v telefonátu na ukrajinského prezidenta naléhal, aby vyšetřoval syna jeho politického rivala a možného budoucího protikandidáta v prezidentských volbách, demokrata a někdejšího viceprezidenta Joea Bidena. Vedení demokratů tvrdí, že tím zneužil funkci hlavy státu pro svůj osobní prospěch a de facto žádal cizí stát, aby mu pomohl v prezidentské kampani.

"Hluboce litujeme toho, že prezident Trump postavil nás a celou zemi do této pozice, ale jeho činy nám nedaly jinou možnost," uvedli předsedové výborů Kongresu Elijah Cummings, Adam Schiff a Eliot Engel. Demokratičtí politici šéfa Bílého domu varovali, že i neuposlechnutí výzvy by mohlo být považováno za maření spravedlnosti a důvod k impeachmentu.

Cummings, Schiff a Engel už před týdnem vyzvali k poskytnutí dokumentů také ministerstvo zahraničí a v pátek vypršela lhůta, kterou pro tento krok stanovili. "Ministerstvo zahraničí včera (v pátek) večer poslalo Kongresu dopis, který představuje naši počáteční odpověď na žádost o dokumenty. Samozřejmě uděláme vše, co nám ukládá zákon," řekl dnes novinářům šéf americké diplomacie Mike Pompeo. Ten je jednou z osob, které naslouchaly telefonátu mezi Trumpem a Zelenským.

This is simple. It’s not about the whistleblower or the complaint. It’s not about Democrats. Or me. It’s about a damning call in which the President pressured a foreign power to investigate a political rival, harming national security. It’s about our democracy.

— Adam Schiff (@RepAdamSchiff) October 4, 2019

Neznámý činitel amerických zpravodajských služeb ve své stížnosti týkající se Trumpova rozhovoru se Zelenským uvedl, že americký prezident chtěl jako páku použít vojenskou pomoc poskytovanou Ukrajině. Trumpůovo počínání znepokojilo i dalšího pracovníka zpravodajských služeb, který nyní zvažuje podání vlastní stížnosti, napsal v noci na dnešek list NYT s odvoláním na dva zdroje obeznámené se záležitostí.

Podle deníku má tento činitel bezprostřednější informace o problematickém telefonátu nežli první tzv. whistleblower. Jeden ze zdrojů NYT řekl, že jde o osobu, která poskytla výpověď pro potvrzení původního obvinění.

Trump v pátek uvedl, že Bílý dům už připravuje námitku proti zahájení procedury ústavní žaloby na prezidenta. Dodal, že v telefonátu se Zelenským mu rozhodně nešlo o politický prospěch, ale o vyšetřování korupce.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Prezident USA Impeachment USA (Spojené státy americké) Adam Schiff (politik USA) Elijah Cummings Sněmovna reprezentantů kongresu USA

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy