Bílý dům zpochybnil schopnost šéfa FBI odhalit volební podvody

Personální šéf Bílého domu Mark Meadows dnes zpochybnil schopnost šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christophera Wraye odhalit snahy o volební podvody. Podle Meadowse by totiž Wray v Kongresu vypovídal jinak, kdyby se záležitosti víc věnoval. Informovala o tom agentura Reuters.

Wray ve čtvrtek řekl zákonodárcům, že neshledal důkazy, které by dokazovaly koordinovanou snahu o volební podvody. Zpochybnil tak nepodložené útoky prezidenta Donalda Trumpa, který tvrdí, že poštovní hlasování povede k rozsáhlým podvodům.

"Ve vší úctě k řediteli Wrayovi, dělá mu potíže i dohledat e-maily ve své FBI, natož aby věděl, zda se dějí nějaké volební podvody," prohlásil Meadows v televizi CBS. Na jaké e-maily odkazoval, není jasné.

Vrchní federální prokurátor v Pensylvánii, která je takzvaným bitevním státem, jež jsou zásadní pro konečný výsledek voleb, ve čtvrtek uvedl, že jeho úřad s FBI vyšetřuje, zda bylo nezákonně manipulováno s devíti volebními lístky vojáků odevzdanými pro Trumpa.

Wray už předtím ve čtvrtek v senátním výboru pro vnitřní bezpečnost řekl, že na národní úrovni jeho úřad zatím neshledal koordinované volební podvody. "Historicky jsme na celonárodní úrovni při velkých volbách neviděli žádné koordinované snahy o volební podvody, ať u hlasování poštou, nebo jinak. Na lokální úrovni jsme čas od času volební podvody zaznamenali," uvedl.

Meadows na CBS navrhl, aby Wray prohloubil své vyšetřování, které právě začalo. Doplnil, že se šéf FBI možná musí zapojit na místě, a pak by změnil svou výpověď v Kongresu. FBI Meadowsovy výroky dosud nekomentovala.

Trump jmenoval Wraye ředitelem FBI, když v roce 2017 zbavil funkce jeho předchůdce Jamese Comeyho během federálního vyšetřování vazeb Trumpovy volební kampaně na Rusko. Následovalo 22 měsíců vyšetřování vlivu Ruska na volby z roku 2016, které vedl zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller. Ten ve své závěrečné zprávě popsal řadu kontaktů mezi ruskými činiteli a zástupci Trumpovy volební kampaně, nenalezl však důkazy ohledně toho, že by Trump či jiný Američan ve volbách cíleně spolupracoval s ruskou vládou. Prezident celé vyšetřování opakovaně nazýval honem na čarodějnice.

Wray tento měsíc ve výpovědi před výborem Sněmovny reprezentantů řekl, že největší obavy mu v nadcházejících volbách dělá stálý přísun dezinformací, za nimiž stojí vměšování z Ruska.

Obě Wrayova tvrzení jsou v rozporu s výroky republikánského prezidenta Trumpa, který chce v listopadových volbách porazit svého demokratického soka Joea Bidena. Hrozbu z Moskvy Trump podle Reuters bagatelizuje, zatímco tvrdí, že poštovní hlasování, na které se mnoho států aktuálně kvůli pandemii více spoléhá, představuje ohrožení řádného volebního procesu.

Související

Steve Bannon.

Trumpův exporadce Bannon nesmí na twitter, vyzýval k vraždě Fauciho a šéfa FBI

Společnost Twitter natrvalo smazala účet bývalého hlavního poradce prezidenta Donalda Trumpa Steva Bannona. Ten totiž vyzýval k vraždě epidemiologa a člena krizového štábu Bílého domu pro boj s epidemií Anthonyho Fauciho a ředitele Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christophera Wraye. Bannon se tak vyslovil na videu a řekl, že by oběma měla být useknuta hlava.
Kongres USA

Írán a Rusko se pokusily ovlivnit volby v USA, řekl šéf rozvědky

Spojené státy zaznamenaly pokusy Ruska a Íránu o ovlivnění nadcházejících prezidentských voleb. Řekl to ředitel amerických tajných služeb (DNI) John Ratcliffe, podle nějž tyto země získaly některé kontaktní údaje z voličských seznamů. Írán je prý využil k zasílání e-mailových zpráv, které měly zastrašit voliče a poškodit současného prezidenta Donalda Trumpa.

Více souvisejících

Christopher Wray Bílý dům USA Volby USA

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 26 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy