Brazilská armáda by měla vysvětlit, proč v předchozích dvou letech nakoupila 35.000 tabletek Viagry. Největší množství těchto pilulek na poruchy erekce dostalo brazilské námořnictvo. Upozornil na to v místním parlamentu opoziční poslanec, který podle agentury EFE vycházel z vládního portálu, na němž lze kontrolovat výdaje veřejných institucí.
"Rádi bychom se dozvěděli, proč vláda prezidenta Jaira Bolsonara vydává státní peníze na Viagru a v takovém množství," řekl socialistický poslanec Elías Vaz de Andrade. "Nemocnice v celé zemi se potýkají s nedostatkem léků, včetně například inzulínu, pro chronicky nemocné pacienty, a armáda dostává tisíce pilulek Viagry. Společnost si žádá vysvětlení," dodal.
Krajně pravicového prezidenta Bolsonara, který vystudoval vojenskou akademii a v armádě dosáhl hodnosti kapitána, mnozí také kritizují za nebývale vysoké množství vojáků a armádních důstojníků ve veřejných funkcích. Podle argentinské agentury Télam je jich za této vlády nejvíce od doby vojenské diktatury (1964-1985).
Podle deníku O Globo námořnictvo a letectvo uvedly, že nakupovaly Viagru pro pacienty s plicní arteriální hypertenzí. Toto vysvětlení je podle agentury Télam nepravděpodobné, má ale vědecký základ. Viagra totiž vznikla jako vedlejší produkt. Sildenafil citrát, jak se jmenuje její účinná látka, měl původně pomáhat s léčbou vysokého krevního tlaku nebo anginy pectoris. Během testování ale vědci přišli na to, že má blahodárný vliv u mužů, kteří trpí poruchami erekce.
Viagru, kterou vynalezl americký farmaceutický koncern Pfizer, schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v roce 1998 a rok nato se dostala i na pulty českých lékáren. Tato modrá pilulka pomohla od té doby nejen vylepšit pohlavní život lidí, ale také zachránit některá zvířata. Díky ní a dalším podobným farmaceutickým přípravkům totiž klesla poptávka po více či méně obskurních afrodiziacích, jako jsou tulení penisy, rohy nosorožců či sobí parohy.
Související

Militarizace Brazílie na postupu. Armáda musí oslavit puč, nařídil Bolsonaro
armáda Brazílie , Brazílie , Viagra
Aktuálně se děje
včera

Důchody a novinka ohledně tisícovky navíc. V červenci nastává změna
včera

Australanka je vinná z trojnásobné vraždy. Smrtícím prostředkem se staly houby
včera

Dva incidenty na D3. Dálnici uzavřely hořící kamion i nehoda
včera

Vláda zakázala čínské služby ve státní správě. Znovu řešila i páteční blackout
včera

Rusko může za sestřelení letounu MH17 nad východní Ukrajinou, rozhodl soud
včera

Předsezónní strasti a radosti fotbalové Slavie. Hlásí posily i zranění, zůstane kouč Trpišovský?
včera

Fico promluvil u soudu, ale nikoliv osobně. Atentátník odmítá doživotí
včera

Šok v Red Bullu: Christian Horner po dvou dekádách končí na pozici šéfa
včera

Izrael chce přesídlit lidi z Gazy do „humanitárního města“. Šlo by zřejmě o válečný zločin
včera

Norskem otřásá skandál. Syn korunní princezny je obviněn ze znásilnění
včera

Pavel: Rusko musí pochopit, že je nutné jednat. Válka jinak může trvat roky
včera

Pravda o americké vojenské pomoci Ukrajině. Má dorazit další, Trump už ji slíbil
včera

Schillerová si neúspěch u Ústavního soudu vyložila po svém. Mluví o dobré zprávě
včera

Trump údajně hrozil Putinovi, že nechá bombardovat Moskvu. Vyhrožovat měl i Číně
včera

Předpověď počasí už s extrémy nepočítá. Meteorologové upřesnili výstrahu
včera

Unijní ostuda: Jen jedna z 27 zemí si splnila úkol. Šlo přitom o klima
včera

Důchodová reforma platí. ANO u Ústavního soudu narazilo
včera

Povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Zemřely desítky dětí, padají první obvinění
včera

Nové informace o rozsahu škod pro íránský jaderný program. Šéf rozvědky promluvil
včera
Putin tak dlouho ignoroval Trumpa, až ho rozzuřil. USA mohou brzy promluvit jazykem síly
Po celé měsíce vystupoval americký prezident Donald Trump ve vztahu k válce na Ukrajině zdrženlivě. Jeho vyjádření byla sice často ostrá v tónu, ale obsahově střídmá – ať už směrem ke Kyjevu, nebo Moskvě. Bylo zřejmé, že jeho primárním cílem je uklidnit ruského prezidenta a přimět ho k větší vstřícnosti vůči požadavkům Ukrajiny i západních spojenců. Jenže s rostoucí neochotou Vladimira Putina ustoupit se tento přístup začal jevit jako neúčinný. Změna na sebe nenechala dlouho čekat.
Zdroj: Jakub Jurek