Budou Američané umírat pro silné akciové trhy? Nositel Nobelovy ceny varuje

NÁZOR – V polovině března, po týdnech popírání, americký prezident Donald Trump konečně přiznal, že covid-19 je vážná hrozba a vyzval Američany k omezení mezilidského kontaktu, připomíná profesor Paul Krugman v komentáři pro server New York Times. Nositel Nobelovy ceny za ekonomii deklaruje, že toto opožděné přiznání reality – údajně motivované obavou o poškození akciových trhů – má smrtící důsledky.

Lepší pozdě než nikdy

Epidemiologové věří, že vyhlášení karantény o týden dříve mohlo v USA zachránit desítky tisíc životů, uvádí Krugman. Dodává, že „lepe pozdě než nikdy“, přičemž se konečně zdá, že Spojené státy mají konečně strategii, která zdržuje virus a zároveň ulevuje od ekonomických potíží způsobených karanténou.

„Trump a celá Republikánská strana nyní tuto strategii opouštějí,“ tvrdí nobelista. Konstatuje, že to sice nepřiznávají explicitně a své kroky vysvětlují různými způsoby, ale jejich základní postoj zní, že pro Dow-Jonesův burzovní index musejí zemřít tisíce Američanů.

Strategie, kterou Trump podle profesora opouští, fungovala v zemích jako Jižní Korea a Nový Zéland. Spočívala v úvodní karanténě, která zploštila křivku nakažených a omezila jejich počty na relativně nízkou úroveň, vysvětluje Krugman. Doplňuje, že následovat mělo pozvolné otevírání ekonomiky a rozsáhlé testování, trasování kontaktů nakažených a izolace těch, kteří mohou nemoc šířit.

Přísná karanténa znamená ztrátu příjmů mnoha lidí i firem a téměř polovina dospělých Američanů žije v domácnosti, kde některý člen přišel za poslední dva měsíce o příjem, přiznává ekonom. Deklaruje, že proto musí přijít i pomoc, především štědrá podpora v nezaměstnanosti a finanční injekce malým firmám, aby byla karanténa snesitelná.

Ve skutečnosti je tato pomoc ve Spojených státech efektivnější, než se obecně soudí, tvrdí profesor. Připouští, že zpočátku zahlcené úřady práce nezvládaly zpracovávat příliv žádostí, ale nakonec začaly fungovat a momentálně většina nezaměstnaných Američanů dostává podporu, která jim kompenzuje velkou část ztracených příjmů.

„Pomoc malým firmám skrze půjčky, které se změní v granty, pokud budou tyto peníze použity k zachování výplat, je víc než co jiného chaos,“ přiznává Krugman. Přesto podle něj mnohé malé americké podniky tyto peníze obdržely a využily je uvedeným způsobem, a ačkoliv je narychlo tkaná koronavirová záchranná síť plná děr, chrání četné Američany před extrémními problémy.

Tato záchranná síť ale během nadcházejících měsíců zmizí, pokud ji Kongres a Bílý dům nebudou udržovat, varuje ekonom. Podotýká, že malé podniky mají pouze osm týdnů na to, aby půjčku přeměnily v grant, v důsledku čehož mnoho z nich začne v horizontu jednoho měsíce propouštět, navíc rozšířená podpora v nezaměstnanosti vyprší 31. července, nehledě na to, že bez velké pomoci z Washingtonu budou muset bezmocné místní úřady začít brzy ve velkém propouštět učitele, hasiče či policisty.

Návrat ke standardu

Navzdory tomu se Trump a jeho strana staví proti další pomoci nezaměstnaným i postiženým státům a místním úřadům, přičemž veškeré naděje upínají k znovuotevření ekonomiky, ačkoliv tato myšlenka děsí zdravotníky, kteří varují před druhou vlnou nákazy a dalšími oběťmi, uvádí Krugman. Pokládá proto otázku, odkud pochází tlak na znovuotevření ekonomiky.

„Někteří republikáni tvrdí, že si nemůžeme dovolit dále poskytovat záchrannou síť, protože tím vytvoříme příliš dluhů,“ píše ekonom. Taková tvrzení označuje za ekonomicky chybná a neupřímná, protože ani nárůst rozpočtových deficitů neodradil Trumpovu administrativu od prosazení velkých daňových úlev.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

V USA také existuje snaha předstírat, že tlak na znovuotevření ekonomiky pochází od běžných občanů a je požadavkem široké veřejnosti, uvádí nositel Nobelovy ceny. Sám tvrdí, že americká veřejnost se ale mnohem více obává příliš rychlého, než příliš pomalého rušení protipandemických opatření, což platí i o těch, kteří v jejich důsledku přišli o práci.

Tlak na ignorování zdravotních expertů pochází podle profesora z nejvyšších pater, od Trumpa a jeho stoupenců, kteří mají jen omezenou podporu veřejnosti, a přesto se uchylují k vyhraněné politice. Jaký je tedy podle ekonoma důvod, že prezident a jeho přátelé riskují vyšší počet obětí?

„Odpověď zajisté zní, že se vrací ke svému standardu,“ píše Krugman. Deklaruje, že na počátku pandemie Trump a americká pravice obecně zlehčovali hrozbu, protože nechtěli ohrozit ceny akcií, a nyní prosazují předčasné ukončení karantény, jelikož si myslí, že tím cenu akcií vyženou opět vzhůru.

Není nutné jít touto cestou a jiný prezident by možná Američanům řekl, že vedou tvrdý boj, který nakonec vyhrají, míní profesor. Připomíná, že guvernéři amerických států, kteří tak učinili, jako například newyorský Andrew Cuomo, zažívají vzestup popularity.

Trump ale nedokáže překonat své chvástání, tvrdí, že vše probíhá pod jeho bedlivým dohledem, a je zjevně posedlý stavem akciových trhů, podle kterého měří úspěšnost svého prezidentství, uvádí ekonom. Šéfa Bílého domu a jeho spolupracovníky obviňuje z toho, že chtějí rychle znovuotevřít ekonomiku bez ohledu na to, kolik lidí tím zabijí, a jejich postoj je fakticky takový, že Američané musejí položit život za Dow-Jonesův index.

Související

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) nezaměstnanost / nezaměstnaní Ekonomika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 1 hodinou

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy