Joe Biden vyhrál volby. Je 46. prezidentem USA

Demokratický kandidát Joe Biden vyhrál americké prezidentské volby. Vyplývá to z projekce americké televizní stanice CNN, podle které získal nejméně 273 volitelů. K původním 253 si přičetl dalších 20 za Pensylvánii. Ke stejným projekcím došly i agentura AP a televize NBC. Viceprezidentkou se stává Kamala Harrisisová.

V okamžiku, kdy média ohlásila verdikt ohledně výsledku v klíčovém severovýchodním státě a tedy i v celém souboji o Bílý dům, bylo v Pensylvánii sečteno 98 procent odhadovaného počtu odevzdaných hlasů. Biden měl v neúplných výsledcích navrch o půl procentního bodu, což odpovídalo více než 30.000 hlasů.

Jeho náskok se s postupujícím časem zvyšoval. Velkou část zbývajících hlasů zde i v Nevadě tvoří hlasy odevzdané na dálku, u nichž je zpracovávání pro volební činitele časově náročnější. Navíc v Pensylvánii mohl tento proces začít až v úterý.

Konečné oficiální výsledky ze zmíněných států se nečekají dříve než příští týden. V Nevadě, Arizoně i Georgii má Biden v neúplných výsledcích navrch o několik tisíců hlasů. Agentura AP a televize Fox News už bývalému viceprezidentovi přisoudily i Arizonu, jiná média naopak 6 volitelů za Nevadu.

We did it, @JoeBiden. pic.twitter.com/oCgeylsjB4

— Kamala Harris (@KamalaHarris) November 7, 2020

Podle projekce televize CNN ale Biden ovládl zejména Pensylvánii a získal potřebných 270 volitelů. Díky tomu se stal 46. prezidentem Spojených států. Do dnešního dne měl na své straně 253 volitelů a do 270 zbývalo pouhých 17, Trump by jich se stávajícím ziskem 213 potřeboval podstatně více. Podmínkou jeho vítězství bylo získat Georgii a Pensylvánii.

Viceprezidentkou se stává Kamala Harrisová, první černoška a žena v této funkci. Harrisová je advokátka a od roku 2017 senátorka Spojených států za stát Kalifornie.

"Ameriko, jsem poctěn, že jste mě vybrali, abych vedl naši skvělou zemi," uvedl bývalý viceprezident v bezprostřední reakci na zprávy o svém triumfu. Na 20:00 washingtonského času (02:00 SEČ) zvolený prezident ohlásil televizní projev.

Už ve svém prvním prohlášení z pozice vítěze odkazoval na hlubokou polarizaci v USA. "Nyní, když kampaň skončila, je čas nechat zlost a ostrá slova za námi a spojit se jako národ," vzkazoval prostřednictvím internetu Biden.

Americký prezident Donald Trump na vývoj reagoval prohlášením, ve kterém neuznal volební porážku a výsledky znovu zpochybňoval. "Prostým faktem je, že tyto volby zdaleka nejsou u konce," uvedl šéf Bílého domu.  

Biden ve svém dnešním pátečním projevu vyjádřil přesvědčení, že v prezidentských volbách zvítězí se ziskem jasné většiny hlasů. Za vítěze hlasování se ale ještě neprohlásil. 

V proslovu slíbil, že se od "prvního dne" v prezidentské funkci bude věnovat boji s pandemií nemoci covid-19. Situace je v tomto ohledu ve Spojených státech podle něj znepokojující.

USA mají nejvíc nakažených koronavirem i nejvíc úmrtí pacientů s covidem na světě. Kromě pandemie se chce Biden věnovat i obnově ekonomiky, těžce postižené koronavirovou krizí, klimatickým změnám či systémovému rasismu.

V proslovu Biden prohlásil, že Američané "si vybrali změnu" a že je na dobré cestě získat 300 hlasů volitelů. Zároveň požádal občany o trpělivost při sčítání hlasů a vyzval je, aby odložili hněv. "Politické strany jsou možná soupeři, ale ne nepřátelé," řekl.

Poměr 273:213, resp. 279 volitelů pro Bidena s Nevadou, zatím není konečný. Čeká se na sečtení hlasů v Georgii, Severní Karolíně, Nevadě, Arizoně a Aljšace. Některá média uvádí u Bidena jiné počty volitelů, přiřkla mu i Nevadu nebo Georgii.

Třetí pokus vyšel

Biden byl v letech 2009 až 2017 viceprezidentem USA. Funkci "druhého muže" mu tehdejší prezident Barack Obama nabídl hlavně pro jeho letité zkušenosti se zahraniční politikou. Než se stal Biden viceprezidentem, byl 36 let senátorem za stát Delaware. O Bílý dům letos usiloval již potřetí a byl úspěšný. V roce 1988 z kampaně odstoupil kvůli podezření, že opsal projev. Nevyšlo mu to ani v roce 2008, kdy v primárkách skončil již velmi záhy - 3. ledna.

Bidenovo jméno bylo spjato s neúspěšným pokusem o impeachment vůči Trumpovi v Kongresu. Demokraté totiž v září 2019 zahájili žalobu na šéfa Bílého domu po obviněních vůči prezidentovi v souvislosti s jeho loňským červencovým telefonátem s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Podle médií Trump na Zelenského naléhal, aby Kyjev vyšetřoval Huntera Bidena (syna Joea Bidena) kvůli podezření z korupce při jeho podnikání na Ukrajině.

Ve funkci viceprezidenta se Biden angažoval hlavně v "horkých" oblastech Iráku, Sýrie a Afghánistánu. Již v roce 2006 byl spoluautorem plánu, podle něhož měl být Irák rozdělen na sunnitské, šíitské a kurdské oblasti. Dnes již skončenou, téměř devítiletou válku zpočátku podpořil, později to ale označil za chybu a začal ji kritizovat. Biden se snažil také o zlepšení vztahů mezi USA a Ruskem. Poté, co americká vláda v září 2009 odstoupila od plánu George Bushe na rozmístění protiraketového systému v Evropě (vůči němuž Biden nikdy netajil skepsi), vyslal jej Obama, aby v Evropě "žehlil" situaci.

Bidenových vyjednávacích schopností Obama využíval i na domácí půdě. Viceprezident mu pomohl v Senátu prosadit ratifikaci americko-ruské smlouvy o omezení jaderných zbraní START, kontroverzní zdravotní reformu či dohodu o zvýšení státního dluhu, která odvrátila bankrot země. Biden se také pokoušel prosadit zákony omezující velikost zásobníků veřejně dostupných poloautomatických zbraní či požadující přísnější prověrky zájemců o jejich koupi.

Trump odmítá porážku

Úspěch demokratů v letošních volbách přináší vícero historických milníků. Biden se ve věku 77 let stal nejstarším vítězem v dějinách volby hlavy státu v USA. Do Bílého domu s ním půjde jako viceprezidentka dosavadní senátorka Kamala Harrisová, která bude první ženou v dané funkci.

Trump je zase prvním americkým prezidentem od roku 1992, kterému se nepodařilo obhájit mandát, napsala agentura AP. Před 28 lety prohrál coby úřadující šéf Bílého domu George Bush starší.

Trump, který v posledních dnech opakovaně zpochybňoval důvěryhodnost volebního procesu, zprávy o své porážce odmítá. Biden se podle něj neprávem stavěl do pozice vítěze a "jeho mediální spojenci" mu pomáhali ve snaze zabránit, "aby byla odhalena pravda". Přitom to byl Trump, kdo se po úterních volbách opakovaně označoval za vítěze.

Prezident ve svém dnešním prohlášení avizoval přepočty hlasů v některých státech a naznačil, že bude výsledky nadále napadat u soudů. Analytici ale míní, že šance na zvrácení výsledku je mizivá, ať už skrze přepočty nebo prostřednictvím žalob.

USA slaví, klání ale není ukončeno

Prezidentské klání se v USA běžně považuje za ukončené v momentě, kdy kandidát označený médii za poraženého pogratuluje svému soupeři k úspěchu. Z právního hlediska tento krok není rozhodující a v případě duelu Trumpa s Bidenem na něj zatím nedošlo. Současný šéf Bílého domu, který si bez pádných důkazů stěžuje na zfalšování volebních výsledků, dnes zprávy o své prohře odmítl.

Po ohlášení Bidenova vítězství v Pensylvánii ještě média demokratickému kandidátovi připsala šest volitelských hlasů v Nevadě a Biden tak zamířill k vyrovnání Trumpova zisku z roku 2016 v podobě 306 volitelů. Někdejší senátor a viceprezident se ve věku 77 let stává nejstarším vítězem prezidentské volby v dějinách USA. Senátorka Kamala Harrisová zase bude jako první žena zastávat funkci viceprezidenta.

Vyjasnění souboje o Bílý dům spustilo oslavy Bidenových příznivců v ulicích amerických měst včetně New Yorku, Filadelfie nebo San Francisca. Jakmile se zpráva o Bidenově vítězství objevila na jejich telefonech, mnozí Američané se shromáždili na nároží ulic a na trávnících před domy - troubili na klaksony, bouchali do hrnců a pustili se do improvizovaných tanečních party poté, co skončily trýznivě trpké volby a vyčerpávající čtyřdenní čekání na výsledek, napsala agentura AP.

Zároveň přicházely nově zvolené hlavě státu gratulace od státníků z celého světa. "Upřímně blahopřeji! Americké občanky a občané rozhodli. Joe Biden se stane 46. prezidentem Spojených států amerických," uvedla například německá kancléřka Angela Merkelová. Vítězi voleb rychle poblahopřáli i lídři Francie, Británie nebo předsedové Evropské komise a Evropské rady.

Související

Prezidentská debata CNN: bývalý prezident Donald Trump

Kamala sice vede průzkumy mezi voliči, v jednom netradičním ale zvítězil Trump

V klíčových amerických státech si voliči myslí, že republikánský kandidát Donald Trump lépe zvládne řešení války na Ukrajině a ozbrojených konfliktů na Blízkém východě než jeho demokratická soupeřka Kamala Harrisová. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který si objednal list Wall Street Journal (WSJ).

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Volby USA Joe Biden

Aktuálně se děje

před 23 minutami

stíhačka A J10 čínské armády

Čínská armáda obklíčila Tchaj-wan

Tchaj-wan během rozsáhlého vojenského cvičení Číny zaznamenal rekordní počet 153 čínských letadel v blízkosti svého území, uvedlo tchajwanské ministerstvo obrany. 

před 54 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

BND: Rusko bude do roku 2030 schopno zaútočit na NATO

Německo čelí vážným bezpečnostním hrozbám zvenčí, zejména ze strany Ruska, Číny a Íránu, zatímco uvnitř země je znepokojující vzestup islamismu a pravicového extremismu. Na každoročním slyšení před kontrolním výborem Spolkového sněmu to v pondělí uvedli šéfové tří německých tajných služeb.

včera

včera

Praha

Noční život v Praze se mění. Tahy po hospodách skončily

Praha se rozhodla zakročit proti takzvaným "pub crawls", organizovaným nočním toulkám po barech, které pořádají specializované agentury a které jsou spojeny s hlučnými skupinami opilých turistů. V pondělí tento zákaz schválila Rada hlavního města Prahy.

včera

včera

včera

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Rusku se nelíbí jaderné cvičení NATO

Každoroční cvičení Severoatlantické aliance (NATO) pod názvem Steadfast Noon, zaměřené na zacházení s jadernými zbraněmi, vyvolává napětí v době probíhající války na Ukrajině. Kreml varoval, že toto cvičení, které probíhá během "horké války" v rámci ukrajinského konfliktu, může přispět k další eskalaci. Uvedl to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

včera

Donald Tusk

Polskem hýbe otázka migrační politiky. Tusk chce zastavit právo na azyl

Polská vízová politika vůči občanům Ruska patří mezi nejpřísnější v Evropě, uvedlo polské ministerstvo vnitra na sociální síti X. Tím reagovalo na výroky Blažího Pobožyho, poradce prezidenta a bývalého náměstka ministra vnitra, který v rozhovoru pro Radio ZET zmínil, že více než 60 000 ruských občanů vstoupilo v první polovině letošního roku do Polska. Z toho 42 000 z nich překročilo hranici přímo z území Ruska.

včera

včera

Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

včera

Leonid Iljič Brežněv, byl sovětským politikem, nejvyšším představitelem Sovětského svazu v období let 1964–1982, mj. čtyřnásobným Hrdinou SSSR.

Pochmurnost ruských dějin. Zdroje nostalgie po brežněvismu 60 let po převratu v Kremlu

Před šedesáti lety, 14. října 1964, proběhl v Kremlu palácový převrat, který z čela Komunistické strany Sovětského svazu odstranil Nikitu Chruščova. Vůdcem jedné ze dvou tehdejších světových supervelmocí se stal sedmapadesátiletý Leonid Brežněv. Ačkoliv o jeho schopnostech mnozí pochybovali – což byl ostatně jeden z důvodů, proč byl vybrán jako Chruščovův nástupce –, ostřílený stranický byrokrat následně vládl dlouhých osmnáct let a zemi podstatně proměnil. Skutečnost, že i současní Rusové vnímají brežněvovskou éru velmi pozitivně, vypovídá mnohé o pochmurnosti moderních ruských dějin. 

včera

Konvoj OSN

Útoky na mise OSN otřásly světem. Izrael se kaje, vysvětluje a kritizuje

Evropská unie ostře odsoudila nedávné útoky izraelské armády na mírové jednotky OSN (UNIFIL) operující v jižním Libanonu, které vyústily ve zranění několika příslušníků mírových sil. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell ve svém prohlášení vyjádřil vážné znepokojení nad těmito incidenty a zdůraznil, že podobné útoky představují závažné porušení mezinárodního práva, přičemž vyzval k jejich okamžitému zastavení.

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj na návštěvě ve Vatikánu u papeže Františka (13. května 2023).

Zelenskyj dovezl papeži Františkovi netradiční dar

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v pátek setkal s papežem Františkem na soukromé audienci ve Vatikánu, během níž mu předal symbolický dar – olejomalbu inspirovanou vražděním civilistů v Buči, kyjevském předměstí, kde v prvních týdnech ruské invaze došlo k masakru.  

včera

Spor o palbu na jednotky OSN: Galant vysvětlil, proč je UNIFIL terčem

Izraelský ministr obrany Joav Galant během telefonického rozhovoru s americkým ministrem obrany Lloydem Austinem ujistil, že Izrael bude i nadále přijímat opatření k ochraně mírových jednotek OSN (UNIFIL) v jižním Libanonu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy