Covid-19: Bolívie už má víc nakažených než Čína, krizi zhoršují blokády silnic

Bolívie překonala v počtu zaznamenaných případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 Čínu a je jednou z nejvíce postižených zemí v přepočtu na obyvatele. Jedenáctimilionová jihoamerická země eviduje už 85.141 nakažených, což je o několik stovek více než ohlásila dosud Čína, která má 1,4 miliardy obyvatel.

Boj s nákazou v Bolívii v posledních dnech navíc komplikují blokády silnic, kvůli nimž nelze doplňovat v nemocnicích zásoby lékařského kyslíku. Ty dochází mimo jiné ve městě La Paz.

"Místní nemocnice mají zásoby kyslíku už jen na několik hodin a pokud situaci rychle nevyřešíme, následky budou fatální," citoval ve středu místní deník La Razón starostu La Pazu Luise Revillu. V tomto městě, které je sídlem vlády a má necelé dva miliony obyvatel, přibylo za posledních 24 hodin 909 nakažených, v celé zemi to bylo 1780.

Velké fronty lidí na doplnění kyslíkových bomb se tvoří také v dalších městech, mimo jiné Cochabambě a největší bolivijském městě Santa Cruz, jež má asi tři miliony obyvatel. V řadě nemocnic chybí i další zdravotnický materiál. Kvůli nedostatku lékařského kyslíku bolivijská prezidentka Jeanine Áňezová vydala dekret zjednodušující dovoz kyslíku z ciziny a do La Pazu se kvůli blokádám silnic mají přivézt kyslíkové náplně letecky.

Důvodem protestů a blokád desítek silnic je další odklad prezidentských a parlamentních voleb kvůli covidu-19. Organizátoři protestů, jimiž jsou sdružení blízká straně exprezidenta Eva Moralese, požadují konání voleb už 6. září. Nejvyšší volební soud ale ve středu potvrdil, že budou 18. října.

Vláda se totiž domnívá, že v říjnu už bude mít Bolívie nejhorší v pandemii za sebou, vrchol epidemie očekává koncem tohoto měsíce či začátkem září. Protestující viní vládu, že se snaží zůstat co nejdéle u moci a zabránit vítězství kandidáta Luise Arceho z Moralesova Hnutí za socialismus (MAS), které má nyní stále většinu v parlamentu. Prozatímní vládu totiž na podzim sestavila Áňezová, která byla předtím místopředsedkyní Senátu a hlavou země se stala poté, co ostatní vysocí představitelé státu utekli do ciziny. V čele Bolívie ji pak potvrdil soud.

Morales, který vládl Bolívii od ledna 2006 do loňského listopadu jako její první indiánský prezident, kandidovat nemůže. Nyní žije v exilu v Argentině a doma čelí obvinění ze vzpoury a terorismu. Po listopadovém útěku z vlasti, k němuž byl donucen masovými protesty kvůli podle opozice zmanipulovaným volbám, šedesátiletý Morales podněcoval své příznivce k demonstracím proti prozatímní vládě, kterou viní z puče.

Poslední prezidentské volby v Bolívii se konaly loni 20. října a podle tehdejší nejvyšší volební instance je už v prvním kole vyhrál opět Morales. Opozice ale volby označila za zmanipulované a k jejich opakování vyzvala i Organizace amerických států (OAS).

Koronavirus SARS-CoV-2 se v Bolívii potvrdil mimo jiné u třetiny členů vlády i u prezidentky Áňezové. V souvislosti s covidem-19 v této zemi zemřelo na 3385 lidí, včetně prezidenta fotbalové federace Bolívie Césara Salinase (58), i on měl dýchací potíže a byl hospitalizován v La Pazu.

Související

Bolívie zažila pokus o puč

Pokus o převrat v Bolívii byl zastaven. Generála Zunigu zadržela policie

Bolivijské armádní jednotky, které se shromáždily s těžkou technikou na náměstí ve městě La Paz a vstoupily do prezidentského paláce, se po několika hodinách stáhly. Během této akce policie zadržela jejich velitele, generála Juana Josého Zunigu. Agentura AP oznámila, že šlo o neúspěšný pokus o státní převrat.

Více souvisejících

Bolívie Evo Morales Jeanine Áňezová (Bolívie) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

včera

Aktualizováno včera

včera

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

včera

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy