Drama v Bílém domě: Proč skončil Trumpův jestřáb Bolton?

NÁZOR - "Skočil? Byl strčen?" Tyto otázky pokládá v souvislosti s pomyslnou defenestrací - v reálu rezignací - Johna Boltona, již třetího poradce pro otázky národní bezpečnosti amerického prezidenta Donalda Trumpa editorial serveru New York Times.

Bezmoc tváří v tvář chaosu

Za nejméně zajímavou otázku renomovaný deník považuje to, kdo Boltona nahradí na pomyslném parapetu. "Není pravděpodobné, že by na tom příliš záleželo," deklaruje newyorský server.

Bez ohledu na to, kdo Trumpovi v zahraničněpolitických otázkách radí - ať jde o generály, korporátní magnáty, zkušené profesionály či amatéry -, všichni jsou bezmocní tváří v tvář chaosu, který by zkrotil snad jen legendární poválečný americký ministr zahraničí George Marshall, nebere si servítky editorial.

I v případě, kdy Trump sleduje důležité cíle a snaží se například přimět severokorejského diktátora, aby se vzdal jaderných zbraní, nebo vyjednává s Tálibánem, aby se američtí vojáci mohli stáhnout z Afghánistánu, jeho rtuťovitý, netrpělivý a krizový přístup jej často trestá, bez ohledu na to, kdo mu radí, konstatuje New York Times.

"Jmenování Boltona poradcem pro národní bezpečnost v březnu 2018 bylo samo o sobě projevem trumpistického chaosu," pokračuje prestižní deník. Připomíná, že prezident se snažil ukončit konflikty na Korejském poloostrově a v Afghánistánu a přistupoval opatrně ke sporům s Íránem a Venezuelou, ale přesto si vybral zastánce agresivního postupu, který pohrdá diplomacií, prosazuje jednostranné akce bez ohledu na spojence a bombardování  považuje za nejlepší způsob neutralizace jaderné hrozby Severní Koreje a Íránu.  

Bolton podporoval ty nejhorší Trumpovy úsudky, například vypovězení dohody, která omezovala íránský jaderný program, poukazuje americký server. Dodává, že šéf Bílého domu pak letos v červnu náhle zastavil plánovaný nálet na Írán v odvetě za sestřel amerického dronu a vyjádřil ochotu setkat se s íránským prezidentem Hasanem Rúháním, což by byla pro Boltona velká rána.

Trump silně investoval do nadbíhání autoritářskému severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi a dokonce spolu s ním během druhého vzájemného setkání vkročil z demilitarizované zóny na Korejském poloostrově do KLDR, uvádí vlivný deník. Připomíná, že Bolton se mezitím snažil zajistit, že Spojené státy budou neflexibilně požadovat celkovou denuklearizaci Severní Koreje a dokonce se nezúčastnil druhé schůzky Kima s Trumpem.

"Bez výsledku." zdůrazňuje editorial. Konstatuje, že severokorejský jaderný program pokračuje a KLDR nedávno provedla test střel krátkého doletu, ačkoliv Trump nadále chválí Kima.

Zlepšení v nedohlednu  

Bolton radil Trumpovi, aby podpořil lidové povstání proti venezuelskému vládci pevné ruky Nicolásovi Madurovi, zmiňuje editorial. Soudí, že Trump mohl přinést Venezuele svobodu, ale místo toho Maduro nadále pevně drží moc a jeho americký protějšek ukazuje jen malý zájem něco s tím dělat.

V posledních dnech také pokročily rozhovory mezi americkou administrativou a Tálibánem ohledně stažení amerických vojáků z Afghánistánu, avšak Bolton se snažil odradit Trumpa od podpisu mírové dohody, připomíná newyorský deník. Dodává, že prezidenta tyto rady zřejmě spíše vytáčely, ačkoliv z neznámých důvodů nakonec odstoupil od záměru sejít se v Camp Davidu se zástupci militantů a jednání označil za mrtvé.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Na rozdíl od Boltona, kterému jeho neomalená povaha bránila navázat blízký vztah s prezidentem, (americký) ministr zahraničních věcí Mike Pompeo, Boltonův hlavní nepřítel v administrativě, ukázal talent jak Trumpa potěšit," pokračuje vlivný server. Připomíná, že Bolton a Pompeo spolu zřídka mluvili mimo formální schůzky a vztahy mezi oběma klíčovými postavami byly toxické.

New York Times neočekává, že by Boltonův odchod zlepšil funkčnost amerického národně bezpečnostního aparátu, kde zůstává mnoho důležitých pozic neobsazeno, v důsledku čehož není spojencům jasné, s kým mají jednat.

"Trumpovi tento stav jasně vyhovuje," konstatuje editorial. Dodává, že Bílý dům se může otřásat, stejně jako americké spojenecké svazky, nepřátelé mohou sílit, ale to vše zvyšuje dramatičnost, napětí a zájem médií, přičemž Trump stojí v centru tohoto dění.  

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) John Bolton Donald Trump

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy