MONITOR: Demokracie versus autoritářství. Svět čeká dlouhý zápas, zní z Washingtonu

Svět stále zpracovává aktuální trauma z amerického odchodu z Afghánistánu, konstatuje editorial server Washington Post. Prestižní deník očekává, že bude trvat dlouhé roky, než se projeví a budou pochopeny všechny konsekvence této situace.

Národní zájmy a šíření demokracie nezle oddělit

To, o co se v současnosti hraje, definoval americký prezident Joe Biden, konstatuje editorial. Připomíná, že krátce po nástupu do funkce nastínil budoucnost světa coby dlouhého soupeření mezi politiky jako Vladimir Putin nebo Si Ťin-pching, kteří jako nejlepší cestu vpřed vidí autoritářství, a Spojenými státy a jejich spojenci, kteří věří, že zvítězit musí demokracie.

Renomovaný deník s touto Bidenovou strategickou vizí souhlasí a považuje ji za urgentní, jelikož Rusko a Čína nejen tvrdě stojí proti Spojeným státům, ale na rozdíl od nedávné minulosti tak často činí v souladu.  

"Bidenovo rozhodnutí bezpodmínečně stáhnout americké a spojenecké síly z Afghánistánu a vydat zemi teokratickému Tálibánu je naneštěstí těžké sloučit s jeho vizí," pokračuje vlivný server. Přiznává, že stávající americká administrativa však situaci takto nehodnotí a šéf Bílého domu argumentuje, že Afghánistán jen odčerpával zdroje, které je lepší vynaložit do velmocenského soupeření.

Načasování a způsob odchodu, včetně Bidenova znevažování a opuštění někdejších afghánských spojenců - ať měli jakékoliv chyby -, vysílá podle prestižního deníku problematický signál, z něhož si zahraniční pozorovatelé mohou vyvodit dva závěry: Zaprvé, existují limity americké vytrvalosti. Zadruhé, Spojené státy si nemyslí, že všichni lidé bez rozdílu si zasluhují a jsou schopni vládnout si sami.

Ve světle kábulské katastrofy Biden rázně trvá na tom, že odteď se Spojené státy budou řídit národními zájmy a skoncují s pokusy demokratizovat jiné země vojenskou silou, poukazuje editorial. Konstatuje, že toto je ale prázdná fráze, jelikož Američané se pokusili nastolit stabilní demokracii v Afghánistánu právě na základně svého národního zájmu, kterým bylo odstranění Tálibánu a teroristů z al-Káidy, jimž hnutí poskytovalo útočiště.     

Z tohoto důvodu by nyní bylo nezodpovědné a sebepoškozující nechat v Afghánistánu mocenské vakuum, upozorňuje Washington Post. Deklaruje, že ve skutečnosti nelze americké národní zájmy a šíření demokracie - nebo alespoň politické stability - snadno oddělit, už jen na základě toho, že americké zájmy byly vždy určovány i na základě odkazu na hodnoty země.

Spojené státy musejí opravit vlastní dům

"Co jiného vysvětluje současnou snahu Bidenovy administrativy podpořit zvolenou vládu na Ukrajině, dalšího státu rozežíraného korupcí, který ale ze strategického hlediska představuje hráz ruskému autokratickému zasahování do demokratické Evropy?" táže se vlivný deník.

Biden sám 25. března prohlásil, že pro porážku autokracií musejí Spojené státy prokázat funkčnost demokracie, připomíná renomovaný server. S tímto předpokladem souhlasí, především pokud jde o domácí agendu šéfa Bílého domu v otázkách oživení ekonomiky a posilování volebního práva.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Spojené státy si musejí dát do pořádku vlastní dům," pokračuje americký deník. Vyzdvihuje, že globální vzestup Číny a Ruska závisí na jejich ochotě uchylovat se k tvrdé síle, nikoliv na inspirativnosti jejich politických a společenských modelů.

Peking a Moskva poskytují politickou, hospodářskou a vojenskou podporu spřízněným brutálním a zkorumpovaným režimům vládnoucím například v Kambodži, Sýrii či Venezuele, přičemž dávají najevo, že tak budou činit dlouhodobě, kritizuje Washington Post. Apeluje proto, aby byl zbytek Bidenova prezidentství zasvěcen ujišťování ostatních zavedených i ohrožených demokracií, že Spojené státy podobně pevně stojí na jejich straně.     

Související

TikTok

Blackout TikToku v USA začal. Teď se čeká, co udělá Trump

Američané přinejmenším pro tuto chvíli přišli o přístup na populární sociální síť TikTok. Od soboty není platforma pro uživatele ze Spojených států dostupná, protože vstoupil v platnost příslušný zákaz. Informovala o tom stanice NBC News. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Afghanistán Rusko Čína demokracie

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 53 minutami

TikTok

Blackout TikToku v USA začal. Teď se čeká, co udělá Trump

Američané přinejmenším pro tuto chvíli přišli o přístup na populární sociální síť TikTok. Od soboty není platforma pro uživatele ze Spojených států dostupná, protože vstoupil v platnost příslušný zákaz. Informovala o tom stanice NBC News. 

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Válka v Gaze se zatím nezastavila. Netanjahu tvrdí, že na vině je Hamás

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu společně s armádou oznámil, že příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás zatím nebude zahájeno. Na vině je podle jeho slov palestinská strana, která nedodala jména rukojmích, ačkoliv tak dle dohody měla učinit. Vojenské operace v Pásmu Gazy tak pro tuto chvíli pokračují. 

před 3 hodinami

Počasí

Výhled počasí na příští víkend. Návrat třeskuté zimy se nekoná

Počasí inverzního charakteru provází probíhající víkend, takže v sobotu bylo nejtepleji na horách, kde teploty dokonce atakovaly dvouciferné hodnoty. Týdenní předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) naznačuje, že ani poslední lednový víkend nepřinese třeskutou zimu. 

včera

Česká televize, ilustrační foto

ČT ukončila spolupráci se slovenským novinářem. Pátrá po něm policie

Slovensko během týdne zaskočila informace, že policie pátrá po muži, který je lidem dobře známý z televizní obrazovky. Všechno nasvědčuje tomu, že se novinář Martin Halanda měl podílet na smrti jiné osoby. Problém tím nastal i pro Českou televizi, kde Halanda jen krátce předtím začal působit. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Podněstří, ilustrační fotografie.

Podněstří v krizi: Gazprom a Kreml si protiřečí. Hrozí přímá ruská intervence

Podněstří se od začátku roku nachází v hluboké energetické krizi, která může zásadně ovlivnit jeho budoucnost. Region čelí dvěma scénářům: připojení zpět k Moldavsku nebo přímé ruské intervenci. Analytici varují, že snaha o reintegraci by mohla Moskvu vyprovokovat k agresi. Kreml mezitím z krize obviňuje Moldavsko a Ukrajinu, přestože Gazprom předem avizoval vypnutí plynu z jiných důvodů než kvůli ukončení tranzitní smlouvy.

včera

Škola, ilustrační fotografie.

PŘEHLED: Termíny jarních prázdnin v únoru a březnu 2025

Nerady se děti vracely po Vánocích do školy, ale další volno se jim pomalu blíží. Na konci ledna dostanou den volna za vysvědčení. Hned vzápětí navíc odstartují turnusy jarních prázdnin. Přehled termínů nabízíme pod článkem. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Příměří v Gaze potvrzeno. Izrael schválil dohodu, vláda se však otřásá

Boje v Pásmu Gazy se zítra podle všeho zastaví. Izraelská vláda posvětila dohodu o příměří a propuštění rukojmích s palestinským militantním hnutím Hamás. V platnost má vstoupit v neděli. Dva ministři ale hlasovali proti, přičemž varovali premiéra Benjamina Netanjahua, že jejich strany mohou kabinet opustit. 

včera

Počasí o víkendu: Do Česka míří oteplení

Víkendové počasí může do Česka přinést oteplení. Podle ČHMÚ.cz denní maxima vyrostou až k osmi stupňům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy