Ve světle dramatických středečních událostí v americkém Kongresu se rozhodl rezignovat náměstek bezpečnostního poradce Bílého domu Matt Pottinger. S odvoláním na své zdroje o tom informovaly agentury Bloomberg a Reuters. Podle stanice CNBC rezignaci zvažuje i bezpečnostní poradce Bílého domu Robert O'Brien.
Šéf Bílého domu podle mnohých svou rétorikou z posledních týdnů výrazně přispěl ke středečnímu dramatu, při kterém přišli o život čtyři lidé. Demonstrantům před vypuknutím konfrontace řekl, aby se vydali k sídlu Kongresu, kde právě začínalo oficiální vyhlašování výsledků prezidentské volby. Poté Trump násilnosti neodsoudil, ačkoli jej k tomu podle zákulisních informací vyzývala řada poradců.
Bloomberg informoval, že prezidentovo počínání znepokojilo řadu pracovníků Bílého domu. Kromě Pottingera údajně odchází zástupkyně Trumpovy mluvčí Sarah Matthewsová a také personální šéfka týmu první dámy Stephanie Grishamová. Nejnověji rezignaci oznámil bývalý personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney, který nyní působil jako zvláštní zmocněnec USA v Severním Irsku.
"Telefonoval jsem v noci (ministru zahraničí) Mikeovi Pompeovi a řekl jsem, že odcházím. Nemohu zůstat, nemohu to udělat. K tomu, co jsme viděli včera, jsme se nezavázali. Zavázali jsme se, že pomůžeme Americe znovu nabýt velikost, snížíme daně a zredukujeme regulaci. Prezident má na kontě dlouhý seznam úspěchů, ale s tím, co se stalo včera, je to vše pryč," řekl. Blomberg napsal, že odchod zvažují další, a Mulvaney to potvrdil. Řekl též, že se Trump změnil ve srovnání s tím, jak se choval před osmi měsíci.
Pottinger byl podle Reuters jedním z hlavních strůjců politiky současné administrativy ve vztahu k Číně.
"Na ministerstvu zahraničí, ministerstvu obrany, ministerstvu financí, ve zpravodajské komunitě a Radě pro národní bezpečnost zůstává silný národněbezpečnostní tým," uvedl k situaci O'Brien, o němž původní informace tvrdily, že se k rezignaci nechystá.
Trumpovi zbývají do konce funkčního období necelé dva týdny. Jeho nástupce Joe Biden plánuje po své inauguraci 20. ledna do funkce bezpečnostního poradce dosadit Jakea Sullivana, s nímž otázky národní bezpečnosti konzultoval už jako viceprezident.
Policie podle kritiků nezvládla zásah na Kapitolu
Z toho, s jakou relativní lehkostí protestující pronikli do budovy Kapitolu, je podle mnohých zřejmé, že kongresová policie, jejímž úkolem je zajišťovat bezpečnost zákonodárců a celého areálu budov zákonodárného sboru, selhala. Podle agentury Reuters jde o jednu z největších chyb bezpečnostních složek za poslední léta, přičemž trvalo déle než dvě hodiny než se podařilo obnovit pořádek.
Média upozornila i na zjevný nepoměr mezi tím, jak probíhal zásah proti násilnému davu v Kapitolu, a tím, jak tvrdě pořádkové síly zasahovaly proti často zcela poklidným demonstracím proti rasové diskriminaci, které se loni konaly v celých Spojených státech po smrti černocha George Floyda.
Kongresová policie má 2000 příslušníků a předem si nevyžádala součinnost dalších bezpečnostních složek, i když o předpokládaném rozsahu protestu v centru Washingtonu věděla předem. "Nemám tušení, jak to, že na to nebyli připraveni. Bylo to nad jejich síly, neměli potřebné prostředky. Přece musíte být schopni ubránit Kapitol, tohle není v pořádku," citoval deník The New York Times bývalého šéfa washingtonské policie Charlese Ramseyho.
"Kdybych byl u toho, zasloužil bych vyhazov za to, že jsem něco takového dopustil. Když jsem viděl, co se děje na půdě sněmovny a senátu, bylo mi stydno," citovala stanice CNBC bývalého šéfa kongresové policie Terrance Gainera. Současné vedení této policejní složky se k věci odmítlo vyjádřit.
Demokratka Zoe Lofgrenová, která předsedá jednomu z výborů Sněmovny reprezentantů řekla, že narušení bezpečnosti Kapitolu je vážná věc a že zásah by měl prošetřit Kongres. Další demokratická kongresmanka Val Demingsová míní, že je "bolestně zjevné", že policie nebyla na střet s demonstranty připravená. Podle ní neměla k dispozici dost lidí, ani plán, jak postupovat.
Demokratka Karen Bassová rozhořčeně komentovala příspěvky na sociálních sítích, podle nichž jeden z policistů pózoval na selfie s demonstrantem. "Udělali byste si selfie s člověkem, který zrovna loupí v bance? Neumím si představit, že kdyby několik tisíc demonstrantů (z hnutí Black Lives Matter) proniklo ke Kapitolu... bylo by jen 13 zatčených," uvedla. Celkem policie zatkla přes 50 lidí.
Everyone in this picture should be found and arrested. Tonight. pic.twitter.com/IwZCBeAazN
— Congressmember Bass (@RepKarenBass) January 7, 2021
Podle Reuters se demokratičtí zákonodárci dotazovali, zda bezpečnostní složky mají plán pro případ, že by se protesty Trumpových příznivců zvrhly v násilnosti. Nedostali ale uspokojivou odpověď. V případě velkých protestů bezpečnostní složky většinou týdny plánují, jak zajistí bezpečnost, a předem domlouvají součinnost policie, tajných služeb a federálních agentur, jako je například FBI. Tentokrát ale takový plán nebyl k dispozici a posily povolala až starostka Washingtonu Muriel Bowserová. Ta si vyžádala pomoc národní gardy 45 minut poté, co se dav dostal do sídla Kongresu.
Související
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
Donald Trump , vláda USA , Kongres USA , Robert O'Brien (poradce Trumpa) , Prezident USA , USA (Spojené státy americké) , Policie USA
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 35 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 57 minutami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 1 hodinou
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.
Zdroj: Jakub Jurek