Dohra útoku na Kapitol: Několik lidí opouští vládní posty, policie čelí ostré kritice

Ve světle dramatických středečních událostí v americkém Kongresu se rozhodl rezignovat náměstek bezpečnostního poradce Bílého domu Matt Pottinger. S odvoláním na své zdroje o tom informovaly agentury Bloomberg a Reuters. Podle stanice CNBC rezignaci zvažuje i bezpečnostní poradce Bílého domu Robert O'Brien.

Šéf Bílého domu podle mnohých svou rétorikou z posledních týdnů výrazně přispěl ke středečnímu dramatu, při kterém přišli o život čtyři lidé. Demonstrantům před vypuknutím konfrontace řekl, aby se vydali k sídlu Kongresu, kde právě začínalo oficiální vyhlašování výsledků prezidentské volby. Poté Trump násilnosti neodsoudil, ačkoli jej k tomu podle zákulisních informací vyzývala řada poradců.

Bloomberg informoval, že prezidentovo počínání znepokojilo řadu pracovníků Bílého domu. Kromě Pottingera údajně odchází zástupkyně Trumpovy mluvčí Sarah Matthewsová a také personální šéfka týmu první dámy Stephanie Grishamová. Nejnověji rezignaci oznámil bývalý personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney, který nyní působil jako zvláštní zmocněnec USA v Severním Irsku.

"Telefonoval jsem v noci (ministru zahraničí) Mikeovi Pompeovi a řekl jsem, že odcházím. Nemohu zůstat, nemohu to udělat. K tomu, co jsme viděli včera, jsme se nezavázali. Zavázali jsme se, že pomůžeme Americe znovu nabýt velikost, snížíme daně a zredukujeme regulaci. Prezident má na kontě dlouhý seznam úspěchů, ale s tím, co se stalo včera, je to vše pryč," řekl. Blomberg napsal, že odchod zvažují další, a Mulvaney to potvrdil. Řekl též, že se Trump změnil ve srovnání s tím, jak se choval před osmi měsíci.

Pottinger byl podle Reuters jedním z hlavních strůjců politiky současné administrativy ve vztahu k Číně.

"Na ministerstvu zahraničí, ministerstvu obrany, ministerstvu financí, ve zpravodajské komunitě a Radě pro národní bezpečnost zůstává silný národněbezpečnostní tým," uvedl k situaci O'Brien, o němž původní informace tvrdily, že se k rezignaci nechystá.

Trumpovi zbývají do konce funkčního období necelé dva týdny. Jeho nástupce Joe Biden plánuje po své inauguraci 20. ledna do funkce bezpečnostního poradce dosadit Jakea Sullivana, s nímž otázky národní bezpečnosti konzultoval už jako viceprezident.

Policie podle kritiků nezvládla zásah na Kapitolu

Z toho, s jakou relativní lehkostí protestující pronikli do budovy Kapitolu, je podle mnohých zřejmé, že kongresová policie, jejímž úkolem je zajišťovat bezpečnost zákonodárců a celého areálu budov zákonodárného sboru, selhala. Podle agentury Reuters jde o jednu z největších chyb bezpečnostních složek za poslední léta, přičemž trvalo déle než dvě hodiny než se podařilo obnovit pořádek.

Média upozornila i na zjevný nepoměr mezi tím, jak probíhal zásah proti násilnému davu v Kapitolu, a tím, jak tvrdě pořádkové síly zasahovaly proti často zcela poklidným demonstracím proti rasové diskriminaci, které se loni konaly v celých Spojených státech po smrti černocha George Floyda.

Kongresová policie má 2000 příslušníků a předem si nevyžádala součinnost dalších bezpečnostních složek, i když o předpokládaném rozsahu protestu v centru Washingtonu věděla předem. "Nemám tušení, jak to, že na to nebyli připraveni. Bylo to nad jejich síly, neměli potřebné prostředky. Přece musíte být schopni ubránit Kapitol, tohle není v pořádku," citoval deník The New York Times bývalého šéfa washingtonské policie Charlese Ramseyho.

"Kdybych byl u toho, zasloužil bych vyhazov za to, že jsem něco takového dopustil. Když jsem viděl, co se děje na půdě sněmovny a senátu, bylo mi stydno," citovala stanice CNBC bývalého šéfa kongresové policie Terrance Gainera. Současné vedení této policejní složky se k věci odmítlo vyjádřit.

Demokratka Zoe Lofgrenová, která předsedá jednomu z výborů Sněmovny reprezentantů řekla, že narušení bezpečnosti Kapitolu je vážná věc a že zásah by měl prošetřit Kongres. Další demokratická kongresmanka Val Demingsová míní, že je "bolestně zjevné", že policie nebyla na střet s demonstranty připravená. Podle ní neměla k dispozici dost lidí, ani plán, jak postupovat.

Demokratka Karen Bassová rozhořčeně komentovala příspěvky na sociálních sítích, podle nichž jeden z policistů pózoval na selfie s demonstrantem. "Udělali byste si selfie s člověkem, který zrovna loupí v bance? Neumím si představit, že kdyby několik tisíc demonstrantů (z hnutí Black Lives Matter) proniklo ke Kapitolu... bylo by jen 13 zatčených," uvedla. Celkem policie zatkla přes 50 lidí.

Everyone in this picture should be found and arrested. Tonight. pic.twitter.com/IwZCBeAazN

— Congressmember Bass (@RepKarenBass) January 7, 2021

Podle Reuters se demokratičtí zákonodárci dotazovali, zda bezpečnostní složky mají plán pro případ, že by se protesty Trumpových příznivců zvrhly v násilnosti. Nedostali ale uspokojivou odpověď. V případě velkých protestů bezpečnostní složky většinou týdny plánují, jak zajistí bezpečnost, a předem domlouvají součinnost policie, tajných služeb a federálních agentur, jako je například FBI. Tentokrát ale takový plán nebyl k dispozici a posily povolala až starostka Washingtonu Muriel Bowserová. Ta si vyžádala pomoc národní gardy 45 minut poté, co se dav dostal do sídla Kongresu.

Související

Více souvisejících

Donald Trump vláda USA Kongres USA Robert O'Brien (poradce Trumpa) Prezident USA USA (Spojené státy americké) Policie USA

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy