Dron americké armády zřejmě v Libyi sestřelili Rusové

Americká armáda se domnívá, že neozbrojený americký bezpilotní letoun, který se zřítil minulý měsíc poblíž libyjské metropole Tripolisu, ve skutečnosti sestřelila ruská protivzdušná obrana, a požaduje vrácení trosek dronu. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

Sestřelení amerického stroje by podle Reuters zvýraznilo rostoucí silovou roli Moskvy v severoafrické zemi bohaté na energetické zdroje, kde ruští žoldnéři podle pozorovatelů válčí v libyjské občanské války na straně polního maršála Chalífy Haftara. Jeho síly, které podporují vládu v Benghází na východě země, se od dubna snaží dobýt Tripolis, nyní ovládaný mezinárodně uznávanou libyjskou vládou národní jednoty premiéra Faíze Sarrádže.

Americký generál Stephen Townsend, který stojí v čele AFRICOM, uvedl, že je přesvědčen, že obsluha protivzdušné obrany v té době "nevěděla, že střílí na americký dálkově ovládaný letoun". "Ale určitě nyní ví, komu to patří, a odmítají ho vrátit. Tvrdí, že nevědí, kde je, ale to neberu," uvedl Townsend v prohlášení poskytnutém Reuters bez dalších podrobností.

Americké vyšetřování dospělo k závěru, že najaté ruské síly nebo Haftarova armáda řídily vzdušnou obranu 21. listopadu, kdy Američané o dron přišli. Mluvčí AFRICOM, plukovník Christopher Karns, uvedl, že Spojené státy věří, že obsluha protivzdušné obrany sestřelila americký dron poté, co jej omylem považovala za stroj nepřítele.

Ruské úřady popírají nasazení žoldnéřů na jakémkoli zahraničním bojišti a tvrdí, že ruští civilisté, kteří možná bojují v zahraničí, jsou dobrovolníci. Haftarova armáda popírá podporu ze zahraničí.

Jeden současný a jeden bývalý ruský žoldnéř řekl Reuters, že od září se Haftarova armáda těší podpoře několika stovek žoldnéřů ze soukromé ruské skupiny. Přítomnost ruských žoldnéřů v Libyi potvrzují také velitelé podřízení vládě národní jednoty a západní diplomaté.

Haftar, který tvrdí, že se snaží zbavit Tripolis islamistických ozbrojených skupin, získal podle Tripolisu podporu Spojených arabských emirátů a Egypta, jakož i naposledy ruských žoldnéřů.

Frederic Wehrey z americké organizace Carnegie Endowment for International Peace řekl, že na bojišti lze pociťovat přínos Rusů díky jejich pokročilým schopnostem v oblastech sahajících od odstřelovačů až po přesné zbraně, což posílí morálku Haftarových sil. "Haftarovi to skutečně dává technologickou výhodu," řekl Wehrey, který se nedávno vrátil z Libye.

Americký ministr obrany Mark Esper se počátkem týdne odmítl vyjádřit přímo k sestřelenému dronu, ale řekl Reuters, že věří, že Rusko "se snaží strkat prsty" do občanské války v Libyi a vytvořit tak situaci výhodnou pro Moskvu.

Townsend vyjádřil hluboké znepokojení nad rostoucí rolí Ruska v zemi, včetně toho, jak by to mohlo ovlivnit "územní suverenitu" Libye, jakož i protiteroristickou misi AFRICOM. "Zvýrazňuje to zhoubný vliv ruských žoldnéřů, kteří ovlivňují výsledek občanské války v Libyi a kteří jsou přímo odpovědní za nedávný a prudký nárůst bojů, ztráty a ničení v okolí Tripolisu," uvedl Townsend.

Americký dron podle poradce libyjské vlády národní jednoty operoval u města Tarhún, který leží zhruba 60 kilometrů východně od Tripolisu a které ovládá Haftarova armáda. Tu podle něj posílilo více než 1400 ruských žoldáků - a pouze Rusové byli podle něj s to dron sestřelit.

Podle OSN bylo v Libyi od dubna zabito více než 200 civilistů a více než 128.000 lidí kvůli bojům přišlo o své domovy.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Americká armáda (U.S. ARMY) Drony Rusko Libye Bezpilotní letouny

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 50 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy