Drtivá porážka Spojených států? Nositel Nobelovy ceny mluví o "šaškárně"

NÁZOR - Obchodní války mají málokdy vítěze, poukazuje profesor Paul Krugman v komentáři pro server New York Times. Držitel Nobelovy ceny za ekonomii dodává, že naopak mívají často poražené a jedním z nich bude americký prezident Donald Trump.

Ústup jako vítězství

Trump a jeho tým pochopitelně předběžnou smlouvu, kterou dojednali s Čínou, takto nelíčí uvádí Krugman. Konstatuje, že Trumpova administrativa ve skutečnosti nedosáhla téměř žádného ze svých cíl, ačkoliv dohodu prezentuje jako triumf, a mluví o vítězství, přestože ustupuje.

"A Číňané to vědí," pokračuje profesor. Odkazuje na zprávy, že čínští představitelé "jásají a nedokážou uvěřit" tomu, jakého úspěchu skrze svou tvrdou vyjednávací strategii dosáhli.

Abychom pochopili, co se svrhlo, je třeba se zeptat, čeho se Trump snažil dosáhnout svými cly a co se ve skutečnosti stalo, deklaruje ekonom. Vysvětluje, že prezident předně hodlal zmenšit americký obchodní deficit a ačkoliv se odborníci vesměs shodují, že šlo o špatný cíl, v pojetí šéfa Bílého domu vítězí ta země, která prodá víc a nakoupí míň, což mu nikdo nevyvrátí.

Odchodní deficit USA, se ale během Trumpovy vlády zvýšil, z 544 na 691 miliard dolarů, upozorňuje odborník. Dodává, že prezidentovi šlo především o deficit v průmyslovém zboží a ačkoliv velebí "velké vlastenecké farmáře", je zjevné, že o zemědělský expert se nezajímá.

"Posíláme jim pšenici. Pšenici. To není dobrý obchod," cituje Krugman loňská Trumpův komentář na adresu americko-japonského obchodu. Dodává, že nová obchodní dohoda s Čínou staví především na čínském příslibu většího nákupu amerických zemědělských produktů.

Trumpův tým chtěl také zabrzdit čínské snahy etablovat se jako světová ekonomická supervelmoc, uvádí expert. Připomíná, že prezidentův obchodní poradce loni obviňoval Peking, že chce "ukrást" Americe budoucnost, ale nová dohoda - ač obsahuje čínský příslib chránit duševní vlastnictví - se nikterak nedotýká čínské průmyslové strategie, která je založena na rozsáhlých státních dotacích.

Další oslabení USA

"Proč tedy Trump v obchodu zacouval?" pokládá otázku Krugman. Odpovídá, že ze širšího pohledu trpěl iluzí velkého hráče a Spojeným státům se nikdy nemohlo podařit usměrnit velkou, hrdou zemi, jejíž ekonomika je v jistých ohledech již nyní větší než ta americká, především pak za situace, kdy si souběžně znepřátelil další vyspělé ekonomiky, které mohly být jeho spojencem a vytvořit tlak na Čínu, aby změnila svou hospodářskou politiku.

Při bližším pohledu se ukazuje, že žádná část Trumpovy strategie nezafungovala, jak prezident sliboval, deklaruje laureát Nobelovy ceny. Poukazuje, že Trump opakoval, že jeho cla zaplatí Číňané, ale nastal opak - cena čínského zboží se nesnížila, což znamená, že cla platí američtí zákazníci a firmy, a ti to mohly pocítit mnohem více, pokud by prezident neodvolal chystané zvýšení cel původně plánované na minulou neděli.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Čínská odveta zároveň tvrdě zasáhla část amerických vývozců, především zemědělce, uvádí ekonom. Dodává, že Trump sice může tiše zemědělským vývozem pohrdat, hlasy farmářů ale potřebuje a nyní je nemá jisté, přestože zavedl štědrý kompenzační program, který stál již dvakrát tolik co záchranný balík pro automobilky jeho předchůdce Baracka Obamy.

Nejistota ohledně celní politiky v neposlední řadě poškozuje průmyslové a obchodní investice, ačkoliv celkový ekonomický růst USA zůstává stabilní, konstatuje profesor. Opakuje, že Trump tedy v zásadě oznámil vítězství a ustoupil.

"Poškodí Trumpa jeho obchodní porážka politicky?" táže se Krugman. Neočekává to, protože obchodní válka nebyla u Američanů příliš v oblibě, navíc chování voličů se řídí především vývojem ekonomiky a jejími posledními trendy. Proto není pro prezidenta příliš poškozující dělat roky hloupé věci a zhruba rok před volbami je zastavit, jak učinil Trump v případě obchodu, tvrdí odborník.     

Ekonom očekává spíše dlouhodobější dopady Trumpovy obchodní války, protože nejistota, kterou Trump vytvořil, jen tak nezmizí, už jen z důvodu, že prezident je znám porušováním daných slibů. Trumpovy obchodní "šaškárny" také poškodily americkou pověst, obává se expert. Připomíná, že spojenci se naučili nevěřit Washingtonu, protože ten je nyní schopen uvalit cla na Kanadu na základě pochybného tvrzení, že jde o ochranu národní bezpečnosti.

Rivalové Spojených států se naopak naučili nebát se šéfa Bílého domu a Číňané postupují podobně jako Severokorejci, kteří Trumpovi navenek lichotí a ve skutečnosti dál vyvíjejí jaderné zbraně, nastiňuje Krugman. Čína podle něj nyní ví, že Trump mluví nahlas, ale nemá v ruce dostatečně velký klacek a ustoupí ve chvíli, kdy čelí reakci, která by jej mohla politicky poškodit.

"To jsou podstatné věci. Mít lídra, kterému nevěří ani naši někdejší spojenci, ani se jej nebojí naši zahraniční rivalové, oslabuje náš světový vliv způsobem, který teprve poznáme," varuje profesor. Dodává, že Trumpova obchodní válka nedosáhla žádného vytýčeného cíle, ale pouze dále oslabila Spojené státy.

Související

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 
Joe Biden

Biden a Trump se utkají ve dvou prezidentských debatách

Americký prezident Joe Biden a jeho pravděpodobný republikánský vyzyvatel v listopadových volbách Donald Trump se utkají ve dvou televizních debatách. Biden na ně vyzval Trumpa ve středu a on tuto výzvu okamžitě přijal. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Čína Ekonomika

Aktuálně se děje

před 40 minutami

Hokej, ilustrační fotografie.

Dosud neporažené Švýcarsko si smlslo na neškodném Dánsku, Švédové rozhodli třemi góly během 26 vteřin

Jasnými výsledky skončily sobotní polední zápasy. Zatímco ve skupině A potvrdili Dánové, že se jim na tomto MS i přesto, že se zřejmě vyhnou sestupu, jinak herně nedaří a s favorizovanými Švýcary nakonec prohráli jasně 0:8, v ostravském duelu proti sobě nastoupili suverénně působící Švédové proti obhájcům bronzu z Lotyšska. Ani tento pobaltský účastník přes počáteční vyrovnaný hokej nenašel recept na švédskou reprezentaci, která v tomto utkání přečkala pětiminutové oslabení a po něm rozhodla třemi brankami v rekordním rozmezí 26 sekund. Švédové nakonec vyhráli 7:2 a stejně jako Švýcaři ve skupině A i oni se můžou zatím těšit z neporazitelnosti.

před 1 hodinou

Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory)

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.

před 1 hodinou

Český národní tým, ilustrační fotografie.

Nečas myslel na přílet do Prahy hned po skončení v play-off NHL. Pohmožděná žebra vyloučil

Pětadvacetiletý útočník Martin Nečas i přes zpoždění letu z Ameriky do Česka je již v Praze a krátce po připojení k národnímu mužstvu se vyjádřil pro česká média. Uvedl, že prakticky hned po konci v play-off NHL s Carolinou nepřemýšlel nad ničím jiným než nad tím, jak se co nejrychleji přesunout do dějiště světového šampionátu, tedy do Prahy. Jak sám také řekl, nejraději by už nastoupil večer proti Británii a zároveň vyvrátil, že by snad měl něco se žebry.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Polský premiér Donald Tusk na tiskové konferenci v kancléřství předsedy vlády ve Varšavě (Polsko, 14. května 2024).

Po Ficovi je v ohrožení další evropský premiér. Tuskovi vyhrožovali smrtí

Záběry z Handlové, kde došlo k atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica, otřásly ve středu 15. května celým světem. Premiér je nyní stabilizován po náročné operaci, avšak jeho stav zůstává nadále kritický. Tento útok zasáhl nejdůležitějšího člena slovenské vlády, což vyvolalo obavy o bezpečnost v celé Evropě, když se již objevily výhrůžky proti vládám i v jiných zemích kontinentu jen několik dní po události.

Aktualizováno před 2 hodinami

Juraj Cintula

Na Slovensku se začalo rozhodovat o osudu atentátníka na Fica

Specializovaný trestní soud v Pezinku v sobotu poslal do vazby Juraje C., který je obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Obviněného dnes k soudu eskortovala policie, na místě panovala přísná bezpečnostní opatření. K atentátu na politika došlo ve středu, zdravotní stav premiéra zůstává vážný, nicméně je stabilizovaný. 

před 3 hodinami

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

před 3 hodinami

David Pastrňák

Příjezd Pastrňáka se Zachou by národní tým přivítal. Chystá se telefonát

Podobně jako u Davida Kämpfa a Martina Nečase, kdy těmto hráčům volali Petr Nedvěd s Martinem Havlátem téměř hned po vypadnutí jejich týmů z play-off kanadsko-americké NHL, budou nyní tito členové realizačního týmu národního mužstva během soboty kontaktovat oba hráče Bostonu Davida Pastrňáka a Pavla Zachu za účelem jejich posílení reprezentace na domácím MS.

před 4 hodinami

Robert Fico

Ficův stav se zásadně nemění. Kaliňák ale zmínil pozitivní prognózu

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je nadále vážný, nicméně stabilizovaný, uvedla ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Fico, jehož po středečním výjezdním zasedání vlády v Handlové několikrát postřelil atentátník, zůstává pro tuto chvíli v nemocnici v Banské Bystrici. 

před 4 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

V sobotu národní tým posílí ze zámoří Nečas. Do Prahy by mohli přijet také Pastrňák se Zachou

Během pátečního večera, kdy čeští hokejisté ještě na ledě pražské O2 Areny hráli duel s Rakouskem (4:0), přišla dlouho očekávaná zpráva o první posile z kanadsko-americké NHL. Po vypadnutí Caroliny z play-off zámořské soutěže se jí stal útočník Martin Nečas. Ten by měl dorazit do Prahy v sobotu před polednem a pak se rozhodne, zda se již dnes večer představí v zápase proti Velké Británii. Poté, co navíc z play-off NHL v noci na sobotu českého času vypadl Boston, je ve hře i příjezd Davida Pastrňáka a Pavla Zachy.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Britové i po vyrovnaném duelu s Dánskem stále bez bodu. Němci opět nastříleli osm branek

Duel dvou trápících se mužstev pražské skupiny A, tedy duel mezi Velkou Británií a Dánskem, nabídl v pátek odpoledne vyrovnanou bitvu, ze které vzešli nakonec vítězně Seveřané, navzdory dobrému vstupu do zápasu ze strany Britů. Ti sice svého soupeře trápili a dokázali hrát vyrovnanou partii, zásluhou přesilovkového gólu Wejseho však tři body putovali k dánskému týmu, Britové jsou dále bez bodu. Kdo rozhodně není bez bodu, je v ostravské skupině Německo, zvláště pak po posledních dvou zápasech, v nichž nastřílelo celkem 16 branek. 

před 8 hodinami

Petr Fiala

Fiala ocenil reakci odborů. Vyhlíží návrat k jednacímu stolu

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají. 

před 8 hodinami

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 9 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 10 hodinami

včera

včera

Izraelská armáda během operace v Pásmu Gazy objevila těla tří rukojmích

Izraelská armáda během noční operace v Pásmu Gazy objevila těla tří rukojmích, kteří byli uneseni z jihu Izraele při vpádu palestinských militantů 7. října 2023. Informovala o tom agentura AFP a zpravodajský web The Times of Israel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy