NÁZOR - Obchodní války mají málokdy vítěze, poukazuje profesor Paul Krugman v komentáři pro server New York Times. Držitel Nobelovy ceny za ekonomii dodává, že naopak mívají často poražené a jedním z nich bude americký prezident Donald Trump.
Ústup jako vítězství
Trump a jeho tým pochopitelně předběžnou smlouvu, kterou dojednali s Čínou, takto nelíčí uvádí Krugman. Konstatuje, že Trumpova administrativa ve skutečnosti nedosáhla téměř žádného ze svých cíl, ačkoliv dohodu prezentuje jako triumf, a mluví o vítězství, přestože ustupuje.
"A Číňané to vědí," pokračuje profesor. Odkazuje na zprávy, že čínští představitelé "jásají a nedokážou uvěřit" tomu, jakého úspěchu skrze svou tvrdou vyjednávací strategii dosáhli.
Abychom pochopili, co se svrhlo, je třeba se zeptat, čeho se Trump snažil dosáhnout svými cly a co se ve skutečnosti stalo, deklaruje ekonom. Vysvětluje, že prezident předně hodlal zmenšit americký obchodní deficit a ačkoliv se odborníci vesměs shodují, že šlo o špatný cíl, v pojetí šéfa Bílého domu vítězí ta země, která prodá víc a nakoupí míň, což mu nikdo nevyvrátí.
Odchodní deficit USA, se ale během Trumpovy vlády zvýšil, z 544 na 691 miliard dolarů, upozorňuje odborník. Dodává, že prezidentovi šlo především o deficit v průmyslovém zboží a ačkoliv velebí "velké vlastenecké farmáře", je zjevné, že o zemědělský expert se nezajímá.
"Posíláme jim pšenici. Pšenici. To není dobrý obchod," cituje Krugman loňská Trumpův komentář na adresu americko-japonského obchodu. Dodává, že nová obchodní dohoda s Čínou staví především na čínském příslibu většího nákupu amerických zemědělských produktů.
Trumpův tým chtěl také zabrzdit čínské snahy etablovat se jako světová ekonomická supervelmoc, uvádí expert. Připomíná, že prezidentův obchodní poradce loni obviňoval Peking, že chce "ukrást" Americe budoucnost, ale nová dohoda - ač obsahuje čínský příslib chránit duševní vlastnictví - se nikterak nedotýká čínské průmyslové strategie, která je založena na rozsáhlých státních dotacích.
Další oslabení USA
"Proč tedy Trump v obchodu zacouval?" pokládá otázku Krugman. Odpovídá, že ze širšího pohledu trpěl iluzí velkého hráče a Spojeným státům se nikdy nemohlo podařit usměrnit velkou, hrdou zemi, jejíž ekonomika je v jistých ohledech již nyní větší než ta americká, především pak za situace, kdy si souběžně znepřátelil další vyspělé ekonomiky, které mohly být jeho spojencem a vytvořit tlak na Čínu, aby změnila svou hospodářskou politiku.
Při bližším pohledu se ukazuje, že žádná část Trumpovy strategie nezafungovala, jak prezident sliboval, deklaruje laureát Nobelovy ceny. Poukazuje, že Trump opakoval, že jeho cla zaplatí Číňané, ale nastal opak - cena čínského zboží se nesnížila, což znamená, že cla platí američtí zákazníci a firmy, a ti to mohly pocítit mnohem více, pokud by prezident neodvolal chystané zvýšení cel původně plánované na minulou neděli.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Čínská odveta zároveň tvrdě zasáhla část amerických vývozců, především zemědělce, uvádí ekonom. Dodává, že Trump sice může tiše zemědělským vývozem pohrdat, hlasy farmářů ale potřebuje a nyní je nemá jisté, přestože zavedl štědrý kompenzační program, který stál již dvakrát tolik co záchranný balík pro automobilky jeho předchůdce Baracka Obamy.
Nejistota ohledně celní politiky v neposlední řadě poškozuje průmyslové a obchodní investice, ačkoliv celkový ekonomický růst USA zůstává stabilní, konstatuje profesor. Opakuje, že Trump tedy v zásadě oznámil vítězství a ustoupil.
"Poškodí Trumpa jeho obchodní porážka politicky?" táže se Krugman. Neočekává to, protože obchodní válka nebyla u Američanů příliš v oblibě, navíc chování voličů se řídí především vývojem ekonomiky a jejími posledními trendy. Proto není pro prezidenta příliš poškozující dělat roky hloupé věci a zhruba rok před volbami je zastavit, jak učinil Trump v případě obchodu, tvrdí odborník.
Ekonom očekává spíše dlouhodobější dopady Trumpovy obchodní války, protože nejistota, kterou Trump vytvořil, jen tak nezmizí, už jen z důvodu, že prezident je znám porušováním daných slibů. Trumpovy obchodní "šaškárny" také poškodily americkou pověst, obává se expert. Připomíná, že spojenci se naučili nevěřit Washingtonu, protože ten je nyní schopen uvalit cla na Kanadu na základě pochybného tvrzení, že jde o ochranu národní bezpečnosti.
Rivalové Spojených států se naopak naučili nebát se šéfa Bílého domu a Číňané postupují podobně jako Severokorejci, kteří Trumpovi navenek lichotí a ve skutečnosti dál vyvíjejí jaderné zbraně, nastiňuje Krugman. Čína podle něj nyní ví, že Trump mluví nahlas, ale nemá v ruce dostatečně velký klacek a ustoupí ve chvíli, kdy čelí reakci, která by jej mohla politicky poškodit.
"To jsou podstatné věci. Mít lídra, kterému nevěří ani naši někdejší spojenci, ani se jej nebojí naši zahraniční rivalové, oslabuje náš světový vliv způsobem, který teprve poznáme," varuje profesor. Dodává, že Trumpova obchodní válka nedosáhla žádného vytýčeného cíle, ale pouze dále oslabila Spojené státy.
Související
"Invaze nelegálních imigrantů." Trump zavřel hranici, posílá na ni armádu
Trump chce zvrátit Obamovo rozhodnutí. Naráží ale i u republikánů
USA (Spojené státy americké) , Donald Trump , Čína , Ekonomika
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry přišel k penězům. Britové zjistili, jak ho odškodní mediální dům
včera
RECENZE: Beast Games od největšího youtubera světa jsou obludnou ukázkou tuposti
včera
Pololetní prázdniny se některým dětem protáhnou. Jsou už za týden
včera
Noční požár v Brandýse nad Labem. Platil druhý stupeň poplachu
včera
Extrémní počasí zasáhne Evropu. Meteorologové vydali nejvyšší stupeň varování
včera
Vlny pro Česko dalšího Oscara nezískají. Nominaci na cenu nezískaly
včera
"Invaze nelegálních imigrantů." Trump zavřel hranici, posílá na ni armádu
včera
Peskov zareagoval na Trumpovy výhrůžky, pokud Moskva neukončí válku na Ukrajině
včera
Svět se od Trumpovy minulé vlády změnil. Proč už se dnes nebouří proti jeho výstřelkům?
včera
Krajně pravicovou AfD řeší policie. Migrantům poslala falešné letenky domů
včera
Pane Trumpe, jděte do p*****. Dánský politik kvůli Grónsku poslal do Bílého domu drsný vzkaz
včera
Sněmovní šetření střelby na FF UK je u konce. ANO se závěry komise nesouhlasí
včera
Fico i Pellegrini mluví o hrozbě převratu na Slovensku. Šimečkou vedená opozice se brání
včera
Další policejní zásah ve škole. Strážci zákona vyjížděli do Černošic
včera
Trump chce zvrátit Obamovo rozhodnutí. Naráží ale i u republikánů
včera
USA končí s Pařížskou dohodou. Co to znamená pro počasí i pro svět?
včera
Evropa se zabývá tím, co Rusko odmítá. Kdo bude zajišťovat případný mír na Ukrajině?
včera
Tajný Běloruský program odhalen. Dokumenty ukázaly, jak se Lukašenko snaží rozložit EU
včera
Válka na Ukrajině v číslech: Pravda o padlých Severokorejcích. Pchjongjang má plán
včera
Záhada ztraceného Trumpa: Proč se od voleb až do inaugurace schovával?
Zdá se, že Donald Trump se od voleb až do inaugurace objevil na veřejnosti jen zřídka, což ostře kontrastuje s jeho aktivní kampaní, během níž absolvoval až čtyři vystoupení denně. Od té doby uplynulo 76 dní, během kterých byl viděn pouze při několika příležitostech.
Zdroj: Libor Novák