Experti se obávají, že nepokoje v USA zrychlí šíření koronaviru

Experti a vládní činitelé se stále více obávají, že současné nepokoje ve Spojených státech mohou urychlit šíření koronaviru. USA jsou přitom nejvíce zasaženou zemí na světě s asi 1,83 miliony potvrzenými případy nákazy a více než 106.000 zemřelými v souvislosti s covidem-19.

Riziko šíření infekce zvyšuje velká koncentrace lidí na jednom místě, zvýšený počet zatčených osob, či používání slzného plynu policií, napsal list The Guardian.

"Tohle je nejhorší věc, která se mohla stát," řekl expert na pandemie z michiganské univerzity Howard Markel. "Nemůžeme určit, kolik z těch lidí jsou přenašeči nákazy bez symptomů," prohlásil o účastnících protestů, jež vypukly v desítkách amerických měst a na nichž se na některých místech schází až desetitisíce lidí.

Koronavirus podle některých studií šíří nejvíce lidé, kteří zatím neprojevují symptomy nákazy a v mnoha případech tak ani nevědí, že se nakazili. Z člověka na člověka se navíc přenáší kapénkami, jež se uvolňují z nosu či pusy. Jelikož demonstranti na manifestacích často hlasitě křičí a zpívají, zvyšuje se riziko, že se do vzduchu dostane větší množství infikovaných částic.

Ačkoliv se někteří demonstranti za normálních okolností snaží udržovat při protestech odstup od ostatních, v případě vyhrocení situace jdou tyto snahy stranou. Násilné střety mezi pořádkovými silami a účastníky manifestací přitom v USA nebyly v posledních dnech výjimkou.

Podle Markela zvyšuje riziko šíření koronaviru také použití slzného plynu a pepřového spreje. Zasažení lidé totiž často dostávají záchvaty kašle a z nosu a pusy jim ve zvýšené míře vychází hleny a sliny. Slzný plyn a pepřový sprej je "posledním prostředkem, který bych v tomhle čase používal," řekl Markel. "Zvyšujete tím riziko šíření," dodal.

Nebezpečí nekontrolovatelného rozmachu nákazy roste také kvůli dalším faktorům. Vzhledem k velkému shluku mnoha lidí bude pro úřady v podstatě nemožné vystopovat, odkud se infekce u konkrétních lidí vzala. Zmizí tím možnost lokalizovat a izolovat místní ohniska onemocnění. V důsledku nepokojů také musela uzavřít svoje dveře některá testovací střediska, například v Los Angeles, Filadelfii, nebo ve městě Jacksonville na Floridě.

Z obav před koronavirem řada států začala propouštět vězně, kteří se dopustili méně závažných trestných činů. Ve věznicích totiž podle expertů nelze dodržovat potřebnou hygienu a vzdálenost od ostatních. Za mřížemi však v posledních dnech skončilo v souvislosti s protesty již přes 9000 lidí a není proto jisté, jak se v některých nápravných zařízeních podaří kontrolovat případný rozmach nákazy.

Inkubační doba koronaviru je až 14 dní, dopady protestů na epidemiologickou situaci v USA se tak projeví až se zpožděním.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Demonstrace v USA George Floyd (černoch zabitý policistou v USA) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy