Fox News: Koronavirus mohl vzniknout v čínské laboratoři v rámci konkurenčního boje s USA

Roste přesvědčení, že koronavirus SARS-CoV-2 způsobující nemoc covid-19 mohl vzniknout v laboratoři ve Wu-chanu. Tvrdí to televize Fox News s tím, že podle jejích zdrojů nemělo jít o biologickou zbraň, ale o snahu dokázat, že schopnost Číny bojovat proti virům je stejná nebo vyšší než schopnost Spojených států.

Televize se odkazuje na několik zdrojů, které byly podrobně informovány o prvních reakcích čínské vlády na nový koronavirus a údajně se dostaly i k relevantním materiálům.

Server uvádí, že počáteční přenos viru skutečně mohl proběhnout z netopýra, pacient nula ale podle zdrojů pracoval v čínské laboratoři. Virus poté roznesl mezi lidmi ve Wu-chanu.

Rostoucí domněnka o umělém původu viru se zakládá na utajovaných dokumentech, televize proto požádala zdroje o přímý důkaz. Ten ale k dispozici není a samy zdroje uvádí, že nejde o definitivní stanovisko a jako takové by ani nemělo být bráno.

Všechny zdroje se však shodují na tom, že ze strany čínské vlády došlo k rozsáhlému utajování údajů a informací o covid-19. Část epidemiologické komunity i tajné služby jsou rovněž skeptické ohledně samotného původu viru a pokračují ve vyšetřování.

Dokumenty podle zdrojů Fox News popisují rané úsilí lékařů pracujících v laboratoři ve Wu-chanu, jehož trh se zvířaty byl původně identifikován jako místo, kde se koronavirus objevil poprvé. Podle zdrojů ale možná bylo na tržiště poukázáno záměrně, aby Čína smetla obvinění z tamní laboratoře.

Server The Washington Post v úterý uvedl, že američtí velvyslanci v lednu 2018 varovali před nedostatečnou bezpečnosti v laboratoři Wu-chanského institutu virologie. Upozornili také na vědce, kteří prováděli riskantní výzkum koronaviru z netopýrů.

Čína měnila data a zametla stopy

Zdroje dále tvrdí, že Čína "stoprocentně" potlačila a změnila data. "Vzorky byly zničeny, kontaminované oblasti vyčištěny, prvotní zprávy vymazány a akademické články utlumeny," uvádí Fox News.

Televize dodává, že v zemi také "zmizelo" několik lékařů a novinářů, kteří na koronavirus upozornili a varovali před jeho šířením mezi lidmi. 

Podle Fox News se na výcviku čínských vědců podílely dávno před objevením viru Spojené státy v rámci programu PREVENT, samotnou laboratoř ve Wu-Chanu pak údajně pomohla Číně založit francouzská vláda.

Zdroje televize také přišly s vážným obviněním Světové zdravotnické organizace (WHO). Tvrdí, že WHO od počátku pomáhala Číně zakrýt stopy. Organizace se k tomu nevyjádřila.

Politici se neshodnou

Na možném původu koronaviru se američtí politici zatím neshodnou a zdráhají se přijmout jakékoliv stanovisko. "Stále více a více slyšíme tento příběh ... provádíme velmi důkladný výzkum této strašné situace," uvedl na dotaz Fox News prezident USA Donald Trump.

Americký armádní generál Mark Milley nepopřel, že se zpravodajci o původ viru zajímali. "Měli jsme hodně informací vyžadujících prozkoumání. Nyní bych ale řekl, že je to neprůkazné. Důkazů naznačují přirozený původ, ale nevíme to s jistotou," uvedl.

Ministr obrany Mark Esper uvedl, že Čína některé informace skutečně neposkytuje. "Ale většina lidí věří, že to začalo přirozeně - bylo to organické. Myslím, že až projdeme pandemií, kterou právě teď máme, nastane čas ohlédnout se a opravdu zjistit, co se stalo, a ujistit se, že jsme tomu porozuměli na tolik, abychom tomu mohli zabránit v budoucnu," dodal.

Sdílnější nebyl ani ministr zahraničí Mike Pompeo. "Co víme je, že tento virus pochází z čínského Wu-chanu, z trhu. Stále je se co učit. Měli byste vědět, že vláda Spojených států usilovně pracuje na tom, aby to zjistila," uvedl.

Virus je přirozeného původu, tvrdí vědci

K samotnému článku o možném umělém původu koronaviru se nevyjádřil žádný vědec. Ti ostatně už dříve uvedli, že koronavirus vznikl přirozenou cestou. Studii zveřejnil časopis Nature Medicine s tím, že genom koronaviru sekvenovali čínští vědci krátce po propuknutí epidemie.

Ti zmapovali, že zdrojem nákazy bylo jediné zavlečení viru do lidské populace a nejednalo se o nákazu z více zdrojů. Tým vědců z USA, Velké Británie a Austrálie vycházel z těchto dat a porovnal genomové sekvence různých dosud známých kmenů koronavirů.

Vědci se zaměřili na specifická místa ve virovém S proteinu, který umožňuje vstup do buňky hostitele. Analýza podle vědců prokázala, že nový koronavirus je nejvíce příbuzný s koronavirem z netopýrů (CoV RaTG13). I přes podobnost s netopýřím virem se však RBD nového koronaviru u lidí velmi účinně váže na lidskou formu receptoru ACE2 - ten se nachází na vnější straně plicních buněk.

Vědci pro přirozený původ nového koronaviru argumentují i tím, že pokud by vznikl uměle, případní tvůrci by ho odvodili od dobře charakterizovaných, v laboratořích běžně pěstovaných koronavirů. Použili by také známá funkční řešení pro vstup do buněk člověka. Podle šéfa výzkumného týmu imunologa a mikrobiologa Kristiana Andersena z amerického institutu Scripps Research však právě specifická mutace v RBD bílkovině a odlišná molekulární struktura "umělý" původ vylučují.

Tým také popsal dva možné původy nového koronaviru. Podle prvního scénáře se virus do nynější podoby vyvinul ve zvířeti a pak přeskočil na člověka. Tak vznikla předchozí ohniska koronavirů, která způsobila nemoci SARS a MERS.

Dle vědců však neexistuje zdokumentovaný případ přímého přenosu koronaviru z netopýra na člověka, existoval tak zřejmě mezihostitel. Scénář by znamenal, že epidemie propukla rychle, neboť při přenosu na člověka už byl virus patogenní a mohl se rychle šířit.

Druhá verze říká, že nepatogenní verze viru přešla ze zvířecího hostitele na člověka a teprve pak se stala škodlivou. V tomto případě vědci zmiňují například podobnosti s koronaviry luskounů. Koronavirus se mohl proměnit přímo v lidech krátce před začátkem pandemie.

Související

Donald Trump

Murdoch měl osobně zasahovat do vysílání Fox News o Trumpově porážce ve volbách

Americký mediální magnát Rupert Murdoch osobně dával vedení své stanice Fox News pokyny o tom, kdy a jak informovat o prohře Donalda Trumpa v prezidentských volbách v roce 2020. Napsal to dnes britský deník The Guardian v návaznosti na informace zveřejněné v rámci soudního sporu stanice Fox News se společností Dominion Voting Systems. Ta byla jedním z protagonistů konspiračních teorií o podvodech při volbách roku 2020.

Více souvisejících

FOX NEWS USA (Spojené státy americké) Čína Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy