Fox News: Koronavirus mohl vzniknout v čínské laboratoři v rámci konkurenčního boje s USA

Roste přesvědčení, že koronavirus SARS-CoV-2 způsobující nemoc covid-19 mohl vzniknout v laboratoři ve Wu-chanu. Tvrdí to televize Fox News s tím, že podle jejích zdrojů nemělo jít o biologickou zbraň, ale o snahu dokázat, že schopnost Číny bojovat proti virům je stejná nebo vyšší než schopnost Spojených států.

Televize se odkazuje na několik zdrojů, které byly podrobně informovány o prvních reakcích čínské vlády na nový koronavirus a údajně se dostaly i k relevantním materiálům.

Server uvádí, že počáteční přenos viru skutečně mohl proběhnout z netopýra, pacient nula ale podle zdrojů pracoval v čínské laboratoři. Virus poté roznesl mezi lidmi ve Wu-chanu.

Rostoucí domněnka o umělém původu viru se zakládá na utajovaných dokumentech, televize proto požádala zdroje o přímý důkaz. Ten ale k dispozici není a samy zdroje uvádí, že nejde o definitivní stanovisko a jako takové by ani nemělo být bráno.

Všechny zdroje se však shodují na tom, že ze strany čínské vlády došlo k rozsáhlému utajování údajů a informací o covid-19. Část epidemiologické komunity i tajné služby jsou rovněž skeptické ohledně samotného původu viru a pokračují ve vyšetřování.

Dokumenty podle zdrojů Fox News popisují rané úsilí lékařů pracujících v laboratoři ve Wu-chanu, jehož trh se zvířaty byl původně identifikován jako místo, kde se koronavirus objevil poprvé. Podle zdrojů ale možná bylo na tržiště poukázáno záměrně, aby Čína smetla obvinění z tamní laboratoře.

Server The Washington Post v úterý uvedl, že američtí velvyslanci v lednu 2018 varovali před nedostatečnou bezpečnosti v laboratoři Wu-chanského institutu virologie. Upozornili také na vědce, kteří prováděli riskantní výzkum koronaviru z netopýrů.

Čína měnila data a zametla stopy

Zdroje dále tvrdí, že Čína "stoprocentně" potlačila a změnila data. "Vzorky byly zničeny, kontaminované oblasti vyčištěny, prvotní zprávy vymazány a akademické články utlumeny," uvádí Fox News.

Televize dodává, že v zemi také "zmizelo" několik lékařů a novinářů, kteří na koronavirus upozornili a varovali před jeho šířením mezi lidmi. 

Podle Fox News se na výcviku čínských vědců podílely dávno před objevením viru Spojené státy v rámci programu PREVENT, samotnou laboratoř ve Wu-Chanu pak údajně pomohla Číně založit francouzská vláda.

Zdroje televize také přišly s vážným obviněním Světové zdravotnické organizace (WHO). Tvrdí, že WHO od počátku pomáhala Číně zakrýt stopy. Organizace se k tomu nevyjádřila.

Politici se neshodnou

Na možném původu koronaviru se američtí politici zatím neshodnou a zdráhají se přijmout jakékoliv stanovisko. "Stále více a více slyšíme tento příběh ... provádíme velmi důkladný výzkum této strašné situace," uvedl na dotaz Fox News prezident USA Donald Trump.

Americký armádní generál Mark Milley nepopřel, že se zpravodajci o původ viru zajímali. "Měli jsme hodně informací vyžadujících prozkoumání. Nyní bych ale řekl, že je to neprůkazné. Důkazů naznačují přirozený původ, ale nevíme to s jistotou," uvedl.

Ministr obrany Mark Esper uvedl, že Čína některé informace skutečně neposkytuje. "Ale většina lidí věří, že to začalo přirozeně - bylo to organické. Myslím, že až projdeme pandemií, kterou právě teď máme, nastane čas ohlédnout se a opravdu zjistit, co se stalo, a ujistit se, že jsme tomu porozuměli na tolik, abychom tomu mohli zabránit v budoucnu," dodal.

Sdílnější nebyl ani ministr zahraničí Mike Pompeo. "Co víme je, že tento virus pochází z čínského Wu-chanu, z trhu. Stále je se co učit. Měli byste vědět, že vláda Spojených států usilovně pracuje na tom, aby to zjistila," uvedl.

Virus je přirozeného původu, tvrdí vědci

K samotnému článku o možném umělém původu koronaviru se nevyjádřil žádný vědec. Ti ostatně už dříve uvedli, že koronavirus vznikl přirozenou cestou. Studii zveřejnil časopis Nature Medicine s tím, že genom koronaviru sekvenovali čínští vědci krátce po propuknutí epidemie.

Ti zmapovali, že zdrojem nákazy bylo jediné zavlečení viru do lidské populace a nejednalo se o nákazu z více zdrojů. Tým vědců z USA, Velké Británie a Austrálie vycházel z těchto dat a porovnal genomové sekvence různých dosud známých kmenů koronavirů.

Vědci se zaměřili na specifická místa ve virovém S proteinu, který umožňuje vstup do buňky hostitele. Analýza podle vědců prokázala, že nový koronavirus je nejvíce příbuzný s koronavirem z netopýrů (CoV RaTG13). I přes podobnost s netopýřím virem se však RBD nového koronaviru u lidí velmi účinně váže na lidskou formu receptoru ACE2 - ten se nachází na vnější straně plicních buněk.

Vědci pro přirozený původ nového koronaviru argumentují i tím, že pokud by vznikl uměle, případní tvůrci by ho odvodili od dobře charakterizovaných, v laboratořích běžně pěstovaných koronavirů. Použili by také známá funkční řešení pro vstup do buněk člověka. Podle šéfa výzkumného týmu imunologa a mikrobiologa Kristiana Andersena z amerického institutu Scripps Research však právě specifická mutace v RBD bílkovině a odlišná molekulární struktura "umělý" původ vylučují.

Tým také popsal dva možné původy nového koronaviru. Podle prvního scénáře se virus do nynější podoby vyvinul ve zvířeti a pak přeskočil na člověka. Tak vznikla předchozí ohniska koronavirů, která způsobila nemoci SARS a MERS.

Dle vědců však neexistuje zdokumentovaný případ přímého přenosu koronaviru z netopýra na člověka, existoval tak zřejmě mezihostitel. Scénář by znamenal, že epidemie propukla rychle, neboť při přenosu na člověka už byl virus patogenní a mohl se rychle šířit.

Druhá verze říká, že nepatogenní verze viru přešla ze zvířecího hostitele na člověka a teprve pak se stala škodlivou. V tomto případě vědci zmiňují například podobnosti s koronaviry luskounů. Koronavirus se mohl proměnit přímo v lidech krátce před začátkem pandemie.

Související

Donald Trump

Murdoch měl osobně zasahovat do vysílání Fox News o Trumpově porážce ve volbách

Americký mediální magnát Rupert Murdoch osobně dával vedení své stanice Fox News pokyny o tom, kdy a jak informovat o prohře Donalda Trumpa v prezidentských volbách v roce 2020. Napsal to dnes britský deník The Guardian v návaznosti na informace zveřejněné v rámci soudního sporu stanice Fox News se společností Dominion Voting Systems. Ta byla jedním z protagonistů konspiračních teorií o podvodech při volbách roku 2020.

Více souvisejících

FOX NEWS USA (Spojené státy americké) Čína Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 48 minutami

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

Putinův bizarní projev: Rusko je globální supervelmoc, bez nás není světový řád stabilní

Ruský prezident Vladimir Putin se domnívá, že Rusko se již vrátilo do pozice globální "supervelmoci", a to téměř dva roky poté, co nařídil rozsáhlou invazi na sousední Ukrajinu. "Stali jsme se silnějšími," řekl Putin ve virtuálním projevu na úterním zasedání nevládní Mezinárodní ruské lidové rady vedené patriarchou ruské pravoslavné církve Kirillem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy