NÁZOR - Američtí republikáni mají nechvalně známou dlouhou historii shazování jakýchkoliv pokusů o zlepšení životů Američanů tvrzením o zlech socialismu, konstatuje profesor Paul Krugman v komentáři pro server New York Times. Nositel Nobelovy ceny za ekonomii připomíná, že v době, kdy se v USA objevil první návrh na státní zdravotní pojištění, tehdejší prezident Ronald Reagan jej označil za "socializaci medicíny" a tvrdil, že zničí svobodu.
Nečestná, ale efektivní strategie
Pokud dnes někdo v USA volá po univerzální zdravotní péči pro děti, je obviněn konzervativci ze snahy změnit Ameriku v Sovětský svaz, poukazuje nobelista. Označuje to za podlou, nečestnou politickou strategii, která je ale mnohdy efektivní.
Uvedené strategii zároveň nahrává čelní uchazeč Demokratické strany o prezidentskou nominaci, který se v momentálním bodě jeví jako nejpravděpodobnější kandidát, když o sobě prohlašuje, že je pravým socialistou, upozorňuje ekonom. Deklaruje, že Bernie Sanders ale ve skutečnosti socialistou v běžném smyslu slova není.
"Nechce znárodnit naše velké podniky a nahradit trh centrálním plánováním; vyjadřuje obdiv nikoliv Venezuele, ale Dánsku," píše odborník. Dodává, že Sanders je v zásadě sociálním demokratem evropského střihu, přičemž sociální demokracie jako zmíněné Dánsko jsou ve skutečnosti velmi dobrým místem k životu, kde je společnost svobodnější než ta americká.
Na otázku, proč se tedy Sanders označuje za socialistu, Krugman odpovídá, že jde především o budování osobní značky a škodolibou radost ze šokování "buržoazie", navíc mu tato nálepka neškodí, protože je senátorem za velmi liberální stát.
Pokud by se ale Sanders stal prezidentským kandidátem Demokratické strany, toto zavádějící označení by bylo dárkem pro kampaň stávajícího prezidenta Donalda Trumpa, podobně jako Sandersovy politické návrhy, míní expert. Konstatuje, že veřejně financované zdravotnictví je sice v principu dobrou myšlenkou, ale existuje jen malá pravděpodobnost, že bude v USA zavedeno, a to, že jde o ústřední bod Sandersovy kampaně, odvádí pozornost od snah Trumpovy administrativy rozložit sociální záchranou síť v zemi.
"Aby bylo jasno, pokud bude Sanders skutečně nominován, Demokratická strana by mu měla poskytnout maximální podporu," píše Krugman. Soudí, že Sanders zřejmě nedokáže změnit USA v Dánsko, ale i kdyby by to dokázal, pak půjde o volbu mezi dánským modelem a maďarským modelem bělošské nacionalistické autokracie, o který usiluje Trump.
Nepropadnout rozpočtové hysterii
Nositel Nobelovy ceny by byl rád, pokud by ze sebe Sanders nečinil tak snadný terč pro pravicové útoky. Netaktické politické postoje však projevil i další čelní uchazeč o demokratickou prezidentskou nominaci, Pete Buttigieg, který v posledních dnech vystupuje jako rozpočtový jestřáb, čímž demonstruje, že může být sice novou tváří, ale zastává zaběhnuté myšlenky, poukazuje ekonom.
Buttigieg možná nepostřehl sílící konsensus mezi ekonomy, že hysterie ohledně rozpočtových deficitů před sedmi, osm lety byla silně přehnaná, upozorňuje Krugman. Připomíná, že přední ekonomové bývalé Obamovy administrativy loni zveřejnili článek, ve kterém nabádají, aby Spojené státy přestaly být posedlé svým zadlužením a soustředily se na důležitější věci.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Sanders jde na ruku jedné nechvalně známé republikánské politické strategii, zatímco Buttigieg druhé - tedy strategii přidušování ekonomiky úspornými škrty v době, kdy vládnou demokraté, a následným rozvolněním rozpočtové kázně za vlády republikánů, vysvětluje odborník. Soudí, že pokud demokraté získají Bílý dům, měli by prosazovat progresivní politiku, nikoliv plýtvat politickým kapitálem na úklid nepořádku po republikánech.
"Znovu, pokud se Buttigieg nějakým způsobem stane nominantem, strana by jej měla bez výhrady podpořit," pokračuje Krugman. Dodává, že Buttigieg sice může o rozpočtovém deficitu říkat různé věci, ale nikdy neučiní to, co činí republikáni, a nezneužije strach ze zadlužení jako záminku k omezení sociálních programů.
Profesor si netroufá predikovat, kdo nakonec bude demokratickým prezidentským kandidátem, ale za důležité považuje, aby se strana zaměřovala na Trumpovy slabiny. Vysvětluje, že všichni uchazeči Demokratické strany o Bílý dům - od Michaela Bloomberga po Bernieho Sanderse - jsou alespoň umírněně progresivní a všichni chtějí zachovat a rozšířit záchranou sociální síť a zvýšit daně bohatým.
Veškeré průzkumy ukazují, že Američané jsou v zásadě středolevým národem, a proto ostatně Trump během své kampaně v roce 2016 sliboval zvýšit daně bohatým a ochranu velkých sociálních programů, nastiňuje Krugman. Dodává, že prezident lhal, což nyní vidí každý, kdo má otevřenou mysl.
Demokratické straně se tak otevírá skvělá příležitost prezentovat se jako pravý ochránce sociálních programů, dostupného zdravotního pojištění a zdravotní péče proti republikánům, kteří tu víc, tu méně otevřeně hají zájmy plutokratů na úkor pracujících rodin, míní ekonom. Obává se, že tato příležitost bude promarněna, pokud demokratický prezidentský kandidát promění volby v referendum o veřejně financovaném zdravotnictví či omezení rozpočtového deficitu, což nejsou příliš oblíbené pozice.
"Věci budou ještě horší, pokud demokraté sami degenerují k hádkám o ideologickou čistotu či fiskální odpovědnost," konstatuje Krugman. Tvrdí, že ať se již Trumpovým vyzyvatelem stane kdokoliv, musí zformovat tak širokou koalici, jak jen to je možné, jinak bude stávající prezident znovuzvolen. Takový scénář nobelista označuje za "tragédii" pro demokraty, Spojené státy i svět.
Související
Chci Bidena za prezidenta. Sanders nečekaně podpořil někdejšího soupeře
Biden u senátorů nepochodil. Ukrajina zatím nedostane další americké peníze
Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA) , USA (Spojené státy americké) , Pete Buttigieg , Donald Trump , Paul Krugman (ekonom)
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě