Hrozí tragédie pro Spojené státy i svět, varuje nositel Nobelovy ceny

NÁZOR - Američtí republikáni mají nechvalně známou dlouhou historii shazování jakýchkoliv pokusů o zlepšení životů Američanů tvrzením o zlech socialismu, konstatuje profesor Paul Krugman v komentáři pro server New York Times. Nositel Nobelovy ceny za ekonomii připomíná, že v době, kdy se v USA objevil první návrh na státní zdravotní pojištění, tehdejší prezident Ronald Reagan jej označil za "socializaci medicíny" a tvrdil, že zničí svobodu.

Nečestná, ale efektivní strategie

Pokud dnes někdo v USA volá po univerzální zdravotní péči pro děti, je obviněn konzervativci ze snahy změnit Ameriku v Sovětský svaz, poukazuje nobelista. Označuje to za podlou, nečestnou politickou strategii, která je ale mnohdy efektivní.

Uvedené strategii zároveň nahrává čelní uchazeč Demokratické strany o prezidentskou nominaci, který se v momentálním bodě jeví jako nejpravděpodobnější kandidát, když o sobě prohlašuje, že je pravým socialistou, upozorňuje ekonom. Deklaruje, že Bernie Sanders ale ve skutečnosti socialistou v běžném smyslu slova není.

"Nechce znárodnit naše velké podniky a nahradit trh centrálním plánováním; vyjadřuje obdiv nikoliv Venezuele, ale Dánsku," píše odborník. Dodává, že Sanders je v zásadě sociálním demokratem evropského střihu, přičemž sociální demokracie jako zmíněné Dánsko jsou ve skutečnosti velmi dobrým místem k životu, kde je společnost svobodnější než ta americká.

Na otázku, proč se tedy Sanders označuje za socialistu, Krugman odpovídá, že jde především o budování osobní značky a škodolibou radost ze šokování "buržoazie", navíc mu tato nálepka neškodí, protože je senátorem za velmi liberální stát.

Pokud by se ale Sanders stal prezidentským kandidátem Demokratické strany, toto zavádějící označení by bylo dárkem pro kampaň stávajícího prezidenta Donalda Trumpa, podobně jako Sandersovy politické návrhy, míní expert. Konstatuje, že veřejně financované zdravotnictví je sice v principu dobrou myšlenkou, ale existuje jen malá pravděpodobnost, že bude v USA zavedeno, a to, že jde o ústřední bod Sandersovy kampaně, odvádí pozornost od snah Trumpovy administrativy rozložit sociální záchranou síť v zemi.

"Aby bylo jasno, pokud bude Sanders skutečně nominován, Demokratická strana by mu měla poskytnout maximální podporu," píše Krugman. Soudí, že Sanders zřejmě nedokáže změnit USA v Dánsko, ale i kdyby by to dokázal, pak půjde o volbu mezi dánským modelem a maďarským modelem bělošské nacionalistické autokracie, o který usiluje Trump.

Nepropadnout rozpočtové hysterii

Nositel Nobelovy ceny by byl rád, pokud by ze sebe Sanders nečinil tak snadný terč pro pravicové útoky. Netaktické politické postoje však projevil i další čelní uchazeč o demokratickou prezidentskou nominaci, Pete Buttigieg, který v posledních dnech vystupuje jako rozpočtový jestřáb, čímž demonstruje, že může být sice novou tváří, ale zastává zaběhnuté myšlenky, poukazuje ekonom.

Buttigieg možná nepostřehl sílící konsensus mezi ekonomy, že hysterie ohledně rozpočtových deficitů před sedmi, osm lety byla silně přehnaná, upozorňuje Krugman. Připomíná, že přední ekonomové bývalé Obamovy administrativy loni zveřejnili článek, ve kterém nabádají, aby Spojené státy přestaly být posedlé svým zadlužením a soustředily se na důležitější věci.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Sanders jde na ruku jedné nechvalně známé republikánské politické strategii, zatímco Buttigieg druhé - tedy strategii přidušování ekonomiky úspornými škrty v době, kdy vládnou demokraté, a následným rozvolněním rozpočtové kázně za vlády republikánů, vysvětluje odborník. Soudí, že pokud demokraté získají Bílý dům, měli by prosazovat progresivní politiku, nikoliv plýtvat politickým kapitálem na úklid nepořádku po republikánech.

"Znovu, pokud se Buttigieg nějakým způsobem stane nominantem, strana by jej měla bez výhrady podpořit," pokračuje Krugman. Dodává, že Buttigieg sice může o rozpočtovém deficitu říkat různé věci, ale nikdy neučiní to, co činí republikáni, a nezneužije strach ze zadlužení jako záminku k omezení sociálních programů.

Profesor si netroufá predikovat, kdo nakonec bude demokratickým prezidentským kandidátem, ale za důležité považuje, aby se strana zaměřovala na Trumpovy slabiny. Vysvětluje, že všichni uchazeči Demokratické strany o Bílý dům - od Michaela Bloomberga po Bernieho Sanderse - jsou alespoň umírněně progresivní a všichni chtějí zachovat a rozšířit záchranou sociální síť a zvýšit daně bohatým.   

Veškeré průzkumy ukazují, že Američané jsou v zásadě středolevým národem, a proto ostatně Trump během své kampaně v roce 2016 sliboval zvýšit daně bohatým a ochranu velkých sociálních programů, nastiňuje Krugman. Dodává, že prezident lhal, což nyní vidí každý, kdo má otevřenou mysl.

Demokratické straně se tak otevírá skvělá příležitost prezentovat se jako pravý ochránce sociálních programů, dostupného zdravotního pojištění a zdravotní péče proti republikánům, kteří tu víc, tu méně otevřeně hají zájmy plutokratů na úkor pracujících rodin, míní ekonom. Obává se, že tato příležitost bude promarněna, pokud demokratický prezidentský kandidát promění volby v referendum o veřejně financovaném zdravotnictví či omezení rozpočtového deficitu, což nejsou příliš oblíbené pozice.

"Věci budou ještě horší, pokud demokraté sami degenerují k hádkám o ideologickou čistotu či fiskální odpovědnost," konstatuje Krugman. Tvrdí, že ať se již Trumpovým vyzyvatelem stane kdokoliv, musí zformovat tak širokou koalici, jak jen to je možné, jinak bude stávající prezident znovuzvolen. Takový scénář nobelista označuje za "tragédii" pro demokraty, Spojené státy i svět.  

Související

Volodymyr Zelenskyj a Joe Biden

Biden u senátorů nepochodil. Ukrajina zatím nedostane další americké peníze

Republikáni v Senátu ve středu zablokovali rozsáhlou finanční pomoc Ukrajině a Izraeli, kterou navrhoval americký prezident Joe Biden. Balíček jsou ochotni podpořit za předpokladu, že dojde ke zpřísnění imigrační politiky. Bílý dům v uplynulých dnech upozornil, že prostředky na pomoc Kyjevu mohou být brzy vyčerpány. 

Více souvisejících

Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA) USA (Spojené státy americké) Pete Buttigieg Donald Trump Paul Krugman (ekonom)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy