Impeachment vrcholí. Budou předvoláni klíčoví svědci? Bolton může Trumpa potopit

Američtí republikáni i demokraté se snaží konsolidovat své řady před očekávaným vyvrcholením ústavní žaloby proti prezidentu Donaldu Trumpovi, založené na obvinění ze zneužití úřadu a z obstrukcí Kongresu. Obě strany se podle serveru Politico připravují na hlasování o případných svědcích, jejichž předvolání by mohlo proceduru impeachmentu prodloužit a zkomplikovat Trumpovým advokátům obranu. O výslechů svědků by Senát měl hlasovat v pátek.

Očekávání je spojeno hlavně se jménem Johna Boltona, bývalého Trumpova bezpečnostního poradce. V připravované knize John Bolton napsal, že Trump chtěl zastavením finanční pomoci přinutit Ukrajinu, aby mu dodala argumenty proti Joeovi Bidenovi, pravděpodobnému soupeři v listopadových prezidentských volbách. Podle demokratů jde o jasný důkaz protiústavního jednání.

Slyšení Boltona by mohlo vnést nejistotu do dosud pevně semknutých řad republikánských senátorů. Navíc by možná až o týdny prodloužilo proceduru ústavní žaloby, protože Trumpův právní tým by nejspíš napadl Boltonovo předvolání u soudu.

Šéf republikánské frakce v Senátu Mitch McConnell se na úterní poradě se svými kolegy snažil přesvědčit váhající, že vzhledem k odmítnutí žaloby, které je při poměru sil v Senátu velmi pravděpodobné, je další prodlužování impeachmentu zbytečné. "McConnell vyslal signály, že je načase, aby senátoři nevyčnívali z řady," uvedla televize Fox News.

Republikáni mají v Senátu převahu 53 ku 47 mandátům. O předvolání svědků bude rozhodovat prostá většina. takže demokraté potřebují získat hlasy nejméně čtyř republikánských senátorů. Podle serveru Politico mají zatím k dispozici tři - Mitta Romneyho, Susan Collinsovou a Lisu Murkowskou. V případě rovnosti hlasů rozhoduje předseda Nejvyššího soudu John Roberts, který na soudní proces dohlíží. Předpokládá se, že by se zdržel hlasování, takže návrh na předvolání svědků by při rovnosti hlasů neprošel.

List The Washington Post dnes napsal, že řada republikánů ale stále váhá a zatím není jasné, jak budou hlasovat. Sám McConnell v úterý připustil, že poměr sil nemusí být pro republikány příznivý. I kdyby ale rozhodnutí o předvolání svědků padlo, klíčový výslech Boltona by byl nejistý. Senátoři by totiž hlasovali o předvolání každého svědka zvlášť, upozornil washingtonský list.

Možní "přeběhlíci" se objevují i v táboře demokratů. Server Politico napsal, že v závěrečném hlasování o vině či nevině prezidenta se k jeho republikánským stoupencům možná připojí nejméně tři demokraté: Joe Manchin ze Západní Virginie, Kyrsten Sinemaová z Arizony a Doug Jones z Alabamy. O konečném verdiktu se ale rozhoduje dvoutřetinovou většinou, takže na celkový výsledek jejich postoj nebude mít vliv.

Související

Donald Trump

Trumpovi obhájci ústavní žalobu odmítají jako pomstu demokratů

Obvinění Donalda Trumpa z "podněcování ke vzpouře" je protiústavní, nepodložené a politicky motivované. S takovým vyjádřením zahájila svou hlavní argumentaci exprezidentova obhajoba během čtvrtého dne projednávání ústavní žaloby v americkém Senátu. Trumpův tým ve své prezentaci útočil na politiky Demokratické strany i na média, na kontě má také vícero zavádějících tvrzení.

Více souvisejících

Impeachment Donald Trump Senát USA Prezident USA John Bolton Mitch McConnell

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

před 6 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

před 7 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy