Jak se nenakazit koronavirem? Profesorka, která bojovala s ebolou, má jasno

NÁZOR – „Jako lékařka zabývající se infekčními chorobami a lékařská mikrobioložka, která úspěšné léčila pacienty s virovou nákazou ebola ve Spojených státech, dostávám mnoho otázek o novém koronaviru, Covid-19,“ začíná svůj komentář pro server CNN Colleen Kraftová, profesorka z Emory University. Konstatuje, že v době šířící se pandemie jsou lidé často sami sobě největším nepřítelem.

Dobrá zpráva

Profesorka například obdržela dotaz, zda mohou být virem kontaminovány brýle na čtení, které byly objednány z Číny. Odpovídá, že to je velmi nepravděpodobné, protože koronavirus sice může přežít na povrchu věcí několik dní, ale pouze za příhodných teplot a vlhkosti, a proto se primárně šíří blízkým kontaktem s infikovanou osobou.

„Průměrně se dotýkáme rukama tváře, včetně nosu, očí a úst – oblastní s hlenitou membránou, patnáctkrát až třiadvacetkrát za hodinu,“ poukazuje odbornice. Dodává, že často si to ani neuvědomujeme, zároveň se dotýkáme například klik, držáků, slánek, rukou dalších osob či madel nákupních vozíků a vdechujeme malé kapénky pocházející z kýchnutí nebo zakašlání kolemjdoucích.

Dobrou zprávou tak podle Kraftové je, že kroky, kterými se může člověk chránit před nákazou koronavirem, pomáhají také proti šíření dalších epidemií, především sezónní chřipky. Ve Spojených státech bylo zatím potvrzeno 60 případů nákazy koronavirem, přičemž nemoci zatím nikdo nepodlehl, zatímco letošní chřipka postihla již 29 milionů Američanů a 16 tisíc jich zabila.

Covid-19 se šíří snadno a rozsáhle v provincii Chu-pej a dalších částech Číny, přičemž jeho výskyt byl potvrzen v dvacítce dalších zemí, přiznává lékařka. Podotýká, že navzdory skutečnosti, že nemoc si vyžádala zatím život více než 2.700 lidí, dobrou je zprávou, že ve více než 80 % případů má nákaza mírný průběh a nevyžaduje větší lékařský zásah, přičemž mnohem méně smrtící než další koronaviry, syndrom akutního respiračního selhání (SARS) a blízkovýchodní respirační syndrom (MERS).

Nejlepší radou, jak se člověk může vyhnout koronaviru a chřipce, je podle expertky dodržování hygieny na veřejnosti a při kontaktu s ostatními lidmi. Základním kamenem prevence je mytí rukou, které si žádá patřičnou dobu a pečlivost, má-li být efektivní.

„Aplikujte mýdlo a vodu po dobu, co trvá odzpívat píseň Hodně štěstí zdraví, nebo ruční dezinfekci s alkoholovou bází,“ doporučuje Kraftová. Podotýká, že podle studií pak lidé při mytí rukou zanedbávají palce, zápěstí a prostor mezi prsty.

Poučení z eboly

Profesorka vzpomíná na protokol pro nasazování a odkládání osobních ochranných pomůcek, který její tým dodržoval při péči o čtyři pacienty s ebolou na izolačním oddělení univerzitní nemocnice v americké Georgii, přičemž jeho dodržování bylo otázkou života a smrti. Upozorňuje, že právě nedostatečná hygiena rukou spolu s odkládáním speciálního respirátoru byla pro zdravotníky nejrizikovějším faktorem nákazy, což platilo ještě více pro zdrojové oblasti nákazy v Africe.

Členové lékařského týmu uspěli, protože na sebe vzájemně dohlíželi a pokaždé, když si některý z nich nasazoval či odkládal ochranné pomůcky, stál u něj kolega se seznamem úkonů a kontroloval, že nebyl vynechán žádný krok, vzpomíná Kraftová. Dodává, že ochrana zdravotníků je klíčová i při boji s Covid-19 a připomíná, že nemocí se nakazilo přes 1.700 čínských zdravotníků a 6 z nich zemřelo.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

 „To je znepokojivé. Nechceme ztrácet zdravotnické pracovníky, jako se stalo v případě eboly v Sierra Leone a Libérii, kde jsou pomníky stovek zdravotníků, kteří tam zemřeli,“ pokračuje lékařka. Přiznává, že v běžném životě není reálné nosit ochranný oblek a respirátor, ale podotýká, že některá ponaučení lze v současné situaci využít.

Profesorka například pro cestování letadlem doporučuje namísto ochranné masky pouze vyvarovat se dotyku povrchu předmětů a vlastního obličeje, což by měl mít člověk neustále na paměti. „Maska, kterou jste nikdy předtím nepoužili a budete ji nosit celý den, čímž provlhne, vám nepomůže,“ upozorňuje expertka. Varuje, že naopak její nepohodlnost může vést k častějšímu kontaktu rukou s obličejem, což snižuje její efektivitu.

Před mnoha nemocemi, včetně Covid-19, dokáže ochránit zkrátka dobrá hygiena rukou a tváře, konstatuje Kraftová. Dodává, že riziko je samozřejmě závislé na četnosti kontaktu s infekcí, a tak jsou některé skupiny ohroženější, například zdravotníci pracující s pacienty nakaženými koronavirem. V mnoha světových oblastech, například v USA je velmi nepravděpodobné, že by byla běžná veřejnost vystavena viru a nebezpečí nákazy je považováno z nízké, vyzdvihuje expertka.

Mírně zvýšené riziko platí pro lékaře, kteří přicházejí do kontaktu s pacienty trpícími respiračními problémy, ale i pro ty platí stejná ochrana jako pro ostatní – uvědomovat si potenciální riziko nákazy a zmírňovat jej, myslet na to, čeho se člověk dotýká a dodržovat pravidelnou a důkladnou hygienu rukou, uzavírá expertka.

Související

Ebola, ilustrační fotografie

Kongo oznámilo třetí případ nákazy ebolou

Kongo oznámilo třetí případ nákazy ebolou. Nakažený muž byl v kontaktu s pacientem, který na toto krvácivé onemocnění zemřel v dubnu. Po něm pak zemřela rovněž jeho švagrová. Kongo zasáhla čtrnáctá vlna nákazy ebolou. Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes podle agentury Reuters potvrdila třetího nemocného ve městě Mbandaka na severozápadě země.

Více souvisejících

Ebola USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Izrael, ilustrační foto

Izrael se vyjádřil k hrozbě Bidena o zákazu dodávek zbraní

Za "velké zklamání" označil ve čtvrtek izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan vyjádření amerického prezidenta Joea Bidena, který pohrozil zastavením některých dodávek zbraní Izraeli v případě, že zaútočí na město Rafah na jihu Pásma Gazy. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

HC Škoda Plzeň, ilustrační fotografie.

Na extraligovou scénu se vrací bývalý reprezentační kouč. Plzeň nově přebírá Jandač

Sezóna extraligy 2023/24 sice skončila teprve před nedávnem, ale už teď se kluby chystají na sezónu novou, tedy na sezónu 2024/25. A to nejen změnami v hráčských kádrech, ale i novými jmény na lavičce. Takový případ se nyní naskytl v extraligové Plzni, která pro nadcházející sezónu povolala do svých služeb bývalého reprezentačního trenéra Josefa Jandače. Ten se tak po pauze vrací zpátky na extraligovou scénu. Na západě Čech mu při tom budou pomáhat v roli asistentů Jiří Veber a Václav Pletka.

včera

Dva členové ochranky měli atentát ukrajinského prezidenta do detailů naplánovaný.

Nejen Zelenského měli zabít. Toto je plán členů ochranky

Podle prohlášení ukrajinské tajné služby SBU byl zmařen pokus o atentát na prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského. Mezi zadrženými by měli být dva členové jeho vlastní ochranky. Údajně měla být v plánu i likvidace politických a vojenských špiček Ukrajiny.

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Rulík a spol. nemůžou počítat s Hertlem. Vedení Vegas českého útočníka na domácí MS nepustí

V úterý se česká hokejová reprezentace sešla na ledě O2 Areny, aby zde absolvovala svůj trénink před blížícím se domácím světovým šampionátem, který začne už v pátek. Ještě před začátkem tohoto tréninku generální manažer národního týmu Petr Nedvěd novinářům sdělil, že se bude realizační tým v čele s koučem Radimem Rulíkem muset obejít na domácím MS bez jedné z českých hvězd v NHL, útočníka Tomáše Hertla. Vedení jeho klubu Las Vegas ho totiž do Prahy nepustí.

Aktualizováno včera

Izraelská armáda

Izrael nadále operuje v okolí Rafáhu. Pozastavení pomoci z USA popírá

Izraelská armáda pokračuje v pozemní operaci do Rafáhu, kterou zahájila v tomto týdnu. Už v úterý potvrdila obsazení přechodu na hranici s Egyptem. Do obydlených čtvrtí města zatím nepostupuje. Armádní mluvčí zároveň bagatelizoval nepotvrzenou informaci, že USA pozastavily dodávku některých zbraní kvůli nynější ofenzivě. 

včera

Susan Bucknerová (vpravo) ve snímku Pomáda (1978).

Zemřela hvězda filmu Pomáda, Susan Bucknerová

Do světa hollywoodských snímků a hereckých svět zasáhla velmi smutná zpráva. Herečka Susan Bucknerová, známá především díky své roli roztleskávačky Patty Simcox ve slavném muzikálovém snímku "Pomáda!", nás opustila ve věku 72 let.

včera

včera

včera

Ukrajinci pošlou vězně na frontu. Parlament rozhodl, kteří to budou

Ukrajinský parlament ve středu odsouhlasil zákon, který některým vězňům umožní bojovat v ozbrojených silách, informovala AFP. Aby příslušná právní úprava vstoupila v platnost, musí ji ještě podepsat předseda parlamentu a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy