Jak zabránit opakování celosvětové krize z roku 2008? Ekonom má jasno

NÁZOR - V době globální ekonomické a finanční krize jsou zbožná přání a stranický boj sotva moudrou hospodářskou strategií, deklaruje ekonom Desmond Lachman v komentáři pro server National Interest. Analytik z think tanku American Enterprise Institute varuje, že přesně k tomu se ale uchyluje současná americká administrativa, která jen neochotně uznává, že ekonomika Spojených států míří do recese, a připouští jen vlastní přístup k podpoře hospodářství.

Výzva epických rozměrů

Neschopnost pochopit závažnost ekonomických výzev a získat nadstranickou podporu pro rychlou a odvážnou fiskální podporu posiluje pravděpodobnost, že se může opakovat velká recese z let 2008 a 2009, obává se odborník. Poukazuje, že americký prezident Donald Trump zatím neustále připomíná americké veřejnosti stranickým slovníkem, že ekonomika USA je silná a svět jen závidí.

Trump tak činí navzdory skutečnosti, že americké akciové trhy ztratily již třetinu hodnoty, i signálům, že na úvěrových trzích se hromadí stres a nad zbytkem světové ekonomiky se zatahují temné mraky, uvádí Lachman. Konstatuje, že momentálně není čas na vychvalování ekonomického výhledu či stranický boj, jelikož americká i světová ekonomika čelí výzvě "epických rozměrů".

"V důsledku může americkou i globální ekonomiku čekat nejtvrdší ekonomické přistání, pokud se tyto výzvy brzy nesetkají s odvážnou a koordinovanou mezinárodní ekonomicko-politickou reakcí," píše expert. Znepokojuje ho především výhled americké i globální ekonomiky, který se objevil ještě před šokem vyvolaným závažností pandemie koronaviru.

Momentálně jsou v Číně, Itálii, Japonsku či Španělsku desítky milionů doslova zavřených pracovníků, což má za následek, že tyto ekonomiky se prakticky zastavily, vysvětluje Lachman. Dodává, že pracovníci začínají být zavíráni doma i ve Spojených státech a zbytku Evropy, navíc byly narušeny dodavatelské řetězce, jak je zpřísňováno místní i mezinárodní cestování.

To by představovalo důvod k obavám i v době, kdy je globální ekonomika silná na finančních trzích panuje rovnováha, což nyní zdaleka neplatí, konstatuje ekonom. Uvádí, že koronavirus udeřil přesně v době, kdy 90 % ekonomik světa zažívalo zpomalení, a ve chvíli, kdy byla hodnota amerických akcií na enormních úrovních, kterých dosáhla jen třikrát za posledních sto let, a americké i světové úvěrové trhy silně podceňovaly riziko platební neschopnosti.  

Bublina praskla

"V této fázi by mělo být jasné, že epidemie koronaviru propíchla světovou akciovou bublinu, odstartovala náhlé přecenění úvěrů, což může vyústit v celosvětovou úvěrovou krizi a vést k masivní repatriace kapitálových toků z rozvíjejících se tržních ekonomik," pokračuje Lachman. Podotýká, že tento proces již stál americké domácnosti 9 bilionů dolarů a vedl ke zvýšení nákladů na úvěry pro podniky.

Proto je naivní si myslet, že bez odvážné ekonomicko-politické akce dojde k rychlému ozdravení americké i světové ekonomiky, jakmile začne epidemie koronaviru slábnout, tvrdí odborník. Dodává, že velmi pravděpodobná souběžná recese světové ekonomiky doplněná zhroucením akciových a finančních trhů si žádá nejodvážnější a maximálně koordinovaná ekonomicko-politická opatření.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Nástin objemu finanční podpory, kterou může potřebovat jen americká ekonomika, poskytuje ekonomický model americké centrální banky FED, který zjistil, že propad cen akcií stál doteď americké hospodářství 2 % HDP, uvádí expert. Konstatuje, že pokud přičteme škody, které působí krize na finančních trzích, dojdeme k záchrannému balíku mnohem vyššímu, než je 850 miliard dolarů, které nyní navrhuje Trumpova administrativa.

Je povzbudivé, že americká administrativa o podpůrném balíku alespoň mluví, ale je sporné, zda je dostatečně velký a zda získá potřebnou podporu napříč politickým spektrem v Kongresu, poukazuje ekonom. Za zklamání označuje fakt, že Spojené státy se nepostavily do čela celosvětově koordinovaných opatření k řešení toho, co zjevně není pouze americkou, ale světovou ekonomickou krizí.

V říjnu 2008 bylo nutné skutečné zhroucení amerických akciových trhů, aby se v USA našla podpora pro záchranný program známý jako TARP, upozorňuje Lachman. Doufá, že tentokrát politici odloží stranické zájmy a rychle schválí dobře cílený, dostatečně velký fiskální záchranný balík, který může nejen Spojené státy ušetřit opakování velké ekonomické recese z let 2008 a 2009.  

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Ekonomická krize Ekonomika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy