Konspirační teorie QAnon už není tak vidět, myšlenky ale stále přežívají

Na první pohled by se mohlo zdát, že konspirační teorie QAnon, která v minulém volebním období v USA zažila prudký vzestup, po odchodu Donalda Trumpa z Bílého domu prakticky zmizela z velkých sociálních sítí. Zdání ovšem klame. Myšlenky spojené s relativně mladým hnutím se nyní šíří skrytě, popisuje v analýze z minulého týdne agentura AP.

Je pravda, že na facebooku dnes mají uživatelé mnohem menší šanci narazit na rozšířené slogany QAnon jako je "velké procitnutí" (great awakening), "bouře" (the storm) nebo "důvěřuj plánu" (trust the plan). Facebook podobně jako Twitter odstranil desetitisíce účtů propagujících nepodloženou konspirační teorii, která prezentuje exprezidenta Trumpa jako hrdinu tajného tažení proti sektě satanistických pedofilů ovládajících Hollywood, velké korporace, média i stát. Pryč jsou také velké skupiny utvořené pod heslem Stop the Steal ("zastavte krádež"), které šířily nepravdy o loňských prezidentských volbách. A pryč je také Trump: Twitter jej vykázal natrvalo, zatímco na facebooku nemůže přidávat příspěvky do roku 2023.

To ale neznamená, že QAnon končí. Federální bezpečnostní činitelé nedávno varovali, že stoupenci tohoto extrémního proudu by mohli spáchat další násilné činy, jako bylo povstání, které 6. ledna zasáhlo Kapitol a při kterém několik lidí zemřelo. Nejméně jeden člověk, který otevřeně podpořil QAnon, byl zvolen do Kongresu. Za čtyři roky od chvíle, kdy kdosi pod přezdívkou "Q" začal přidávat tajemné zprávy na okrajová internetová fóra, fenomén QAnon prošel dospíváním.

Je to dáno i tím, že součástí hnutí je dnes celá řada dílčích konspiračních teorií, od těch s evangelickým nebo náboženským zabarvením až po údajné zneužívání dětí v Hollywoodu a spekulace spojené se skandálem kolem Jeffreyho Epsteina, míní Jared Holt z výzkumného týmu DFRLab při Atlantické radě. "Trošku skomírají věci, které jsou výhradně doménou Q," řekl analytik extremismu ve Spojených státech. Světonázoru QAnon a konspiračním teoriím, které hnutí vstřebalo, se však stále daří.

Různé proudy mají společnou všeobecnou nedůvěru vůči mocným, často levicově nakloněným elitám. Tento motiv spojuje hlasatele nepravdivých tvrzení o vakcínách, zastánce Trumpovy "Velké lži" o tom, že prezidentské volby roku 2020 byly ukradeny, a v podstatě kohokoli jiného, kdo je přesvědčen, že světem hýbe neviditelné spiknutí.

Čelit tomuto bezejmennému, proměnlivému a čím dál populárnějšímu způsobu uvažování je pro digitální platformy mnohem složitější výzvou, než jaké přišly před ní. Tyto ideologie jsou "pevně ukotvené a staly se součástí amerického folkloru", hodnotil situaci další badatel z DFRLab Max Rizzuto. "Nemyslím si, že bychom se toho někdy zbavili," dodal.

Na internetu se nyní takto laděné skupiny snaží splývat s pozadím. Dříve facebookové stránky otevřeně odkazovaly na QAnon, nyní jsou k vidění skupiny jako "Protože tohle vám v takzvaných MSM uniklo", jejíž název používá zkratku slovního spojení "mainstreamová média". Témata se různí od údajně rozbujelé kriminality po nepodložená tvrzení o masivních volebních podvodech a "otevřené válce proti konzervativcům". Lidé za skupinami tohoto druhu se snaží fanoušky vtáhnout hlouběji tím, že je odkazují na obsah na méně regulovaných platformách jako Gab nebo Parler.

Když DFRLab na jaře mapoval výskyt sloganů QAnon a souvisejících výrazů na sociálních sítích, dospěl k závěru, že na předních platformách se oproti předchozím měsícům objevovaly výrazně méně a prakticky z nich vymizely. Uživatelé v USA tak možná přestali sdílet divoké zvěsti o Hillary Clintonové a pití dětské krve, místo toho ale mohli přejít k opakování vyvrácených tvrzení, jako je to, že vakcíny mohou lidem změnit DNA.

Ústup původních prvků QAnon pramení z vícero okolností: Trumpovy volební porážky, absence nových zpráv od "Q" a především z intervence Facebook a Twitteru. Tento vývoj ovšem provází také změna rétoriky mnohých lídrů konspiračního hnutí, kteří zmírňují nejextrémnější myšlenky QAnon ve snaze oslovit větší publikum a uniknout postihům ze strany správců platforem. "Uvnitř komunity QAnon proběhla velmi, velmi jasně formulovaná snaha zakamuflovat jejich projevy," řekl Angelo Carusone, který vede liberálně orientovaný výzkumný ústav Media Matters.

Facebook v prohlášení uvedl, že se snaží postup proti QAnon neustále přizpůsobovat tomu, "jak se škodlivé aktivity vyvíjejí". Od loňského srpna prý společnost rozšířila pravidla v dané oblasti o desítky bodů, zatímco se hnutí a jeho jazyk proměňovaly. Twitter zase ujišťuje, že se neustále snaží potlačovat aktivity, které by mohly vést k incidentům mimo jeho platformu, a uvádí, že už zablokoval přes 150.000 účtů "primárně zasvěcených" šíření nebezpečného obsahu spojeného s QAnon.

Otázkou je, zda toto tažení nezačalo příliš pozdě. Carusone například poznamenal, že Facebook loni šest týdnů před širším zákazem QAnon oznámil jakýsi částečný zákaz, čímž údajně členům tohoto hnutí poskytl varování a umožnil jim upravit vystupování. "Jestliže byl nějaký správný moment na to, aby se provozovatel sociální sítě postavil obsahu od QAnon, tak by to bylo před mnoha měsíci, před lety," dodal Rizzuto z týmu DFRLab.

Související

Ilustrační fotografie.

The Conversation: Jak se bavit o konspiračních teoriích v pěti snadných krocích

Instinktivní reakcí v rozhovorech s lidmi, kteří věří konspiračním teoriím, mnohdy bývá snaha o vyvracení jejich přesvědčení fakty nebo autoritativní sdělování informací. Přímá konfrontace ale funguje jen málokdy. Konspirační teorie jsou přesvědčivé a většinou míří na emoce a pocit osobní identity. I kdyby se vám vyvrácení konspiračních teorií podařilo, je těžké udržet krok s tím, jak rychle se objevují a šíří. Studie z roku 2015 a 2016 například ukázaly, že šiřitelé konspiračních teorií o viru zika na twitteru počtem dvakrát převyšovali ty, kteří se dané teorie snažili vyvrátit, píše server The Conversation.

Více souvisejících

Konspirační teorie Boj proti dezinformacím a fake news

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

před 5 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

před 5 hodinami

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajinská armáda sestřelila první ruský strategický bombardér

Ukrajinská armáda v pátek oznámila, že zničila ruský strategický bombardér po útoku ruských raket a dronů na ukrajinská města.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy