Koronavirus šíří migranti? Politolog varuje před populismem a strachem

NÁZOR - Lékařští experti se snaží zmapovat zdravotní dopady koronaviru, ekonomové předvídají jeho efekt na ekonomiku, poukazuje politolog a komentátor Fareed Zakaria. V komentáři pro server Washington Post konstatuje, že zřejmě největší výzvou je ale předpovědět širší politické dopady epidemie.

Migranti se na výletních lodích naplaví

Historik William McNeill se pokusil pochopit proč původní obyvatelé západní polokoule tak rychle přijali náboženství a zvyky Evropanů a spekuluje, že klíčovou roli hrály viry, poukazuje Zakaria. Vysvětluje, že v momentě, kdy bylo původní obyvatelstvo vystaveno nemocem, jako jsou neštovice, které je zabíjely, zatímco běloši přežívali, předpokládalo, že Evropané mají kulturu a náboženství, které stojí za to přijmout.

"Je možné, že koronavirus bude rychle zastaven a posuneme se dál," píše politolog. Obává se však, že pokud epidemie přetrvá, může vyvolat velký politický posun.

Populistická pravice se téměř všude snaží vinit z nákazy otevřené hranice a migranty, upozorňuje politolog. Zdůrazňuje, že ve skutečnosti virus šíří především cestování a turismus - chudí migranti se zpravidla neplaví na výletních lodích -, ale to nebrání politikům, aby se snažili krize zneužít.

Matteo Salvini tak brojí proti italské vládě kvůli tomu, že nadále umožňuje přiliv migrantů z Afriky, ačkoliv na černém kontinentu bylo zaznamenáno jen minimum případů koronaviru, připomíná Zakaria. Dodává, že po přísnější kontrole hranic volají také krajně pravicové strany ve Francii, Německu a Španělsku.

Ve Spojených státech směřují tyto útoky především na Číňany, konstatuje komentátor. Poukazuje, že podle moderátorů televize Fox News zasáhla svět epidemie kvůli neschopnosti Komunistické strany Číny nakrmit svůj lid, který se musí uchylovat "ke konzumaci syrových netopýrů a hadů".

Republikánský senátor Tom Cotton, který patří k nejvěrnějším příznivcům prezidenta Donalda Trumpa v horní komoře Kongresu, pak naznačil, že virus může pocházet ze střežené biochemické laboratoře v Číně, připomíná Zakaria. Podotýká, že zatímco v 80. letech šířila krajní levice teorii, že vir HIV vyvinuly laboratoře CIA, nyní si svou virovou konspirační teorii našla i krajní pravice.         

"Trump zase šíří strach neustálými řečmi o tom, že nemoc pochází z Číny a že hrdinsky zachránil americké životy, když koncem ledna uzavřel hranice do Číny," pokračuje politolog. Ironicky dodává, že prezident naštěstí zřejmě netuší, že virus prasečí chřipky byl poprvé zaznamenán v Mexiku, protože jinak by mohl preventivně uzavřít i hranice s Mexikem.

Šířit strach a nenávist je snazší

Pozornost by se podle komentátora neměla zaměřovat masivní uzavírání hranice, ale na systémy veřejného zdravotnictví, aby mohly bezpečně a rychle testovat lidi, izolovat a léčit ty, kteří se nakazili, a vydávat jasné pokyny ostatním. Ve Spojených státech se v tomto směru situace zlepšuje, ale proces je pomalý, částečně kvůli tomu, že Trump v roce 2018 zrušil pandemický štáb Bílého domu, uvádí Zakaria. Dodává, že mohlo být ještě hůř, pokud by prošlo prezidentem navržené omezení rozpočtu pro Centrum kontroly a prevence nemocí a podobných úřadů.

Koronavirus již působí paseku v obchodu, konstatuje politolog. Tvrdí, že se momentálně nacházíme ve fázi deglobalizace, jak ukazuje zpomalení světového obchodu, přičemž studie Bank of America zjistila, že 83 % zkoumaných firem v severní Americe plánuje změnit své dodavatelské řetězce a případně z nich vyřadit Čínu. Jako důvod uvádějí především cla a bezpečnostní otázky, ale strach z pandemie se nyní k negativům přidává, doplňuje Zakaria.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Některé z těchto posunů jsou přirozeným vyvažováním po desetiletích akcelerující globalizace. Ale nepůjde o víc?" táže se komentátor. Deklaruje, že vše závisí na politice a politicích, protože za situace, kdy lze zveličit a zmanipulovat lidský strach, si můžeme snadno představit cestu, která povede k novým clům a obchodním překážkám.

Hospodářský historik Angus Maddison zjistil, že k poslednímu velkému zhroucení globalizace došlo na počátku první světové válku a následně trvalo přes tři dekády, do sklonku 40. let, než byl zvrácen úpadek mezinárodního obchodu a migrace, poukazuje Zakaria. Vyzdvihuje však, že v mnoha ohledech stále žijeme v silně globalizovaném světě, což platí především pro digitální ekonomiku - obchod se službami podle zprávy agentury Bloomberg mezi lety 2010 a 2018 vzrostl o 50 % a licenční poplatky, indikátor šíření informací, technologií a zábavy ve světě, vzrostly o 60 %.   

Také míra migrace zůstává v posledním desetiletí stabilní, dramaticky roste rok od roku turismus a lidé chtějí mít kontakt se zbytkem planety, uvádí politolog. Konstatuje, že řešení problémů v globální éře může spočívat pouze v lepší globální informovanosti, komunikaci a koordinaci snah, jelikož žádná země nedokáže zastavit případnou pandemii sama a klíčem je mezinárodní spolupráce. "Je smutné, že je snazší šířit strach a nenávist a vysvětlovat, že za vše můžou Číňané pojídající syrové netopýry," uzavírá Zakaria.

Související

Elon Musk Analýza

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Čína populismus Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 27 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy