Koronavirus šíří migranti? Politolog varuje před populismem a strachem

NÁZOR - Lékařští experti se snaží zmapovat zdravotní dopady koronaviru, ekonomové předvídají jeho efekt na ekonomiku, poukazuje politolog a komentátor Fareed Zakaria. V komentáři pro server Washington Post konstatuje, že zřejmě největší výzvou je ale předpovědět širší politické dopady epidemie.

Migranti se na výletních lodích naplaví

Historik William McNeill se pokusil pochopit proč původní obyvatelé západní polokoule tak rychle přijali náboženství a zvyky Evropanů a spekuluje, že klíčovou roli hrály viry, poukazuje Zakaria. Vysvětluje, že v momentě, kdy bylo původní obyvatelstvo vystaveno nemocem, jako jsou neštovice, které je zabíjely, zatímco běloši přežívali, předpokládalo, že Evropané mají kulturu a náboženství, které stojí za to přijmout.

"Je možné, že koronavirus bude rychle zastaven a posuneme se dál," píše politolog. Obává se však, že pokud epidemie přetrvá, může vyvolat velký politický posun.

Populistická pravice se téměř všude snaží vinit z nákazy otevřené hranice a migranty, upozorňuje politolog. Zdůrazňuje, že ve skutečnosti virus šíří především cestování a turismus - chudí migranti se zpravidla neplaví na výletních lodích -, ale to nebrání politikům, aby se snažili krize zneužít.

Matteo Salvini tak brojí proti italské vládě kvůli tomu, že nadále umožňuje přiliv migrantů z Afriky, ačkoliv na černém kontinentu bylo zaznamenáno jen minimum případů koronaviru, připomíná Zakaria. Dodává, že po přísnější kontrole hranic volají také krajně pravicové strany ve Francii, Německu a Španělsku.

Ve Spojených státech směřují tyto útoky především na Číňany, konstatuje komentátor. Poukazuje, že podle moderátorů televize Fox News zasáhla svět epidemie kvůli neschopnosti Komunistické strany Číny nakrmit svůj lid, který se musí uchylovat "ke konzumaci syrových netopýrů a hadů".

Republikánský senátor Tom Cotton, který patří k nejvěrnějším příznivcům prezidenta Donalda Trumpa v horní komoře Kongresu, pak naznačil, že virus může pocházet ze střežené biochemické laboratoře v Číně, připomíná Zakaria. Podotýká, že zatímco v 80. letech šířila krajní levice teorii, že vir HIV vyvinuly laboratoře CIA, nyní si svou virovou konspirační teorii našla i krajní pravice.         

"Trump zase šíří strach neustálými řečmi o tom, že nemoc pochází z Číny a že hrdinsky zachránil americké životy, když koncem ledna uzavřel hranice do Číny," pokračuje politolog. Ironicky dodává, že prezident naštěstí zřejmě netuší, že virus prasečí chřipky byl poprvé zaznamenán v Mexiku, protože jinak by mohl preventivně uzavřít i hranice s Mexikem.

Šířit strach a nenávist je snazší

Pozornost by se podle komentátora neměla zaměřovat masivní uzavírání hranice, ale na systémy veřejného zdravotnictví, aby mohly bezpečně a rychle testovat lidi, izolovat a léčit ty, kteří se nakazili, a vydávat jasné pokyny ostatním. Ve Spojených státech se v tomto směru situace zlepšuje, ale proces je pomalý, částečně kvůli tomu, že Trump v roce 2018 zrušil pandemický štáb Bílého domu, uvádí Zakaria. Dodává, že mohlo být ještě hůř, pokud by prošlo prezidentem navržené omezení rozpočtu pro Centrum kontroly a prevence nemocí a podobných úřadů.

Koronavirus již působí paseku v obchodu, konstatuje politolog. Tvrdí, že se momentálně nacházíme ve fázi deglobalizace, jak ukazuje zpomalení světového obchodu, přičemž studie Bank of America zjistila, že 83 % zkoumaných firem v severní Americe plánuje změnit své dodavatelské řetězce a případně z nich vyřadit Čínu. Jako důvod uvádějí především cla a bezpečnostní otázky, ale strach z pandemie se nyní k negativům přidává, doplňuje Zakaria.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Některé z těchto posunů jsou přirozeným vyvažováním po desetiletích akcelerující globalizace. Ale nepůjde o víc?" táže se komentátor. Deklaruje, že vše závisí na politice a politicích, protože za situace, kdy lze zveličit a zmanipulovat lidský strach, si můžeme snadno představit cestu, která povede k novým clům a obchodním překážkám.

Hospodářský historik Angus Maddison zjistil, že k poslednímu velkému zhroucení globalizace došlo na počátku první světové válku a následně trvalo přes tři dekády, do sklonku 40. let, než byl zvrácen úpadek mezinárodního obchodu a migrace, poukazuje Zakaria. Vyzdvihuje však, že v mnoha ohledech stále žijeme v silně globalizovaném světě, což platí především pro digitální ekonomiku - obchod se službami podle zprávy agentury Bloomberg mezi lety 2010 a 2018 vzrostl o 50 % a licenční poplatky, indikátor šíření informací, technologií a zábavy ve světě, vzrostly o 60 %.   

Také míra migrace zůstává v posledním desetiletí stabilní, dramaticky roste rok od roku turismus a lidé chtějí mít kontakt se zbytkem planety, uvádí politolog. Konstatuje, že řešení problémů v globální éře může spočívat pouze v lepší globální informovanosti, komunikaci a koordinaci snah, jelikož žádná země nedokáže zastavit případnou pandemii sama a klíčem je mezinárodní spolupráce. "Je smutné, že je snazší šířit strach a nenávist a vysvětlovat, že za vše můžou Číňané pojídající syrové netopýry," uzavírá Zakaria.

Související

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 
Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Čína populismus Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

Zdroj: Petr Hanisch

Další zprávy