Koronavirus: Starosta New Yorku vyzval k zakrývání úst a nosu

Starosta New Yorku Bill de Blasio vyzval obyvatele města, aby si na veřejnosti zakrývali nos a ústa, a bránili tak dalšímu šíření koronaviru. Používat podle něj lidé mohou šály, šátky či jakékoli podomácku vyrobené roušky, chirurgické ústenky by ale měli přenechat zdravotníkům. Informovala o tom dnes agentura AP. Federální vláda podle ní doporučení k zakrývání obličeje chystá, odborníci se zatím ale neshodli na jeho podobě.

Podle starosty de Blasia aktuální výzkumy prokázaly, že lidé mohou šířit koronavirus, aniž by sami vykazovali nějaké příznaky. "Když si zakryjete ústa, chráníte všechny ostatní," řekl de Blasio. Zároveň ale zdůraznil, že nechce, aby lidé používali ústenky, které potřebuje zdravotnický personál "v první linii" boje s koronavirem.

Už ve středu vyzval také starosta Los Angeles Eric Garcetti čtyři miliony obyvatel města, aby si na veřejnosti zakrývali ústa a nos rouškami či jinou textilní ochranou.

Hlavní americký epidemiolog Anthony Fauci, který řídí strategii boje s nákazou v USA, se dnes k rouškám vyjádřil rezervovaně. V rozhovoru s televizí Fox News prohlásil, že roušky nejsou náhradou jiných protiepidemických opatření, především dodržování vzájemného odstupu mezi lidmi. Američané by se podle něj měli řídit hlavně tímto požadavkem přinejmenším do konce dubna, protože omezení kontaktů nepochybně pomůže krizi zastavit, řekl Fauci, který je ředitelem amerického Národního ústavu pro alergii a infekční nemoci.

Prezident Donald Trump na dnešní tiskové konferenci jasné doporučení Američanům nedal. Už dříve řekl, že zakrývat si ústa a nos není aspoň na určitou dobu "špatný nápad". "Nemyslím, že to bude povinné," dodal dnes. "Pokud je lidé chtějí nosit, můžou," dodal.

Členka krizového štábu Bílého domu Deborah Birxová na tiskové konferenci řekla, že americká vláda nadále diskutuje o tom, zda aktualizovat federální doporučení tak, aby obsahovala výzvu k zakrývání úst. Podle ní by totiž Američané při nošení šál, šátků či roušek mohli získat "falešný pocit ochrany" a přestat dbát na odstup od ostatních a mytí rukou. "Proto dál o rouškách diskutujeme," dodala.

Viceprezident Mike Pence řekl, že Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) by mělo doporučení k zakrývání úst a nosu vydat v následujících několika dnech. Podle agentury AP se bude týkat jen Američanů, kteří žijí v oblastech nejvíce postižených šířením koronaviru.

Podle aktuálních dat výzkumníků z Univerzity Johnse Hopkinse se ve Spojených státech nakazilo koronavirem již více než 236.000 lidí. Přes 5800 jich nemoci COVID-19, kterou vir způsobuje, podlehlo.

Související

Výroba vakcín společnosti Pfizer

V USA bylo očkováno proti koronaviru přes 10 milionů lidí, potíže mají Kalifornie i New York

Ve Spojených státech obdrželo první dávku vakcíny proti covidu-19 více než 10 milionů lidí. Koronavirus se však v některých částech země šíří v podstatě nekontrolovatelně, USA zaznamenaly za poslední den přes 224.000 nově infikovaných lidí, čímž tam celkový počet prokázaných nálezů na SARS-CoV-2 překonal hranici 23 milionů. Dalších 3848 Američanů ve středu po nákaze covidem-19 zemřelo, uvádí data Univerzity Johnse Hopkinse.

Více souvisejících

Bill de Blasio New York USA (Spojené státy americké) Donald Trump Anthony Fauci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy