Koronavirus: V Texasu se opakuje scénář z nejhůře zasažených amerických států

Druhý nejlidnatější americký stát Texas v posledních dnech téměř denně překonává dosavadní denní rekordy počtu nově nakažených a zemřelých s koronavirem. Tamní úřady začaly před několika měsíci jako první uvolňovat restriktivní opatření po prvním vzedmutí viru v zemi, nyní však některá omezení zavádí znovu a hrozí další karanténou.

Řada nemocnic již dosahuje vrcholu své kapacity, lidé čekají hodiny ve frontách na testování a samoobsluhy požadují povinné nošení roušek, píše agentura AP.

"Před několika měsíci jsem varoval před možnou vlnou cunami, pokud to nebudeme brát více vážně," řekl nejvýše postavený činitel okresu Hidalgo, který leží na americko-mexické hranici, a v němž od pondělí zemřelo 31 lidí v souvislosti s covidem-19, což je více, než ve velkých městech jako Houston či San Antonio. "Cunami je tady," dodal.

"Ještě se to zhorší," varoval republikánský guvernér Greg Abbott, když v pátek prodloužil celostátní stav katastrofy vyhlášený v březnu. Devětadvacetimilionový Texas v pátek poprvé překročil hranici 10.000 hospitalizovaných pacientů s covidem-19, tento týden přitom několikrát registroval přes 10.000 nově potvrzených případů nákazy za 24 hodin.

V některých okresech při jižní hranici přitom již nyní nemocnice hledají místa jinde ve státě, kam by mohly poslat pacienty s těžkým průběhem covidu-19, protože tamní kapacity přestávají stačit. Podobná je podle televize NBC situace také v největším texaském městě Houstonu, kde 12 nevytíženějších nemocnic pomalu přestává přijímat nemocné, kterých nyní přichází třikrát více, než ve stejném období minulý rok. Kvůli naplněným kapacitám na jednotkách intenzivní péče totiž musí některé nemocnice nechávat pacienty na delší dobu na pohotovosti, kde pak chybí místo na nově příchozí.

Situaci ještě komplikuje fakt, že texaské úřady zatím nenařídily omezení pohybu obyvatel jako v březnu a do nemocnic proto přichází normální počet pacientů s "každodenními" zraněními, například po dopravních nehodách, násilných zločinech či v souvislosti s horkem. Na lůžkách leží rovněž řada lidí s chronickými onemocněními, kteří odkládali léčbu v začátcích pandemie a nemocnice je přijaly po uvolnění restrikcí.

Ve státu se v květnu otevřely bary, které však o měsíc později úřady nařídily zase uzavřít. Guvernér Abbott v pátek znovu naléhal na místní obyvatele, aby nosili roušky a varoval, že pokud se šíření nákazy nepodaří zpomalit, bude muset znovu zavřít tamní ekonomiku. "Dalším krokem bude muset být karanténa. Poslední věc, kterou chci, poslední věc, kterou chce kdokoliv Texasu, je zažít další karanténu," řekl guvernér.

Stát se přitom potýká rovněž s nedostatečnými testovacími kapacitami. Lidé často stojí v několikahodinových frontách ve svých autech před odběrovými středisky a podle některých svědectví pak čekají na výsledky až dva týdny, po něž nemohou chodit do práce.

"Bude to u nás vypadat jako v New Yorku," řekl jeden z místních lékařů televizi NBC. New York byl ohniskem pandemie v USA v březnu a dubnu. Tamní nemocnice se potýkaly s nedostatkem lůžek a ve městě proto vzniklo několik polních nemocnic a připlula tam rovněž armádní nemocniční loď. Kvůli neobvykle velkému počtu zemřelých si rovněž některé nemocnice musely pronajímat chlazené vozy na úschovu těl, protože místní márnice byly přeplněné.

Související

Více souvisejících

Texas, USA USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 1 hodinou

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy