Kostra tyrannosaura se vydražila za astronomickou sumu

Jedna z největších a nejúplnějších koster Tyrannosaura rexe na světě se prodala při úterní dražbě zorganizované londýnskou aukční síní Christie's v New Yorku za 31,8 milionu dolarů (asi 733 milionů Kč). Utržená suma čtyřnásobně překonala dosavadní rekord, pokud jde o vydražení dinosaura, uvedla dnes agentura AFP.

Od prvního nálezu v roce 1902 byla objevena jen asi padesátka těchto dravých ještěrů.

Obří predátor rychle zatočil s počátečním odhadem aukční síně, že by se mohl prodat za šest až osm milionů dolarů (135 až 180 milionů korun), a předvedl obří sílu tyrannosauří přitažlivosti tím, jak překonal dosavadní světový rekord z října 1997. Tehdy tyrannosaura zvaného Sue vydražila aukční síň Sotheby's v Chicagu za 8,4 milionu dolarů (asi 194 milionů Kč).

Při newyorské dražbě bylo sumy devíti milionů dolarů dosaženo za necelé dvě minuty. Klání mezi třemi sběrateli nakonec trvalo skoro čtvrthodinu, než kladívko nakonec odkleplo 27,5 milionu dolarů, k nimž je nutné přičíst poplatky a provize. Dražba byla sice uspořádána v New Yorku, kde se nacházel dražitel, ale nabídky sběratelů přijímaly i pobočky v Hongkongu a v Londýně. Právě dva zájemci, zapojení do dražby z britské metropole, oživili souboj se sběratelem v New Yorku, který překonal i mezníky v podobě 20 a 25 milionů dolarů.

A 40-foot long Tyrannosaurus rex skeleton, nicknamed Stan, brought in $31.8 million after a bidding war at Christie’s New York.https://t.co/krx9FsTuKH

— The New York Times (@nytimes) October 7, 2020

Stan, jak byl vydražený exemplář pojmenován, býval vysoký čtyři metry a dlouhý 12 metrů. Zaživa podle expertů vážil sedm až osm tun, dožil se dvaceti let, než před přibližně 67 miliony lety zemřel. Od ostatních fosílií tohoto druhu jej odlišují dva srostlé krční obratle, které naznačují, že ohromný ještěr přestál zlomeninu páteře.

"Jeho nejdelší zub je dlouhý 11 palců (bezmála 30 centimetrů). Je to děsivá podívaná," uvedl přírodovědecký expert Christie's James Hyslop.

Vydraženému exempláři se říká Stan na počest amatérského paleontologa Stana Sacrisona, který ho v roce 1987 objevil v americkém státě Jižní Dakota. Sacrison tehdy o nálezu informoval odborníky, ti jej však nesprávně považovali za kosti býložravého triceratopse.

Jejich pozůstatky jsou relativně častým objevem, a tak Sacrisonem nalezené kosti proto nevzbudily mnoho zájmu - dokud je v roce 1992 nepřinesl ukázat do institutu Black Hills v Jižní Dakotě. Tamní výzkumníci rychle pochopili, že mají v rukou unikát. Při objevování 188 kostí z odhadovaného celkového počtu 300 a sestavování kostry strávili celkem 30.000 hodin.

Zákon povoluje prodej, pokud se exemplář našel na soukromém pozemku, což je Stanův případ. Ale podle podmínek prodeje nebude mít kupující právo pořizovat trojrozměrné reprodukce Stana.

Související

Více souvisejících

Dinosauři Tyrannosaurus Rex dražby zajímavosti USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Odpálení rakety ATACMS.

Čím může Kyjev útočit v Rusku? Chlouba americké armády ATACMS je víc než jen zbraní

ATACMS, neboli Army Tactical Missile System, je pokročilý balistický raketový systém vyvinutý společností Lockheed Martin. Tento systém slouží především k přesným úderům na dlouhé vzdálenosti a je určen k ničení strategických cílů, jako jsou velitelská stanoviště, letiště, sklady munice nebo nepřátelská dělostřelectva. ATACMS se stal klíčovou součástí arzenálu Spojených států a jejich spojenců díky své spolehlivosti, flexibilitě a vysoké ničivé síle. 

před 21 minutami

Tomáš Dvorský

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní progresivismu, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

před 33 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Jak mohou údery raketami ATACMS v Rusku změnit průběh války?

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket ATACMS pro útoky na ruském území může mít zásadní dopady na průběh války a na budoucí politiku Spojených států pod vedením Donalda Trumpa. Tento krok přichází ve chvíli, kdy do Bidenova odchodu z úřadu zbývají jen dva měsíce a objevují se obavy, že Trumpova administrativa by mohla přerušit nebo výrazně omezit americkou podporu Kyjevu, uvedl server BBC.

před 2 hodinami

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS na území Ruska přichází ve známém vzorci, který provází americkou podporu Kyjevu. Po měsících odmítání a obav z eskalace války se Bílý dům nakonec rozhodl vyhovět ukrajinské žádosti – podobně jako tomu bylo u systémů HIMARS, tanků Abrams nebo stíhaček F-16. Upozornil na to server CNN.

včera

Joe Biden

Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska

Prezident USA Joe Biden udělil Ukrajině povolení využívat výkonné americké zbraně dlouhého doletu přímo na ruském území. Toto rozhodnutí, které podle vysoce postaveného amerického úředníka přichází ve chvíli, kdy Rusko posiluje svou obranu a využívá severokorejské vojáky, představuje zásadní posun v americké strategii vůči válce na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

včera

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

včera

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

včera

včera

Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli

Česko si dnes připomíná události 17. listopadu 1989, které vedly k pádu komunistického režimu. Politici se schází u Filozofické fakulty Univerzity Karlovy i na Národní třídě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy