Gilead vyvinul remdesivir. Na covid-19 by mohl zabírat i další lék této firmy

Aktivisté naléhají na americkou farmaceutickou firmu Gilead Sciences, jejíž lék remdesivir se v mnoha případech osvědčil v léčbě těžkých průběhů onemocnění covid-19, aby se zabývala výzkumem jiného medikamentu, který se osvědčil u koček infikovaných koronaviry.

Konkrétně jde o lék GS-441524, který je svým chemickým složením podobný zmiňovanému remdesiviru, jež je momentálně používán na výrazné zrychlení uzdravení z nemoci covid-19 způsobovanou novým typem koronaviru. Zmíněný přípravek se momentálně nasazuje u infekční peritonitidy koček. Informoval o tom britský deník Guardian. 

Z důvodu vážných vedlejších účinků v případě terapie nemohlo být jeho užití na lidech schváleno a momentálně se poptává na černém trhu.

V dopise zaslaném představitelům čtyř vládních agentur, které momentálně pracují na vývoji léků nebo vakcíny na covid-19, je Gilead žádána, aby se zaměřila na vývoj tohoto nového medikamentu.

Aktivisté zároveň také vyjádřili podezření, že se Gilead cíleně zaměřila pouze na remdesivir, který je z hlediska klinického hodnocení přeci jenom v pokročilejším stádiu, a to kvůli zachování patentu, díky němuž by si přišla na větší zisk. 

"Lze bohužel očekávat, že velcí farmaceutičtí giganti budou v dobách globálních pandemií uvádět na trh pouze ty léky, které jim přinesou co největší zisky," řekl Dr. Michael Abrams, výzkumník Public Citizen a hlavní autor zaslaného dopisu. 

"Jestli ale existuje něco, co skutečně stojí na pováženou, pak je to podpora takového jednání ze strany expertů zaměstnaných u federální vlády a Trumpovy administrativy, jelikož je to v jasném rozporu s vládní povinností chránit veřejné zdraví během celosvětové krize," dodal.

Hlavní činností frimy Gilead je specializace na léčbu virových onemocnění. Už v minulosti společnost čelila kritice kvůli své cenové politice. Například patentovaná léčba žloutenky typu C může v zámoří vyjít buď na 1000 dolarů za pilulku, ale klidně i na 84 tisíc dolarů. Pokud jde o medikament, který užívají HIV pozitivní, díky němuž se u nich výrazně snižuje nakažlivost, pak hovoříme o částce 20 tisíc dolarů ročně v USA.

Nelze ale říct, že by ceny všech dostupných léčiv ovlivňovala Gilead. Farmaceut Derek Lowe, který provozuje blog s názvem "In the Pipeline", v němž informuje o raném vývoji medikamentů, řekl, že remdesivir může být nápomocen pouze krátkodobě, než bude dostupná vakcína, a že u GS-441524 by mohlo jít o běh na dlouhou trať. 

"Podle mého názoru sehrají v boji s pandemií hlavní roli zejména monoklonální protilátky a vakcíny," řekl vědec s tím, že jakmile k tomu dojde, nebude už zapotřebí antivirotik fungujících na bázi molekul, tedy ani remdesiviru nebo GS-441524.

K užití remdesiviru mohli u těžkých průběhů nemoci covid-19 zdravotníci sáhnout zejména díky tomu, že se už jednalo o schválený lék, který měl být primárně nasazován v případě eboly. Přestože v tomto směru neobstál, neexistovaly žádné překážky jeho aplikace u pacientů s novým typem koronaviru, kteří byli ve vážném stavu. 

Lowe v závěru také vysvětlil, že Gilead považuje remdesivir za jakési své eso v rukávu, a že výzkum jiného medikamentu by se jí mohl stát osudovým. Důvodem je to, že se potvrdila také jeho větší účinnost ve srovnání se zmiňovaným GS-441524.

Související

Více souvisejících

Remdesivir Kočky léky Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy