Gilead vyvinul remdesivir. Na covid-19 by mohl zabírat i další lék této firmy

Aktivisté naléhají na americkou farmaceutickou firmu Gilead Sciences, jejíž lék remdesivir se v mnoha případech osvědčil v léčbě těžkých průběhů onemocnění covid-19, aby se zabývala výzkumem jiného medikamentu, který se osvědčil u koček infikovaných koronaviry.

Konkrétně jde o lék GS-441524, který je svým chemickým složením podobný zmiňovanému remdesiviru, jež je momentálně používán na výrazné zrychlení uzdravení z nemoci covid-19 způsobovanou novým typem koronaviru. Zmíněný přípravek se momentálně nasazuje u infekční peritonitidy koček. Informoval o tom britský deník Guardian. 

Z důvodu vážných vedlejších účinků v případě terapie nemohlo být jeho užití na lidech schváleno a momentálně se poptává na černém trhu.

V dopise zaslaném představitelům čtyř vládních agentur, které momentálně pracují na vývoji léků nebo vakcíny na covid-19, je Gilead žádána, aby se zaměřila na vývoj tohoto nového medikamentu.

Aktivisté zároveň také vyjádřili podezření, že se Gilead cíleně zaměřila pouze na remdesivir, který je z hlediska klinického hodnocení přeci jenom v pokročilejším stádiu, a to kvůli zachování patentu, díky němuž by si přišla na větší zisk. 

"Lze bohužel očekávat, že velcí farmaceutičtí giganti budou v dobách globálních pandemií uvádět na trh pouze ty léky, které jim přinesou co největší zisky," řekl Dr. Michael Abrams, výzkumník Public Citizen a hlavní autor zaslaného dopisu. 

"Jestli ale existuje něco, co skutečně stojí na pováženou, pak je to podpora takového jednání ze strany expertů zaměstnaných u federální vlády a Trumpovy administrativy, jelikož je to v jasném rozporu s vládní povinností chránit veřejné zdraví během celosvětové krize," dodal.

Hlavní činností frimy Gilead je specializace na léčbu virových onemocnění. Už v minulosti společnost čelila kritice kvůli své cenové politice. Například patentovaná léčba žloutenky typu C může v zámoří vyjít buď na 1000 dolarů za pilulku, ale klidně i na 84 tisíc dolarů. Pokud jde o medikament, který užívají HIV pozitivní, díky němuž se u nich výrazně snižuje nakažlivost, pak hovoříme o částce 20 tisíc dolarů ročně v USA.

Nelze ale říct, že by ceny všech dostupných léčiv ovlivňovala Gilead. Farmaceut Derek Lowe, který provozuje blog s názvem "In the Pipeline", v němž informuje o raném vývoji medikamentů, řekl, že remdesivir může být nápomocen pouze krátkodobě, než bude dostupná vakcína, a že u GS-441524 by mohlo jít o běh na dlouhou trať. 

"Podle mého názoru sehrají v boji s pandemií hlavní roli zejména monoklonální protilátky a vakcíny," řekl vědec s tím, že jakmile k tomu dojde, nebude už zapotřebí antivirotik fungujících na bázi molekul, tedy ani remdesiviru nebo GS-441524.

K užití remdesiviru mohli u těžkých průběhů nemoci covid-19 zdravotníci sáhnout zejména díky tomu, že se už jednalo o schválený lék, který měl být primárně nasazován v případě eboly. Přestože v tomto směru neobstál, neexistovaly žádné překážky jeho aplikace u pacientů s novým typem koronaviru, kteří byli ve vážném stavu. 

Lowe v závěru také vysvětlil, že Gilead považuje remdesivir za jakési své eso v rukávu, a že výzkum jiného medikamentu by se jí mohl stát osudovým. Důvodem je to, že se potvrdila také jeho větší účinnost ve srovnání se zmiňovaným GS-441524.

Související

Více souvisejících

Remdesivir Kočky léky Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 53 minutami

před 1 hodinou

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 2 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 2 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 8 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 9 hodinami

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy