Miliardáři během pandemie rychle bohatnou. Odborníci navrhují razantní opatření

NÁZOR - "Je jen málo hanebnějších obrazů než vzestup majetkových zisků světové třídy miliardářů během bezprecedentní pandemie, kdy miliony (lidí) ztrácí životy, zdraví a obživu." S tímto obviněním vystoupili v komentáři pro server The Guardian ekonom Chuck Collins a politolog Omar Campo z washingtonského Institutu pro politická studia.

Zatímco Spojené státy míří do další vlny nákaz koronavirem, bohatství 650 amerických miliardářů se od poloviny března letošního roku, tedy od začátku protipandemických opatření, zvýšilo o více než bilion dolarů (zhruba 22 bilionů korun, pozn. redaktora), poukazují odborníci. Pokládají otázku, kdo toto bohatství vytváří.  

"V mnoha případech to jsou pracovníci v maloobchodu, zdravotnictví a potravinářství, kteří jsou špatně zaplaceni a špatně chráněni před virem," odpovídají autoři komentáře. Deklarují, že tito lidé denně riskují život pro práci, která zvyšuje již tak obscénní bohatství velkých korporací, přičemž toto riziko dále posiluje předvánoční nákupní období přinášející nárůst nákaz.

Kdo jsou hlavní viníci?

Vztah mezi majetkem miliardářů a zdravím společnosti zkoumá nová zpráva Institutu pro politická studia, na které se Collins s Campem podíleli. Přichází s termínem "desatero delikventů", kterým označuje ty firmy, jejichž majitelé a ředitelé zaznamenali prudký nárůst zisku, ale jen neochotně chrání své zaměstnance. Jako typický příklad uvádějí experti majetek majitele Amazonu Jeffa Bezose, který se od poloviny března zvýšil o 70 miliard dolarů, zatímco koronavirem se mezitím nakazilo na 20 tisíc pracovníků firmy.

"Přesto je Bezos sotva osamocen. Třem vlastníkům Walmartu - Robovi, Jimovi a Alici Waltonovým - se od začátku pandemie dohromady zvýšilo osobní bohatství o 48,2 miliardy dolarů," pokračují ekonom a politolog. Připomínají, že Walmart přitom svým zaměstnancům odmítá vyplácet rizikový příplatek.

Situace pracovníků, kteří rozvážejí nákupy nebo doplňují zboží do regálů, není o moc lepší, tvrdí autoři komentáře. Poukazují, že například rozvážková služba Instacart vlastněná Apoorvou Mehtou má nyní hodnotu 1,6 miliardy dolarů - a bohatství jejího majitele se příští roky, kdy firma vstoupí na burzu, zajisté prudce zvýší -, ale odmítá stovkám tisíc svých zaměstnanců, které potřebuje k naplňování poptávky, poskytovat patřičné ochranné pomůcky.      

Také John Tyson, miliardář a vlastník řetězce Tyson Food, od počátku pandemie zbohatl o více než 600 milionů dolarů, zatímco tisíce jeho zaměstnanců se nakazily covidem-19, upozorňují Collins a Campo. Dodávají, že v jedná z poboček v americkém státě Iowa se vedoucí doslova sázeli, kolik jejich podřízených se virem nakazí - nakonec jich bylo více než tisíc a nejméně pět zemřelo.

Za ty, kteří se fakticky vysmívají svým zaměstnancům, označují experti také velké kapitálové firmy Blackstone, KKR, Cerberus Capital, BC Partners či Leonard Green Partners a stovky jejich dceřiných společností. Miliardáři, kteří je vlastní, rychle nabývají majetek, ale jejich firmy opakovaně nedokázaly chránit své zaměstnance, podotýkají Campo s Collinsem. Připomínají, že v dceřiné společnosti Blackstone TeamHealth byl postižen lékař, který veřejně promluvil o nedostatečných protikoronavirových opatřeních ve firmě - zakladatel a ředitel této společnosti Stephen Schwarzman přitom od března vydělal 4,1 miliardy dolarů.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Společnost Cerberus Capital, která vlastní síť supermarketů Albertsons a Safeway a zaměstnává tisíce pracovníků zajišťujících základní služby, ukončila před několika měsíci vyplácení rizikového příplatku zaměstnancům Safeway, přestože jen v oblasti Washingtonu se počet nákaz mezi nimi zvýšil o 161 %, kritizují autoři komentáře. Doplňují, že zakladatel společnosti Steve Feinberg mezitím zvýšil své osobní bohatství o 276 milionů dolarů.

"S nástupem této bolestivé zimy musí korporace a miliardáři, kteří z nich profitují, lépe chránit pracovníky zajišťující základní služby," apelují Collins a Campo. Domnívají se, že tyto společnosti by měly okamžitě začít poskytovat a pravidelně obměňovat kvalitní ochranné pomůcky zaměstnancům, a to na vlastní náklady, dále zavést rizikový příplatek alespoň 5 dolarů za hodinu (zhruba 110 korun) a platit solidní nemocenskou těm, kteří onemocní či se ocitnou v karanténě.

Kde firmy zahálí, musí jednat politici

Nově zvolený americký prezident Joe Biden by měl zřídit komisi pro pracovníky zajišťující základní služby, ve které by byly zastoupeny různé profese, doporučují odborníci. Soudí, že razantní nárůst zisku vybraných společností během pandemie by měli začít řešit i zákonodárci a pro začátek připravit zákon o mimořádném zdanění bohatství miliardářů nabytého v pandemii a poskytnutí takto získaných peněž zdravotnictví a pomoci komunitám.

Americký Kongres by mohl také zřídit speciální výbor, který bude na zisky z pandemie dohlížet, navrhují ekonom a politolog. Deklarují, že kontrast mezi miliardáři, kteří se nikterak neomezují, a jejich zaměstnanci, kteří zajišťují základní potřeby za cenu maximálních obětí, je neetický a zvrácený.

"Během vánočního nákupního období při děsivých číslech nákaz covidem-19 musíme tyto pracovníky chránit, než bude příliš pozdě," uzavírají Collins s Campem.   

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Ekonomika miliardáři nejbohatší lidé světa USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Kladno, ilustrační fotografie.

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně

Hokejisty Litvínova bude od nové sezóny 2025/26 trénovat sparťanská legenda Michal Broš, jemuž budou nejbližšími pomocníky další sparťanská ikona František Ptáček a Jakub Petr. Jediným, kdo zůstává na své pozici, je trenér brankářů Zdeněk Orct. Novinky hlásí i realizační tým na Kladně, kde sice v roli hlavního kouče nadále zůstává David Čermák, ovšem nově mu budou pomáhat Ivan Majeský s Václavem Sýkorou.

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Co vařit na jaře? Inspirace pro jídelníček ze starých kuchařek

Jaro v kuchyni, to jsou čerstvé bylinky a první plody, k nimž patří třeba ředkvičky nebo listová zelenina. Že je vhodné tyto zdroje vitamínů a zdraví prospěšných látek po dlouhé zimě zařadit do jídelníčku, to věděli již naši předci, ať už ve středověku nebo před 200 či 100 lety. Inspiraci na jarní jídelníček proto můžeme čerpat ze starých kuchařek, třeba těch středověkých nebo slavné Magdaleny Dobromily Rettigové. Tyto recepty jsou zdravé, výživné a navíc snadné i levné.

včera

včera

včera

včera

11. dubna 2025 21:32

11. dubna 2025 21:11

Donald Trump

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě

Mexiko se rozhodlo okamžitě doručit vodu texaským farmářům, aby kompenzovalo nedodržení staré 81leté smlouvy o sdílení vody s USA, která vyvolala diplomatické napětí a vyhrožování Donaldem Trumpem zavedením cel. Prezidentka Mexika, Claudia Sheinbaum, uvedla v pátek, že země hledá alternativy, jak vyhovět této smlouvě. Návrh již byl odeslán americkým představitelům.

11. dubna 2025 20:29

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority

Spojené státy odvolaly vedoucí americké vojenské základny v Grónsku poté, co údajně rozeslala interní e-mail, v němž se distancovala od výroků viceprezidenta JD Vance vůči Dánsku. Podle velení vesmírných operací americké armády byla plukovnice Susannah Meyersová odvolána z velení základny Pituffik kvůli "ztrátě důvěry v její schopnost vést".

11. dubna 2025 19:35

Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří

Americký prezident Donald Trump a jeho poradci tvrdí, že jejich strategie byla od začátku jasná – vyvolat strach prostřednictvím vysokých cel a donutit svět k vyjednávání. S výjimkou Číny pak podle tohoto scénáře USA ustoupí od nejtvrdších tarifních opatření a dohodnou nové obchodní smlouvy se zeměmi po celém světě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy