Dostat se do vězení není pro nikoho příjemným zážitkem. V našich končinách má takový člověk dvě možnosti, buď z ní po odkroucení trestu vyjde, nebo, v případě, že byl odsouzen na doživotí, v ní možná zemře. Některé státy ale disponují trestem smrti, a lidé odsouzeni k tomuto nejvyššímu trestu čekají na popravu v takzvaných celách smrti. Mnohdy i dlouhá desetiletí.
Představte si, že jste byli za zvlášť těžký zločin odsouzeni k trestu smrti. Nejprve se vám podlomí kolena a váš mozek se s touto informací odmítne smířit. Poté vás dozorci přivedou do cely smrti, posledního místa, které před popravou spatříte.
Na vězeňské prostředí si možná zvyknete, denně ale budete žít s tím, že nevíte dne ani hodiny, kdy pro vás přijdou a popraví vás. Ze dnů se stávají týdny, z týdnů měsíce, roky, a poté desítky let.
Zdá se to možná přehnané, opak je ale pravdou. Na vykonání trestu smrti čeká v americké Kalifornii více než 750 lidí, ve státě ale nikdo nebyl popraven od roku 2006. Podobná situace panuje v Pensylvánii, kde čekají vězni na popravu i třicet let.
Prakticky po celou dobu žijete s vědomím, že nic dalšího než celu smrti už nespatříte. Celou dobu vás užírají myšlenky na smrt a děsíte se dne, kdy přijde. Vyprávět by o tom mohli vězni právě z pensylvánské věznice, na které má tento každodenní tlak silné psychické i fyzické účinky. Ostatně ti se po desítkách let čekání rozhodli vězeňskou službu žalovat.
Samotný život v cele smrti není ani sám o sobě nic příjemného. Ve většině případů jde o samotku, v niž nepřijdete do styku s nikým, ani s dozorci. Ti s vámi komunikují pouze přes malé okénko a 22 - 23 hodin denně trávíte v místnosti o velikosti malého automobilu. Hodinu denně máte na sprchu a občasné návštěvy dvora.
Cely mají silné dveře, ve kterých je uzavíratelný otvor, kterým se podává jídlo a pošta. Otvorem se nasazují i pouta pokaždé, když vězeň vychází z cely. Veškeré vybavení je navíc kovové, podél stěny je kovová postel a vysoko nad postelí velmi úzké okno.
To je mnohdy umístěno tak vysoko, že se skrze něj nelze ani podívat ven. Jedna z delších zdí je holá a vedle dveří je záchod kombinovaný s umyvadlem. Podlaha bývá často betonová a zdi oplechované.
Život v takové cele má do klasického vězeňského života daleko. Záleží na každé věznici, jaké nabídne odsouzeným trestancům služby, někteří mají možnost si na celách číst či občas spatřit návštěvu, většinou ale jde o naprosté výjimky.
Čekání na popravu je o to horší, v jakém prostředí trávíte zbytek života. Trestanci ale mají aspoň dostatek času přemýšlet nad činem, který spáchali. Poslední útěchou jim může být takzvaná poslední večeře, tedy poslední jídlo před popravou, které si mohou v některých věznicích trestanci vybrat podle svého.
Mnoho věznic, kde čekají odsouzenci na smrt, ale nedodržuje ani základní lidská práva. Ukázkou může být věznice Allan B. Polunsky Unit v texaském West Livingstonu, kde denní režim začíná ve tři hodiny v noci snídaní a končí o půl druhé v noci výměnou ložního prádla. Mnoho vězňů tak spí pouze hodinu a půl a spánkový deficit pak dohání kdykoliv je to možné, například ve sprchách.
Konflikty většinou u těchto trestanců díky jejich oddělení od ostatních vězňů nevznikají, pokud k tomu ale dojde, vězeňská služba nejde pro ránu daleko. Nezřídka na vězně naběhnou těžkooděnci s dráždivými plyny a obušky.
S rádiem, čistým papírem nebo cigaretami se bez peněz můžete rozloučit a pokud čekáte v cele smrti, většinou ani nemáte způsob, jak si je vydělat. I pokročilá americká společnost se tak k trestancům odsouzeným na popravu chová s největším opovržením a mnohdy jde o brutální či masové vrahy, kteří ani jiné jednání očekávat nemohou. Občas se ale najde případ, kdy je někdo odsouzen neprávem a jen díky velkému štěstí se na to přijde dříve, než padne poslední, smrtící injekce.
Související
Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti
CVVM: Lidé se hlásí spíše k pravici než levici. Velkou roli hraje životní situace
Lidé , USA (Spojené státy americké) , Věznice
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Svatá Barbora a tradice adventního času
před 45 minutami
Policie našla u rodičky obviněné z vraždy další mrtvé dítě
Aktualizováno před 1 hodinou
Na univerzitě v Plzni se měly ozvat výstřely. Policie prověřuje oznámení
před 1 hodinou
EU není připravená na obchodní válku s USA. Macron varoval před bolestivou prohrou
před 2 hodinami
Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde
před 3 hodinami
Jižní Korea se zmítá v politické krizi. Jun Sok-jol otevřel stanným právem bolestivé rány
před 4 hodinami
V Česku se poprvé objevil domácí případ onemocnění difylobotriózou
před 4 hodinami
Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je
před 6 hodinami
NATO odradí Putina od celoevropské války. K ústupkům ho ale nedonutí ani Trump, míní expert
před 7 hodinami
Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby
před 7 hodinami
Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije
před 9 hodinami
Patová situace prolomena. Ukrajina čelí nejhorším ztrátám za poslední dva roky
před 10 hodinami
Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR
před 11 hodinami
Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?
před 11 hodinami
Jižní Korea na nohou. Politici i veřejnost chtějí prezidentovu hlavu, Sok-jol čelí impeachmentu
před 12 hodinami
Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak
včera
Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo
včera
Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana
včera
Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?
včera
EU sleduje s obavami dění ve Francii. Barnierova vláda se rozpadá
Rozpad vlády Michela Barniera, který je na postu francouzského premiéra jen velmi krátce, se zdá nevyhnutelný. Jeho kabinet se blíží k hlasování o vyslovení nedůvěry, které pravděpodobně prohraje již tento týden. Tento vývoj by mohl vést k finanční krizi v druhé největší ekonomice eurozóny a vyvolat obavy v celé Evropské unii, uvedl server Politico.
Zdroj: Libor Novák