Mueller hájí své vyšetřování Russiangate, Stone je podle něj zločinec

Bývalý zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller v příspěvku do listu The Washington Post ostře hájil své vyšetřování vztahů mezi Ruskem a prezidentskou kampaní Donalda Trumpa v roce 2016 jako záležitost "prvořadého významu" a Trumpova dlouholetého přítele Rogera Stona označil za "plným právem usvědčeného zločince", přestože se prezident rozhodl mu zmírnit trest. Napsala to dnes agentura AP.

The Washington Post označil Muellerovo vyjádření za první veřejné vyjádření o vyšetřování od jeho vystoupení v Kongresu loni v červenci a současně za nejsilnější obhajobu dvouletého vyšetřování, jehož výsledky byly zpochybňovány a Trumpova vláda je oslabila i zmírněním trestu Stoneovi, který si tak nemusí odpykat 40 měsíců za mřížemi.

Robert S. Mueller III writes in an op-ed: "Roger Stone remains a convicted felon, and rightly so." https://t.co/o7ucrBzy0e

— The Washington Post (@washingtonpost) July 11, 2020

Mueller uvedl, že se původně domníval, že jeho zpráva o vyšetřování v rozsahu 448 stran bude hovořit sama za sebe. Ale teď se cítí nucen reagovat "jak na obecná tvrzení, že vyšetřování bylo nezákonné a naše motivy nepatřičné, tak na tvrzení, že se Roger Stone stal obětí našeho úřadu".

"Ruské vyšetřování mělo prvořadou důležitost. Stone byl stíhán a odsouzen, protože spáchal federální zločiny. Zůstává usvědčeným zločincem, a to plným právem," napsal Mueller.

Neupřesnil, s kým polemizuje, ale zjevně narážel na Trumpa, který zesměšňoval vyšetřování jako "hon na čarodějnice a Muellerův podvod".

Publikace novinového příspěvku by podle AP byla sama o sobě pozoruhodná od bývalého ředitele FBI, který během vyšetřování urputně mlčel a odmítal reagovat na útoky. Když později vypovídal před zákonodárci, byl podobně opatrný.

Tento přístup ale podle AP vytvořil mezeru pro ostatní, a to i na ministerstvu spravedlnosti, aby na Muellerovu práci otiskli vlastní razítko. Ještě před vydáním vlastní zprávy ministr spravedlnosti William Barr vydal čtyřstránkové shrnutí, o kterém Mueller uvedl, že dostatečně nevystihlo závažnost zjištění jeho týmu.

V novinách Mueller vylíčil, jak Stone nejen ovlivňoval svědka, ale také opakovaně lhal o úsilí získat informace o elektronické poště, kterou Trumpovým soupeřům z řad demokratů ukradly ruské zpravodajské služby a poskytly je WikiLeaks ke zveřejnění před volbami.

"Nezjistili jsme, že by se členové Trumpovy kampaně spikli s ruskou vládou při jejím počínání," napsal Mueller. "Vyšetřování nicméně zjistilo, že ruská vláda se domnívala, že by mohla mít prospěch z Trumpova zvolení, a pracovala na dosažení tohoto výsledku. Rovněž se zjistilo, že štáb očekával, že zaboduje u voličů informacemi, ukradenými a zveřejněným díky Rusům," dodal.

Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Trest mu soud vyměřil letos v únoru, do vězení měl sedmašedesátiletý Stone nastoupit příští týden v úterý. Žalobci původně navrhli pro Stonea trest sedmi až deseti let vězení. Ministr spravedlnosti William Barr se v květnu uchýlil k mimořádně nezvyklému kroku a po Trumpově tweetu tento návrh zrušil a doporučil mírnější trest. Na protest proti tomuto zásahu pak z případu odstoupil celý tým žalobců.

Související

George Papadopoulos

Trump omilostnil 15 spojenců. Mezi nimi exporadce a zabijáky civilistů v Iráku

Americký prezident Donald Trump v noci na dnešek udělil milost 15 lidem a dalším pěti zmírnil jejich tresty. Omilostněn byl bývalý prezidentův poradce pro zahraniční politiku George Papadopoulos odsouzený v kauze ruského vměšování do voleb nebo dva někdejší republikánští zákonodárci, kteří patřili mezi první Trumpovy podporovatele na politické scéně.
Donald Trump

Trump omilostnil svého exporadce Michaela Flynna, popřál mu fantastické Díkuvzdání

Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Flynn dosud nebyl odsouzen. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Více souvisejících

Robert Mueller (exšéf FBI) Roger Stone Donald Trump USA (Spojené státy americké) William Barr

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy