Na severu Mexika zuří krvavá válka policistů s gangy, 21 mrtvých

Čtyři policisté a 17 ozbrojenců zemřelo přes víkend na severu Mexika. Zločinci zřejmě patřili k drogovým kartelům, uvedla dnes agentura Reuters. To by mohlo ještě více rozvířit debatu, zda zapsat mexické drogové gangy na americký seznam teroristických organizací, jak to před několika dny navrhl prezident USA Donald Trump.

Ozbrojenci v sobotu zasypali palbou radnici ve městě Villa Unión nedaleko hranic s USA. Podle úřadů státu Coahuila při následné přestřelce zemřelo deset členů gangu a čtyři policisté. Dalších sedm ozbrojenců bezpečnostní složky pronásledovaly při úprku z města. Dostihly a zabily je v noci na dnešek.

Události z města Villa Unión jsou podle Reuters poslední z řady bezpečnostních incidentů, které vzbuzují pochybnosti ohledně politiky levicového prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora. Ten se ujal funkce před rokem a mimo jiné slíbil, že skoncuje s všudypřítomným násilím drogových gangů.

Trump tento týden prohlásil, že chce nechat zapsat mexické drogové kartely na seznam teroristických organizací. To by znamenalo, že by těmto skupinám nesměl nikdo ve Spojených státech vědomě nabídnout pomoc a její členové by nesměli vstoupit na území USA. Americké finanční instituce by také musely zablokovat veškeré jejich finance, jež mají ve své správě.

López Obrador však v reakci na Trumpovo vyjádření v pátek prohlásil, že nepřijme žádnou formu cizího vměšování do záležitostí Mexika. Zemi má příští týden kvůli jednáním o bezpečnostní spolupráci navštívit americký ministr spravedlnosti William Barr.

Pobouření ve Spojených státech a Mexiku v poslední době vzbudil především masakr devíti členů americko-mexické mormonské rodiny na severu Mexika či propuštění syna drogového bosse Joaquína Guzmána přezívaného El Chapo (Prcek) pod tlakem ozbrojených členů kartelu ve městě Culiacán.

Mexický stát Coahuila při hranicích s Texasem byl dříve dějištěm násilností spojených s pašováním drog, nicméně v posledních sedmi letech se tam situace výrazně zlepšila. Na celonárodní úrovni však počet vražd dosahuje rekordních čísel.

Související

Donald Trump

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě

Mexiko se rozhodlo okamžitě doručit vodu texaským farmářům, aby kompenzovalo nedodržení staré 81leté smlouvy o sdílení vody s USA, která vyvolala diplomatické napětí a vyhrožování Donaldem Trumpem zavedením cel. Prezidentka Mexika, Claudia Sheinbaum, uvedla v pátek, že země hledá alternativy, jak vyhovět této smlouvě. Návrh již byl odeslán americkým představitelům.

Více souvisejících

Mexiko gangy Manuel López Obrador Donald Trump Joaquín Guzmán (drogový magnát) zbraně

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

včera

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy