Naprosto klíčový test na covid-19 je předražený. Lékaři bez hranic spouští Kampaň za dostupnost léků

Lékaři bez hranic vyzvali americkou společnost Cepheid, aby alokovala své testy na covid-19 (Xpert Xpress SARS-CoV-2) mezi jednotlivé země spravedlivě a za dostupnou cenu. Společnost Cepheid by neměla na pandemii neférově profitovat a měla by snížit cenu každého testu z nynějších téměř dvaceti amerických dolarů na pět dolarů pro ty nejchudší země světa, uvedli Lékaři bez hranic v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.

Ve chvíli, kdy země jen s obtížemi řeší případy pacientů s podezřením na COVID-19, jsou přesné a rychlé diagnostické testy pro zvládnutí pandemie nezbytné. „Kdyby společnosti jako Cepheid urgentně a za dostupnou cenu zpřístupnily své testy ve všech zemích, mohlo by být zachráněno mnoho životů,“ uvedl lékař Greg Elder, koordinátor zdravotnických aktivit Kampaně za dostupnost léků (Access Campaign) Lékařů bez hranic.

“Big companies such as @CepheidNews should also bear the responsibility to share technologies, data and know-how on a mandatory basis with the right to use and produce to benefit producers in developing countries.” MSF's Candice Sehoma in @SpotlightNSP?https://t.co/0EQKVeNxzc

— MSF Access Campaign (@MSF_access) July 31, 2020

Cepheid nastavil cenu diagnostického testu pro 145 rozvojových zemí na 19,80 dolaru za kus, přičemž mezi tyto země patří i nejchudší státy světa, kde lidé musí vyžít s méně než dvěma dolary na den.

Vývoj testu Xpert Xpress SARS-CoV-2, který vyvinula společnost Cepheid, finančně podpořila částkou 3,7 milionu dolarů americká vláda z veřejných peněz, a to skrze Úřad pro pokročilý výzkum a vývoj v biomedicíně (BARDA).

Navíc jde o test vyhodnocovaný stejným zařízením, které se běžně využívá u testů na tuberkulózu. Analýza nákladů na výrobu testu na tuberkulózu od společnosti Cepheid, kterou provedli Lékaři bez hranic a další aktéři, ukázala, že jeho cena při výrobě ve velkých objemech činí při pouhé tři dolary. Firma by tedy měla zisk i v případě, kdyby jeden test prodávala za pět dolarů.

Analýza také ukázala, že u těchto testů neexistují žádné podstatné rozdíly, pokud jde o nemoc virového nebo bakteriálního původu, které by podstatné rozdíly v cenách diagnostických testů v případě odlišných chorob odůvodňovaly.

Teď není vhodná doba nastavovat cenu podle toho, co trh unese

Lékaři bez hranic proto vyzvali Cepheid, aby významně snížil cenu testů, a to tak, aby nepřevyšovala sumu pěti amerických dolarů.

„Teď není vhodná doba nastavovat cenu podle toho, co trh unese. Tento test je naprosto klíčový a pokud chceme zvládnout tuto globální zdravotnickou krizi, musí být dostupný za pět dolarů za kus pro všechny lidi, kteří ho naléhavě potřebují,“ podotkla Sharonann Lynch, poradkyně Kampaně za dostupnost léků.

V březnu 2020 Cepheid obdržel mimořádné oprávnění od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv k použití svého diagnostického testu na COVID-19, jenž je vhodný pro testování v místě péče o pacienta, a výsledky jsou známy za méně než hodinu.

Ve stejném měsíci Světová zdravotnická organizace (WHO) založila se svými dalšími partnery takzvané Konsorcium diagnostiky, jež má podpořit férovou a rychlou dostupnost zdravotnických prostředků a diagnostiky souvisejících s COVID-19 pro nízko či středně příjmové země. Konsorcium zajistilo závazky na objednávky na čtyři měsíce od největších výrobců diagnostických testů (Abott, Cepheid, Roche a Thermo Fisher). Podle konsorcia však představovala velikost závazku společnosti Cepheid pouze jednu třetinu její výrobní kapacity na výrobu diagnostických testů na COVID-19. Výsledkem je, že nebyla naplněna ani polovina objednávek od států skrze konsorcium. Konsorcium a společnosti, mezi něž patří i Cepheid, se mají znovu sejít, aby vyjednaly objemy zásobování a ceny na období dalších čtyř měsíců (od září do prosince 2020).

„Při této zuřící pandemii mají bohatší státy při nákupu zdravotnických prostředků pro boj s COVID-19 obrovskou výhodu nad ostatními. Mohou je využít první. Hluboce nás znepokojuje, že lidem v mnoha zemích s omezenými zdroji budou klíčové diagnostické testy odepřeny. Je potřeba, aby Cepheid udělal správný krok a garantoval spravedlivé alokování a dostupnost svých testů na COVID-19 Konsorciu diagnostiky. Tím pomůže zemím, které by jinak zůstaly mimo bilaterální dohody. Nikomu by neměl být odepřen přístup (k testům) na základě toho, odkud pochází anebo kolik vydělává,“ dodala  Sharonann Lynch.

Související

Více souvisejících

Lékaři bez hranic Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy