Lékaři bez hranic vyzvali americkou společnost Cepheid, aby alokovala své testy na covid-19 (Xpert Xpress SARS-CoV-2) mezi jednotlivé země spravedlivě a za dostupnou cenu. Společnost Cepheid by neměla na pandemii neférově profitovat a měla by snížit cenu každého testu z nynějších téměř dvaceti amerických dolarů na pět dolarů pro ty nejchudší země světa, uvedli Lékaři bez hranic v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.
Ve chvíli, kdy země jen s obtížemi řeší případy pacientů s podezřením na COVID-19, jsou přesné a rychlé diagnostické testy pro zvládnutí pandemie nezbytné. „Kdyby společnosti jako Cepheid urgentně a za dostupnou cenu zpřístupnily své testy ve všech zemích, mohlo by být zachráněno mnoho životů,“ uvedl lékař Greg Elder, koordinátor zdravotnických aktivit Kampaně za dostupnost léků (Access Campaign) Lékařů bez hranic.
“Big companies such as @CepheidNews should also bear the responsibility to share technologies, data and know-how on a mandatory basis with the right to use and produce to benefit producers in developing countries.” MSF's Candice Sehoma in @SpotlightNSP?https://t.co/0EQKVeNxzc
— MSF Access Campaign (@MSF_access) July 31, 2020
Cepheid nastavil cenu diagnostického testu pro 145 rozvojových zemí na 19,80 dolaru za kus, přičemž mezi tyto země patří i nejchudší státy světa, kde lidé musí vyžít s méně než dvěma dolary na den.
Vývoj testu Xpert Xpress SARS-CoV-2, který vyvinula společnost Cepheid, finančně podpořila částkou 3,7 milionu dolarů americká vláda z veřejných peněz, a to skrze Úřad pro pokročilý výzkum a vývoj v biomedicíně (BARDA).
Navíc jde o test vyhodnocovaný stejným zařízením, které se běžně využívá u testů na tuberkulózu. Analýza nákladů na výrobu testu na tuberkulózu od společnosti Cepheid, kterou provedli Lékaři bez hranic a další aktéři, ukázala, že jeho cena při výrobě ve velkých objemech činí při pouhé tři dolary. Firma by tedy měla zisk i v případě, kdyby jeden test prodávala za pět dolarů.
Analýza také ukázala, že u těchto testů neexistují žádné podstatné rozdíly, pokud jde o nemoc virového nebo bakteriálního původu, které by podstatné rozdíly v cenách diagnostických testů v případě odlišných chorob odůvodňovaly.
Teď není vhodná doba nastavovat cenu podle toho, co trh unese
Lékaři bez hranic proto vyzvali Cepheid, aby významně snížil cenu testů, a to tak, aby nepřevyšovala sumu pěti amerických dolarů.
„Teď není vhodná doba nastavovat cenu podle toho, co trh unese. Tento test je naprosto klíčový a pokud chceme zvládnout tuto globální zdravotnickou krizi, musí být dostupný za pět dolarů za kus pro všechny lidi, kteří ho naléhavě potřebují,“ podotkla Sharonann Lynch, poradkyně Kampaně za dostupnost léků.
V březnu 2020 Cepheid obdržel mimořádné oprávnění od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv k použití svého diagnostického testu na COVID-19, jenž je vhodný pro testování v místě péče o pacienta, a výsledky jsou známy za méně než hodinu.
Ve stejném měsíci Světová zdravotnická organizace (WHO) založila se svými dalšími partnery takzvané Konsorcium diagnostiky, jež má podpořit férovou a rychlou dostupnost zdravotnických prostředků a diagnostiky souvisejících s COVID-19 pro nízko či středně příjmové země. Konsorcium zajistilo závazky na objednávky na čtyři měsíce od největších výrobců diagnostických testů (Abott, Cepheid, Roche a Thermo Fisher). Podle konsorcia však představovala velikost závazku společnosti Cepheid pouze jednu třetinu její výrobní kapacity na výrobu diagnostických testů na COVID-19. Výsledkem je, že nebyla naplněna ani polovina objednávek od států skrze konsorcium. Konsorcium a společnosti, mezi něž patří i Cepheid, se mají znovu sejít, aby vyjednaly objemy zásobování a ceny na období dalších čtyř měsíců (od září do prosince 2020).
„Při této zuřící pandemii mají bohatší státy při nákupu zdravotnických prostředků pro boj s COVID-19 obrovskou výhodu nad ostatními. Mohou je využít první. Hluboce nás znepokojuje, že lidem v mnoha zemích s omezenými zdroji budou klíčové diagnostické testy odepřeny. Je potřeba, aby Cepheid udělal správný krok a garantoval spravedlivé alokování a dostupnost svých testů na COVID-19 Konsorciu diagnostiky. Tím pomůže zemím, které by jinak zůstaly mimo bilaterální dohody. Nikomu by neměl být odepřen přístup (k testům) na základě toho, odkud pochází anebo kolik vydělává,“ dodala Sharonann Lynch.
Související

Lékaři bez hranic v Rusku definitivně skončili. Důvod neznají

Dějiny vás budou soudit, nečinnost RB OSN z ní dělá spoluviníky zabíjení, píší Lékaři bez hranic
Lékaři bez hranic , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 19 minutami

Čeští hokejisté odletěli do dějiště šampionátu. Ještě v Praze poprvé s týmem trénoval Pastrňák
před 45 minutami

Evakuace či sestřely stíhaček. Konflikt mezi Indií a Pákistánem v Kašmíru sílí
před 1 hodinou

Pavel zve šéfy sněmovních stran na Hrad. Chce s nimi jednat o bezpečnosti
před 1 hodinou

"Je to hanba." Trump odpověděl na indický útok proti Pákistánu
před 2 hodinami

Podrobná předpověď počasí na prodloužený víkend: V Česku může mrznout
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Indie poslala rakety na Pákistán, ten jí sestřelil stíhačky
včera

Izrael plánuje Pásmo Gazy vymazat z mapy. Civilisty chce vystěhovat za hranice
včera

Nejhlasitějším výkřikem je ticho. Děti v Pásmu Gazy ani nemají sílu plakat, hlady trpí i těhotné
včera

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér
včera

Dva Evropané i největší Putinův spojenec. Kdo pojede do Ruska na oslavy Dne vítězství?
včera

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Merz byl zvolen německým kancléřem
včera

Evropa hledá cestu ven z ruské energetické pasti. Má ale plán
včera

Kanadský premiér Mark Carney míří do Bílého domu. Na pozadí ochladlých vztahů se sejde s Trumpem
včera

Českou televizi dočasně povede Fila. Ředitelkou se chce stát Šmuclerová
včera

Mimořádná zpráva Souček končí v čele České televize, rada ho odvolala
včera

Dostavba Dukovan zastavena. Soud den před podpisem zastavil největší tendr v české historii
včera

Před šesti měsíci se jeho vláda zhroutila, po dnešku zůstává Scholz německým kancléřem
včera

Mimořádná zpráva Historický otřes v Německu: Merze nezvolili kancléřem. Krizová jednání odstartovala, AfD žádá nové volby
včera
Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi
Litva v příštích deseti letech investuje 1,1 miliardy eur (přibližně 1,2 miliardy dolarů) do posílení obrany své východní hranice s Ruskem a Běloruskem. Oznámilo to litevské ministerstvo obrany v pondělí 5. května, přičemž hlavním cílem je zabránit případné invazi nebo ji alespoň výrazně zpomalit.
Zdroj: Libor Novák